Podcast | Zabawy biegowe – Wybiegani Niewygadani z bieganie.pl

...czyli wszystko co nie zmieściło się w innych działach a ma związek z bieganiem lub sportem.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1737
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

W premierowym podcaście “Wybiegani i niewygadani” z Bieganie.pl Stasiek i Mikołaj porozmawiali o “zabawach biegowych”, czyli trochę niedocenianym, a bardzo wartościowym treningu.
https://bieganie.pl/audio/zabawy-biegow ... l-podcast/
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Woszkowaty
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 208
Rejestracja: 13 kwie 2018, 15:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 03:17:57
Lokalizacja: Opole

Nieprzeczytany post

Dobra robota, chłopaki ! Na luzie, a zarazem z sporą dawką konkretnych informacji. Myślę, że każdy, amator jak i zaawansowany biegacz coś dla siebie wyciągnie.
Czekam na kolejny odcinek.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Podepnę tutaj link do sporego materiału z treningu Tadeusza Kępki z Marcinem Chabowskim, bo sie zorientowałem, że ten film był ustawiony jako niewidoczny:
https://bieganie.pl/trening/duza-zabawa ... chabowski/
kamil r
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 14
Rejestracja: 09 mar 2020, 14:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Aż się zarumieniłem jak słuchałem fragmenciku o sobie ;)
Tutaj jeden z "dzieciaczków biegowych" Mikołaja :hejhej:

To prawda, że uwielbiam zabawy biegowe i cieszę się, że cały czas Mikołaj wpisuje je do mojego planu treningowego. No i faktycznie, jeszcze 2 lata temu biegałem bieg ciągły w tempie 4:25 (6 km), a w sobotę na Praskiej Piątce udało się zrobić życiówkę 16:42 :)

Gdyby ktoś chciał śledzić moje biegowe postępy to zapraszam na stravę: https://www.strava.com/athletes/46611360

i ewentualnie na instagrama, ale uprzedzam, że ten profil ma nie tylko biegowy charakter: https://www.instagram.com/ale.ananasy/
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Super wynik, gratuluję.
kamil r
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 14
Rejestracja: 09 mar 2020, 14:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dziękuję! Celem jest bieganie piątki poniżej 16 minut, ale do tego jeszcze trzeba będzie trochę czasu potrenować, bo tempo progresu na pewno teraz się zmniejszy.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3870
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Też gratuluje, no i kciuki trzymam za te co najmniej 15:59.
A co do zabawy, to posłuchałem rozmowy i najpierw się obruszyłem, że to nie to, że ja znam inną, a potem pomyślałem, że czemu nie. Posłuchałem też Kępki i bardziej mi to podchodzi pod zabawę którą znam.
Przypomniało mi się jak byłem na obozie z trenerem Bakułą, któregoś wieczoru przyjechał z wizytą trener..ale za chorobę nie pamiętam kto to, może Wąsowski :niewiem: albo nie wiem, Panowie usiedli na pomoście nad jeziorem i sącząc piwko za piwkiem rozmawiali o treningu, aż rozmowa zeszła na zabawę biegową. :ojnie:
Trwało to dobrą godzinę a na koniec o mało nie doszło do rękoczynów, bo zabawa tak nie wygląda. Taka sytuacja.
Biegający Filozof
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 262
Rejestracja: 22 paź 2016, 09:23
Życiówka na 10k: 31:20
Lokalizacja: Waszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze: 03 wrz 2022, 18:49 Podepnę tutaj link do sporego materiału z treningu Tadeusza Kępki z Marcinem Chabowskim, bo sie zorientowałem, że ten film był ustawiony jako niewidoczny:
https://bieganie.pl/trening/duza-zabawa ... chabowski/
Pamiętam ten materiał, był świetny!

Takich zabaw praktycznie się już nie stosuje, chociaż podobne "oferował" mi trener Andrzej Kupczyk, ale to właśnie podobna szkoła jak trener Kępka.
Trener biegania, współautor podcastu "Wybiegani niewygadani"

PB: 5000m 15:12, 10 000m 31:20
krzgor
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 22 sty 2012, 13:25
Życiówka na 10k: 33:23
Życiówka w maratonie: 2:34:39

Nieprzeczytany post

Hej chłopaki, fajnie Was posłuchać na rozbieganiu, załamałem się jak Stasiu powiedział w podkaście o periodyzacji co z takimi po 40, czy tacy wogóle jeszcze trenują i czy mają po co :chlip:
w wynikach biegów często biegaczy po 40 jest więcej i z lepszymi czasami niż 20 latków :)

Mam pytanie do Mikołaja

jaki trening wg Ciebie jest bardziej wartościowy w przygotowaniach do 10km

10 ciągły po 3:45
czy 5x1/1 3:30/4

czas treningu wychodzi ten sam, szykujemy się na 35min, mamy 5 tyg do startu

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cichy70
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4109
Rejestracja: 20 cze 2001, 10:59
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: zewszont.

Nieprzeczytany post

dobre podkasty, tym bardziej, ze jestem fanboyem magnesa dzięki Pany, aby tak dalej.
RysK0
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 388
Rejestracja: 29 maja 2019, 09:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Umknął mi ten podcast, ale już nadrobione, z przyjemnością Obrazek
kamil r pisze: ...
To prawda, że uwielbiam zabawy biegowe i cieszę się, że cały czas Mikołaj wpisuje je do mojego planu treningowego. No i faktycznie, jeszcze 2 lata temu biegałem bieg ciągły w tempie 4:25 (6 km), a w sobotę na Praskiej Piątce udało się zrobić życiówkę 16:42 :)

Gdyby ktoś chciał śledzić moje biegowe postępy to zapraszam na stravę: https://www.strava.com/athletes/46611360
...
Skorzystam z zaproszenia, do przyszłej wiosny planuję " przysiąść " nad piątką, może zaczerpne trochę inspiracji Obrazek
Biegający Filozof
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 262
Rejestracja: 22 paź 2016, 09:23
Życiówka na 10k: 31:20
Lokalizacja: Waszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

krzgor pisze: 16 wrz 2022, 08:23 Hej chłopaki, fajnie Was posłuchać na rozbieganiu, załamałem się jak Stasiu powiedział w podkaście o periodyzacji co z takimi po 40, czy tacy wogóle jeszcze trenują i czy mają po co :chlip:
w wynikach biegów często biegaczy po 40 jest więcej i z lepszymi czasami niż 20 latków :)

Mam pytanie do Mikołaja

jaki trening wg Ciebie jest bardziej wartościowy w przygotowaniach do 10km

10 ciągły po 3:45
czy 5x1/1 3:30/4

czas treningu wychodzi ten sam, szykujemy się na 35min, mamy 5 tyg do startu

Pozdrawiam
Cześć, nie pamiętam tego, co powiedział Stasiek, ale ogólnie tak jest - wraz z wiekiem trzeba troszeczkę zmieniać trening, bo zmniejszają się możliwości regeneracyjne. Chociaż to nie oznacza, że nie można szybko biegać!

Nie jestem wielkim fanem biegów zmiennych, uważam to za bodziec trudny, warty do wykorzystywania już na bardzo zaawansowanym poziomie. Jestem fanem prostoty, ale zdaję sobie sprawę, że wielu trenerów lubi takie treningi.
Trener biegania, współautor podcastu "Wybiegani niewygadani"

PB: 5000m 15:12, 10 000m 31:20
Awatar użytkownika
Woszkowaty
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 208
Rejestracja: 13 kwie 2018, 15:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 03:17:57
Lokalizacja: Opole

Nieprzeczytany post

Chłopaki - Mikołaj i Stasiek - jeszcze raz napiszę - robicie dobrą robotę ! Tak trzymać.

Mam pytanie po odsłuchaniu ostatniego odcinka - "Siłownia w treningu biegacza". Mikołaj, pytałeś Artura - jak to jest w przypadku amatora, który biega 5-6 razy w tygodniu - kiedy wpleść w trening siłownię. Załóżmy, że taki amator robi 2 akcenty w tygodniu, np. w środę i w niedzielę. Artur odpowiedział, że trening siłowy należałoby zrobić 3-4 dni przed akcentem ( a broń Boże nie robić go dzień przed akcentem ). I tutaj pojawia się moje pytanie, jaki to byłby dzień/dni, przy założeniu akcentu w środę i niedzielę. Z matematyki wychodzą mi dni od razu po akcentach, czyli poniedziałek i czwartek. Czwartek jest ok, bo mamy 3 dni do niedzieli, natomiast pomiędzy poniedziałkiem a środą - ledwo dwa dni. Czy w takim przypadku lepiej zrobić siłownię tylko np. w czwartek?
Co ważne - dotyczy to amatora grubo po 40-stce, więc trzeba mieć na uwadze dłuższą regenerację, niż w przypadku 20-latka.
Awatar użytkownika
8i3gacz
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 162
Rejestracja: 02 lis 2017, 09:30
Życiówka na 10k: 38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Woszkowaty pisze:Chłopaki - Mikołaj i Stasiek - jeszcze raz napiszę - robicie dobrą robotę ! Tak trzymać.

Mam pytanie po odsłuchaniu ostatniego odcinka - "Siłownia w treningu biegacza". Mikołaj, pytałeś Artura - jak to jest w przypadku amatora, który biega 5-6 razy w tygodniu - kiedy wpleść w trening siłownię. Załóżmy, że taki amator robi 2 akcenty w tygodniu, np. w środę i w niedzielę. Artur odpowiedział, że trening siłowy należałoby zrobić 3-4 dni przed akcentem ( a broń Boże nie robić go dzień przed akcentem ). I tutaj pojawia się moje pytanie, jaki to byłby dzień/dni, przy założeniu akcentu w środę i niedzielę. Z matematyki wychodzą mi dni od razu po akcentach, czyli poniedziałek i czwartek. Czwartek jest ok, bo mamy 3 dni do niedzieli, natomiast pomiędzy poniedziałkiem a środą - ledwo dwa dni. Czy w takim przypadku lepiej zrobić siłownię tylko np. w czwartek?
Co ważne - dotyczy to amatora grubo po 40-stce, więc trzeba mieć na uwadze dłuższą regenerację, niż w przypadku 20-latka.
Ja siłownię robię ZAWSZE przed akcentem. Zarówno siłę biegową jak i typową siłownię. Polecam każdemu spróbować chociaż z ciekawości jak organizm zareaguje. U mnie takie treningi mocno oddają.

Wysłane z mojego SM-A715F .

5 km - 17m:39s
10 km - 36m:50s
HM - 1g:20m:21s

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Woszkowaty
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 208
Rejestracja: 13 kwie 2018, 15:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 03:17:57
Lokalizacja: Opole

Nieprzeczytany post

8i3gacz pisze: 22 wrz 2022, 10:49 Ja siłownię robię ZAWSZE przed akcentem. Zarówno siłę biegową jak i typową siłownię. Polecam każdemu spróbować chociaż z ciekawości jak organizm zareaguje. U mnie takie treningi mocno oddają.
Ciekaw jestem właśnie, jak to u innych wygląda, dzięki za odpowiedź.
Kilka razy zdarzyło mi się robić typową siłownię dzień przed akcentem - ćwiczenia typu przysiad z sztangą, wykroki/zakroki z obciążeniem, martwy ciąg na jednej nodze, etc. i muszę przyznać, że następnego dnia miałem przede wszystkim nogi z betonu. Wszystko bolało, ale nogi najbardziej. Pomimo, że z siłownią jestem związany od 30 prawie lat, z większą lub mniejszą częstotliwością.
W tej chwili robię siłę po akcencie, raz w tygodniu, co też nie wydaje się być za dobrym pomysłem, ale w ferworze codziennych obowiązków i pracy - nie mam specjalnie innego wyjścia.
ODPOWIEDZ