Komentarz do serii POJEDYNKI WSZECH CZASÓW

czyli o rywalizacji na najwyższym poziomie, zarówno na szosie jak i w gó®ach
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12344
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

W roku olimpijskim notował też wiele innych świetnych występów: 7:39 na 3000 m, mila w 8:19.
Do poprawki.
New Balance but biegowy
kubawisniewski1
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 482
Rejestracja: 01 cze 2009, 12:49

Nieprzeczytany post

yacool pisze:
W roku olimpijskim notował też wiele innych świetnych występów: 7:39 na 3000 m, mila w 8:19.
Do poprawki.
Tak jest!
Dzięki za czujność.
Czuwaj!:)
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12344
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

No to może jeszcze uwaga techniczna. Dobrą praktyką jest nie cytowanie za każdym razem całego poprzedniego postu. Zwłaszcza jeśli cytowany post jest długi (przykład). Jak ktoś przegląda dyskusje w telefonie, to potem musi przewijać kilometry tekstu.
kubawisniewski1
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 482
Rejestracja: 01 cze 2009, 12:49

Nieprzeczytany post

Dobra rada, przyjęta, choć już stosowana.
W tym wypadku zrobiłem to celowo, bo się w całej niemal rozciągłości zgadzam z cytowanym. Trudno, trzeba przewijać. Dobrą praktyką też jest zamieszczanie komentarzy w tym wątku dyskusji, do którego się odnoszą - ale rozumiem, że dałeś przypadkowy przykład i będę się starał o Twojej radzie pamiętać - dziękuję!
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12344
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

To w zasadzie była uwaga ogólna, a przykład wzięty z dzisiejszej dyskusji sąsiedniej.

Jeżeli ktoś dysponuje unikalnym materiałem filmowym z Malinowskim, albo ma wujka w archiwum tvp... Cokolwiek w lepszej jakości, a najlepiej ujęcia w slołmo z czoła, to byłaby gratka. Próbowałem i próbuję cokolwiek wyczytać z jego ruchu, ale dostępny materiał jest bardzo słaby.
kubawisniewski1
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 482
Rejestracja: 01 cze 2009, 12:49

Nieprzeczytany post

yacool pisze: Jeżeli ktoś dysponuje unikalnym materiałem filmowym z Malinowskim, albo ma wujka w archiwum tvp... Cokolwiek w lepszej jakości, a najlepiej ujęcia w slołmo z czoła, to byłaby gratka.
Slołmo z czoła - wówczas nie było za wiele takich ujęć w tej akurat relacji - ale popa tutaj od mniej więcej 35 minuty się zaczyna: https://sport.tvp.pl/40802999/retro-tvp ... inowskiego
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12344
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ta historia z Tanzańczykiem w tle przypomniała mi spotkanie z innym biegaczem z Tanzanii, który biegał w tamtych czasach i znał Malinowskiego. Sprawdziłem go potem w bazie jafu i znalazłem nawet nagranie biegu, w którym był drugi (ten niższy z Tanzańczyków).
Posprawdzałem sobie wtedy tych wszystkich gości z Afryki z tamtych lat i okazuje się, że wynikami nie odbiegali jakoś od europejskich. Czasy na 3k, 5k i 10k nierzadko słabsze od rekordów Malinowskiego i Kowola. Technika biegu, czyli to co mnie najbardziej interesuje, raczej kiepska (belek do dzisiaj nie ogarniają). Były to czasy przed nastaniem wielkich techników jak Gebrselassie, Bekele, czy Kipchoge, gdzie wynikami odjechali białym w kosmos. Maraton w czasach Bronka to też poziom 2:08, czyli teoretycznie miałby w zasięgu rekord świata. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych zaczęła się większa selekcja naturalna w Afryce dzięki wzrostowi popularności biegania w Kenii i Etiopii. Tanzanię to jakby ominęło. Ostra rywalizacja wewnętrzna poziomem przewyższająca imprezy rangi MŚ i IO, doprowadziła w końcu do wyłonienia ludzi o niezwykłym talencie motorycznym. W połączeniu z klasycznym etosem biednego Afrykańczyka, dawało to receptę na maszynę do biegania.
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4652
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Może Mario Lanzi - Rudolf Harbig
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1729
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Skomentuj artykuł El Guerrouj vs Lagat
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1729
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Skomentuj artykuł Donkowa vs Divers
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Czegoś mi brakuje w tych historiach. Ale nie wiem czego.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13265
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

bieganie.pl pisze:Skomentuj artykuł El Guerrouj vs Lagat
Hitcham... do teraz najlepszy na 1500. Legendarne jego luźne wybiegania 10km w 30 minut. I to bez sprężynki!
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1729
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Skomentuj artykuł Maszczenko vs Januszewski
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Trochę chyba sztucznie wymyśliłeś pojedynek: „Maszczenko Januszewski”. Żeby zrobić pojedynek konkurenci muszą się znać, przynajmniej o sobie słyszeć. A tutaj sam Januszewski przyznaje, że znał tylko Diaganę. (co innego np: Boit/Juantorena, Coe/Ovett)
Ale z ciekawością przeczytałem, bo właściwie tej historii z wypadkiem dobrze nie znałem.
Może wywiad z trenerem Iskrą byłby ciekawy (nie tylko o Pawle, ale o treningu wogole) bo kiedyś próbowałem zrobić wywiad o treningu z Pawlem (z którym przecież znamy się od 2008 roku a potem razem robiliśmy BBL) ale miałem wrażenie, że to była dla niego jakaś rzeczywistość alternatywna. :)
dymek
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 11 lip 2019, 11:42
Życiówka na 10k: 31:06
Życiówka w maratonie: 2:48:31
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Nieprzeczytany post

super artykuł! Myślałem, że tego pojedynku nikt już nie pamięta :/
Wg mnie pojedynek całkiem realny.
Maszczenko był wtedy w Rosji gwiazdą. Zapraszano do do telewizji, gdzie prezentował swoją potężną siłę fizyczną. Natomiast o Januszewskim mało kto wtedy w Polsce (nie mówiąc o Europie) słyszał.
Taki pojedynek Dawida z Goliatem.
Oglądałem ten bieg na żywo w TV podczas obozu w Świnoujściu. Byłem pod wielkim wrażeniem. Kiedy była ceremonia wręczenia medali i odegrano hymn Polski wstałem, a za mną wszyscy na sali.
Przez lata Januszewski był moim idolem. Miałem jego zdjęcia na drzwiach. W 1999 roku pobiegłem raz 400 m ppł na zawodach, żeby zobaczyć jak to jest być jak Januszewski. Dobry zawodnik, stworzył kawał historii polskiej LA.
Oby więcej takich materiałów bieganie.pl
ODPOWIEDZ