yacool pisze:Dzięki.
W samozadowolenie wpadnę jak ktoś wreszcie wymaże rekordy Malinowskiego z tabel.
Co do uwag Rolliego:
Możesz to nazwać siłą reaktywną albo sprężynowaniem i o to właśnie chodzi. Na tym polega ekonomizacja pracy, że wykorzystuje się naturalną właściwość tkanek jaką jest elastyczność. Tkanka się rozciąga gromadząc energię i potem skraca prostując stawy. Nie jest to wg ciebie praca ekscentryczna? No to nazwij ją sobie po swojemu.
W tym ćwiczeniu chodzi o zwiększenie sztywności całego układu, który można przyrównać do pantografu.
Chodzi o takie skoordynowanie mięśni i powięzi, żeby wszystkim stawom pantografu odebrać na moment wszystkie stopnie swobody. Da się w takim układzie uzyskać minimalną pozycję, odpowiadającą maksymalnemu rozciągnięciu wszystkich prostowników, a nie każdego z nich z osobna.
Nie sposób pominąć teraz relacji pantografu względem środka masy, czyli dynamicznej stabilizacji. Wektor reakcji od podłoża musi przeszywać środek masy i wychodzić przez czubek głowy tak jak rożen przeszywa na wskroś świnię. Tylko wtedy można mówić o właściwym usztywnieniu całego układu.
Szybkość pracy ekscentrycznej w tym ćwiczeniu, to przedział między 1,5 i 1,75 herca, czyli odpowiada pracy biegowej. Czas pracy i obciążenie są elementami sterowania treningiem, ale można je ruszyć dopiero gdy jest opanowana koordynacja działania pantografu.
Nie rozumie dlaczego wymyślasz jakieś nowe określenia starych, znanych nomenklatur.
No i jak zwykle najpierw poczytaj, bo to wszystko juz jest opisane... Zeby ćwiczyć sile ekscentryczna, nie możesz jej ćwiczyć równolegle z sila koncentryczna, bo impuls jest za mały, zeby ja poprawić (to tak jakbyś chciał poprawić szybkość trenując w 6'/km) I frekwencja ruchu tu jest trzeciorzędna (po co to trenować, jak możemy normalnie pobiec)
Także twój opis jest troche na oślep (poczytaj, bo obserwacje Kenijczyków to nie wszystko) Bardzo ważne w poprawieniu i wykorzystaniu siły reaktywnej jest sila izometryczna w czasie przygotowania stopy do kontaktu z podłożem (to powinno ale wpaść ci w oko przy obserwacji Kenijczykowi) Wyslalbym ci badania na ten temat, ale je niestety mam tylko w jezykach germańskich.
Nie sposób pominąć teraz relacji pantografu względem środka masy, czyli dynamicznej stabilizacji.
Tak. Ale to trenujesz najlepiej w czasie biegu, jako łańcuch ruchu, albo ćwiczeniami izolowanymi ABC zakończonymi przejściem w bieg, czego nie akceptujesz. Także ćwiczenia plyo pomagają na podkreślenie siły reaktywnej (izometryczna->ekscentryczna->reaktywna->koncentryczna).
OK... juz mnie tu nie ma.