Garmin Fenix 3/3HR

mariokej
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 210
Rejestracja: 08 mar 2016, 14:45
Życiówka na 10k: 40:55
Życiówka w maratonie: 3:14:45

Nieprzeczytany post

Dokładność GPS raz jeszcze. Jak z nią jest?
Przymierzam się do zmiany z Polara400 na F3. Znajomy używający F3 ostatnio mówił, że pomylił się z dystansem na Maratonie o 500m! Toż to nie da się wierzyć w tempo podczas biegu. 0,5km to może być 2-3 minuty na wyniku. Przy biegach na czas "w punkt" może to zawodzić. Oglądałem na goultra.pl mapki śladów w porównaniu do Sunnto i F3 wychodzi gorzej. No ale na ile to jest realnie gorzej?
Możecie oglądnąć swoje ślady miejskie i sprawdzić czy podczas treningu przebiegacie może przez jakieś budynki ;) lub stawy ;)? Ile u Was wynosi przekłamanie na długości trasy?
Start: 2015
10 km - 40:55 (V 2019)
HM - 1:31:53 (III 2019)
M - 3:14:44 (IV 2019)
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
kuczi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1809
Rejestracja: 20 maja 2014, 13:14
Życiówka na 10k: 41:20
Życiówka w maratonie: 3:30:12
Lokalizacja: Sieradz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

mariokej pisze:Dokładność GPS raz jeszcze. Jak z nią jest?
Jest tak na ile pozwala pogoda, ukształtowanie terenu, widoczność satelit. Zegarek nie jest atestowanym i certyfikowanym urządzeniem pomiarowym i ma tolerancje błędu.
Jak z nią jest ? Jest dobrze.
Jan123

Nieprzeczytany post

Ja mimo, ze mialem f3 f3hr czy f5 teraz, to najlepiej aby odbierzył dystans to trzeba
na foot pod przebiec na bieżni 10km aby sie skalibrował dobrze footpod i biec równym tempem dystans dobrze pokarze.
Taką metodę stosowałem na pacmakera sprawdza sie tolerancja 3m-3sekundy była na maratonie.

a co do gps to wszyscy mowia ,ze trzeba wziac 5% tolerancji a jezeli jest las, budynki zachmurzone niebo i kiepski zasieg gps czy glonassa to ja nawet mialem 1km na maratonie roznice maksymalna. POzatym dystans dynstansem mozesz miec dwa takie same super klasy sprzety kolo siebie i jedna osoba biegnie troche dalej w lewo w prawo i zawsze bedzie roznica.
Awatar użytkownika
kuczi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1809
Rejestracja: 20 maja 2014, 13:14
Życiówka na 10k: 41:20
Życiówka w maratonie: 3:30:12
Lokalizacja: Sieradz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Pojawiła się nowa aktualizacja 8.40 , zainstalowało się a w info o systemie nadal 8.30
Wiadomo o co chodzi ?
paaulo
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 25
Rejestracja: 30 sie 2015, 12:26
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

kuczi pisze:Pojawiła się nowa aktualizacja 8.40 , zainstalowało się a w info o systemie nadal 8.30
Wiadomo o co chodzi ?
https://forums.garmin.com/forum/on-the- ... rsion-8-40

Dzisiaj mają to naprawić.
marcinnek_
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1128
Rejestracja: 22 mar 2013, 09:32
Życiówka na 10k: 38:57
Życiówka w maratonie: 3:04:19
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

mariokej pisze:Dokładność GPS raz jeszcze. Jak z nią jest?
Przymierzam się do zmiany z Polara400 na F3. Znajomy używający F3 ostatnio mówił, że pomylił się z dystansem na Maratonie o 500m! Toż to nie da się wierzyć w tempo podczas biegu. 0,5km to może być 2-3 minuty na wyniku. Przy biegach na czas "w punkt" może to zawodzić. Oglądałem na goultra.pl mapki śladów w porównaniu do Sunnto i F3 wychodzi gorzej. No ale na ile to jest realnie gorzej?
Możecie oglądnąć swoje ślady miejskie i sprawdzić czy podczas treningu przebiegacie może przez jakieś budynki ;) lub stawy ;)? Ile u Was wynosi przekłamanie na długości trasy?
Dżizas! 500m na 42km to niewiele ponad 1% błędu. Poza Strydem chyba żaden zegarek nie zmierzy doładnie co do metra. Większość zegarków, niezależnie od producenta, na mecie maratonu poda 42,6-42,8 km i to zupełnie normalne. Dodaj sobie do tempa średniego pokazywanego przez zegarek 2-3sek i będzie to tempo realne, którego powinieneś pilnować. Nie mówiąc o tym, że masz aplikację Connect IQ o nazwie Race Pace, która wyświetla tempo średnie korygowane o ręczne wciskanie LAP przy mijaniu flag organizatora. Więc całą tą matematykę korekcji wskazań GPS vs. rzeczywistość robi za ciebie.
Motto: ...by dzisiejszy trening był jutro tylko rozgrzewką.
Wyniki: 5km: 18:47 / 10km: 38:57 /15km: 59:53 / 21km: 1:23:56 / 42km: 3:04:19
Blog: Chodnikiem i szlakiem - biega.marcindabrowski.net
Facebook: Chodnikiem i szlakiem
mafik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 305
Rejestracja: 19 sty 2013, 20:04
Życiówka na 10k: 43:52
Życiówka w maratonie: 3:59:06
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

marcinnek_ pisze:
mariokej pisze:Dokładność GPS raz jeszcze. Jak z nią jest?
Przymierzam się do zmiany z Polara400 na F3. Znajomy używający F3 ostatnio mówił, że pomylił się z dystansem na Maratonie o 500m!
...
Dżizas! 500m na 42km to niewiele ponad 1% błędu. Poza Strydem chyba żaden zegarek nie zmierzy doładnie co do metra. Większość zegarków, niezależnie od producenta, na mecie maratonu poda 42,6-42,8 km i to zupełnie normalne.
....
Dokładność GPS w Fenix 3 jest co najmniej słaba.
Nie używałem innych firm, ale jest znacznie słabsza niż w poprzednich modelach Garmina (używałem 310XT oraz 305 - zresztą oba nadal mam).
Faktycznie Fenix 3 ma słaby moduł GPS, a to że w ogóle pokazuje coś rozsądnego to zasługa algorytmu obliczeniowego, który "wygładza trasę" i który przez długi czas dopracowywali (wystarczy poczytać co Fenix3 pokazywał w pierwszym roku po wypuszczeniu na rynek).
Ale przez to np. zakręty kocha "ścinać".
Nie prawda że większość zegarków poda na mecie maratonu 42,6-42,8km.
Przeglądałem swoje, i 310XT pokazywało typowo 42,4-42,5 km.
Od kiedy mam Fenixa3 to zrobiło się z tego 42,7-42,8km. Moim zdaniem grubo za dużo. Bo dodatkowo ten przyrost w "oszukiwaniu" nie jest liniowy, tylko potrafi na jednym km zmierzyć w punkt, a na drugim dorzucić 100m. A jak to się odbija na tempie to każdy wie.

Lapowanie na flagach organizatorów to nie zawsze jest dobre rozwiązanie. Po pierwsze człowiek zapomina - później już ciężko to nadrobić - a po drugie te flagi to też różnie są stawiane - vide przypadek pierwszych 5 km Maratonu Warszawskiego, gdzie chyba ktoś sobie nieźle golnął przed ich ustawieniem.

Żeby było jasne - Fenix 3 to świetny zegarek i nadal bym go kupił. Ale to przez inne jego właściwości.
A GPS ma słaby i lepiej żeby każdy był tego świadomy zanim się zdecyduje.
Obrazek
mariokej
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 210
Rejestracja: 08 mar 2016, 14:45
Życiówka na 10k: 40:55
Życiówka w maratonie: 3:14:45

Nieprzeczytany post

@marcinnek_, nie wiem po co od razu odwoływać się do boskiego wpływu. Nie oczekuję, że zmierzy co do metra (ale byłoby fajnie :hej: ). Mam zegarek za 600zł i od tego za 1800zł mogę oczekiwać, że nie będzie gorszy. Po drugie primo: sprawdziłem i mój zegarek jest poza większością - na ostatnim maratonie pokazał 42,5km co jest mniej niż Twoje 42,6-42,8km.
Żeby być dobrze zrozumianym - 1 km różnicy jak u kolegi @Jan123 oznacza: chcę złamać Maraton w czasie 3:30:00 i tempo wynosi wtedy 4:58 m/km. Jeśli zegarek dołoży 1 km to tempo w czasie biegu jak będę sprawdzał pokaże 4:51m/km. Będę wiedział, że jest za szybko i zwolnię. Tylko, że wtedy na metę przybiegnę po zakładanym czasie. W odwrotnym przypadku jeśli zegarek zliczy 1 km mniej w maratonie, będzie to wskazywać tempo 5:05 m/km, więc stwierdzę, że to zbyt wolno i przyspieszę. Tylko wtedy mogę się spalić i do mety nie dobiegnę. Zakładam, że te 4:58m/km jest moim 100% możliwości i gdybym tak pobiegł (dla malkontentów: niezależnie od innych parametrów pogoda, jedzenie, etc.), to dałbym radę. Zobaczcie jakie są różnice w tempie przy Negative Split - jak je w takim razie uchwycić przy tak niedokładnym pomiarze?
I uprzedzając możliwe komentarze: chcę zmienić po to, że biegam też ultra i potrzebuję m.in. większej pracy na baterii i nawigowania po śladzie (tylko co z takiego nawigowania, jak poinformuje mnie o zejściu z trasy za 0,3-0,5 km).
No to może inni jeszcze podzielą się swoimi "dokładnościami"? A może mógłbym zobaczyć jakieś ślady (najlepiej miejskie) z aplikacji?
Start: 2015
10 km - 40:55 (V 2019)
HM - 1:31:53 (III 2019)
M - 3:14:44 (IV 2019)
Jan123

Nieprzeczytany post

Co do łamania 3:30 i fenixa 3 to mam super realny przykład

Tydzień przed maratonem w Dębnie kupiłem f3 jeden z pierwszych modeli.
Nawet go dobrze nie umiałem obsługiwać i był błąd ,że nie zawsze włączał się GPS . Biegłem złamać 3:30 jak piszesz. Zegarek nie miał GPS tylko wewnętrzny "footpod" akcelerometr. Dlatego nie ma mapy
Dystans idealnie zmierzył jak z steryd
Tylko prędkość źle pokazywał bo nie był skalibrowany i wyszedł rekord który nawet mi się nie śnił :-)

https://connect.garmin.com/modern/activ ... nique_id=2
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4958
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

marcinnek_ pisze:Nie mówiąc o tym, że masz aplikację Connect IQ o nazwie Race Pace, która wyświetla tempo średnie korygowane o ręczne wciskanie LAP przy mijaniu flag organizatora. Więc całą tą matematykę korekcji wskazań GPS vs. rzeczywistość robi za ciebie.
Pierwsze kilometry w maratonie we Frankfurcie kreca niemilosiernie w centrum miasta, miedzy wysokimi budynkami, odczyty w zeszlym roku byly bezuzyteczne. Dopiero po ~10-ym km wszystko sie unormowalo i potem odczyty sie juz nie rozjezdzaja.
W ostatnia niedziele przetestowalem nareszcie ta wlasnie funkcjonalnosc Race Pace (trenuja z nia od dawna) i to swietnie dziala.
Nareszcie moglem dobrze kontrolowac tempo, polecam :taktak:
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jeszcze co do tego nieliniowego narastania błędu - jak lecisz po odsłoniętym terenie, prosto (bez nawrotek, zakrętów 90') to stawiam że pomiar GPS i kółko pomiarowe pokażą bardzo podobne wyniki z różnicą góra 2-3 metrów na kilometrze. Jak zaczniesz kluczyć, zawracać - wiadomo... Tym bardziej, że na chwilę przy zawracaniu zwalniasz prawie do zera, a zegarek sobie myśli że Ty dalej biegniesz (bo ma dokładność około 5 metrów). I najgorsze są właśnie nawrotki i 90' zakręty. W Kozienicach, na trasie z atestem jak tam się biegnie po obszernym "kole", to zegarek mi pokazał 10,00 czy 10,01 km.
mafik
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 305
Rejestracja: 19 sty 2013, 20:04
Życiówka na 10k: 43:52
Życiówka w maratonie: 3:59:06
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

mariokej pisze: I uprzedzając możliwe komentarze: chcę zmienić po to, że biegam też ultra i potrzebuję m.in. większej pracy na baterii i nawigowania po śladzie (tylko co z takiego nawigowania, jak poinformuje mnie o zejściu z trasy za 0,3-0,5 km).
No to może inni jeszcze podzielą się swoimi "dokładnościami"? A może mógłbym zobaczyć jakieś ślady (najlepiej miejskie) z aplikacji?
Nawigowanie po śladzie idzie mu całkiem dobrze.
Co prawda generalnie w górach ciężko o wysoką dokładność jakiegokolwiek GPS, więc cudów nie będzie.
Ale ja często biegam w nowych miejscach i niekiedy jest pagórkowato, i już nie raz zegarek mnie zawrócił ze złej ścieżki.
I to nie było 300-500 m tylko znacznie wcześniej. Powiedziałbym że do 50m i już jest alarm.
Natomiast inny temat to widoczność i dokładność tej ścieżki na wyświetlaczu zegarka. Nawet jak się człowiek dowie że pobiegł źle to znalezienie dobrej trasy też czasem nie jest łatwe (nie można - albo ja nie umiem - przybliżyć trasy).
Obrazek
Awatar użytkownika
kuczi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1809
Rejestracja: 20 maja 2014, 13:14
Życiówka na 10k: 41:20
Życiówka w maratonie: 3:30:12
Lokalizacja: Sieradz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jest już oficjalna aktualizacja do 8.50
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4958
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Wlasnie mi sie zainstalowala. Zegarek na razie dziala :oczko:
Awatar użytkownika
FilipO
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 602
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:27
Życiówka na 10k: 38:15
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

Hej posiadacze Fenixa 3 HR. Planuję zakup prezentów na Święta i zastanawiam się mocno nad tym modelem. W związku z tym kilka pytań:
1) jak się sprawia ogólnie, jak wrażenia po dłuższym użytkowaniu - czy polecacie?
2) jak się sprawdza pomiar tętna z rączki?
3) jak łapanie gps?

Będę wdzięczny za odpowiedzi, a tymczasem przekopuję się przez kolejne strony tego wątku ;).
Obecnie: wieczny kontuzjusz.
Stare dzieje i rekordy życiowe:
5km - 18min 32s - rok '13
10km - 38min 14s - rok 13'
ODPOWIEDZ