Pułapki przyjemności - Robert Rutkowski

Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Robert Rutkowski, psycholog. Sporo o bieganiu w nietypowym kontekście, ktoś już. Zytał?
New Balance but biegowy
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Książki nie czytałem, ale tu rozmowa z autorem. Także o pułapkach biegania.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1726
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

To u nas też jest rozmowa, a co, nie jesteśmy gorsi niż TOK.FM :)
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Adam, ufam, że wszystko to co powiedział Pan Psycholog, Ty już dawno wiedziałeś,...
Odniosłem wrażenie, że Twój rozmówca jest trochę w kontrze do Twojego biznesu. Jak powszechnie wiadomo, bez plejady uzależnionych, trudno jest zarabiać na bieganiu.
Słuchając wywiadu, naszła mnie pewna refleksja. Otóż z rozmowy wynika, że uzależnieni to głównie Panowie. Pragnę Panów uspokoić. Znam przypadki rozwodów, gdzie to Panowie mieli dosyć biegających Pań i postanowili się rozstać.
Powracając do głównego wątku. Mam słaba wiarę w to, że nagle autorzy rozlicznych, fantastycznych "życiówkę", dojdą do wniosku, że ich bieganie to nie wspaniała pasja, wypełniona wyłącznie tym co piękne i wartościowe a zwykły nałóg, który ma przypisaną jednostkę chorobową.
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wole jednak taki nalog, niz inne bardziej destrukcyjne. Zreszta jak kazdy nalogowiec twierdze, ze zawsze moge przestac, ale nie chce:
1. Bo lubie jesc i utyje
2. Bo spadnie mi kondycja ktora sobie cenie
I pewnie cos by sie jeszcze znalazlo ale nie chce mi sie wymyslac.
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

Skoor pisze:Wole jednak taki nalog, niz inne bardziej destrukcyjne.
Mechanizm "mózgowy" uzależnienia jest bardzo podobny, i myślę, że w tym monecie chodzi o sam mechanizm, a nie skutki.
Zreszta jak kazdy nalogowiec twierdze, ze zawsze moge przestac, ale nie chce:
A próbowałeś?
Gdybyś był naprawdę uzależniony, to wcale nie jest takie prosta: przestać, nie ważne, czy palić fajki czy uprawiać sport.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ryszard N. pisze:Odniosłem wrażenie, że Twój rozmówca jest trochę w kontrze do Twojego biznesu. Jak powszechnie wiadomo, bez plejady uzależnionych, trudno jest zarabiać na bieganiu.
Eee, biorę to na klatę. ;)

Rozmowa jest oczywiście w trochę innym temacie, bez twardych danych w stylu: "biegaj tempo po 3:20". Ale może ktoś się zastanowi jeśli ma problemy.
Wierzę, że nałóg biegania jest jednak społecznie lepszy, bo dokłada się jakoś do rozwoju "biznesu" który wpływa na ogólnie pojmowane zdrowie społeczeństwa.
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

beata pisze:A próbowałeś?
Gdybyś był naprawdę uzależniony, to wcale nie jest takie prosta: przestać, nie ważne, czy palić fajki czy uprawiać sport.
Przestac biegac nie, ale przestalem pic. Nie wierze, ze rzucenie biegania mogloby byc trudniejsze.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Tak słucham o tym niepoukładanym życiu rodzinnym i ucieczce od pęknięć w kompulsywne bieganie. Dużo racji. Zwłaszcza jak się spojrzy z dystansu, ale takiego dalekiego nie tylko geograficznie lecz przede wszystkim kulturowo. Kenijczycy też mają pęknięcie. Takie jedno, konkretne i głębokie. Przez cały kraj. A jak wpadają w kompulsywne bieganie, to sobie kupują kolejną żonę i robią następne dziecko. Co kraj to obyczaj.
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:
Ryszard N. pisze:Odniosłem wrażenie, że Twój rozmówca jest trochę w kontrze do Twojego biznesu. Jak powszechnie wiadomo, bez plejady uzależnionych, trudno jest zarabiać na bieganiu.
Eee, biorę to na klatę. ;)

Rozmowa jest oczywiście w trochę innym temacie, bez twardych danych w stylu: "biegaj tempo po 3:20". Ale może ktoś się zastanowi jeśli ma problemy.
Wierzę, że nałóg biegania jest jednak społecznie lepszy, bo dokłada się jakoś do rozwoju "biznesu" który wpływa na ogólnie pojmowane zdrowie społeczeństwa.
Z tym Adamie, że nałóg, to nałóg. Autor publikacji porusza ważny temat dotyczący naszego biegania od którego, intuicyjnie próbujemy uciekać. Jakiś czas temu w Internecie, pojawił się tekst zatytułowany,… ”czy ja jeszcze jestem normalny”. Rzecz dotyczyła autorefleksji biegacza, który zorientował się, że jego użyteczność w domu gdzie żona i małe dzieci, jest taka sobie. Autor wyłuszczył problem i nie zbyt elegancko się z sobą obszedł. Ten moment u tego biegacza można porównać z autorefleksją alkoholika, który nagle przestaje mówić, że jest degustatorem wykwintnych trunków i dostrzega swój kłopot. Zazwyczaj jednak, nawet jeżeli taka myśl pojawia się w naszych głowach, to rzadko artykułujemy ją na zewnątrz. Przeświadczenie o nadrzędności naszej pasji, absolutnej jej wysokiej jakości, nie pozwala się nam nawet na chwilę zatrzymać . Nie wspomnę już o psychologu no bo wiadomo, my herosi do psychologa nie chodzimy, po prostu nie wypada. Jako, że biegam już po nad dwadzieścia lat, wszystko już widziałem, również tych, którzy próbowali zachęcać swoich partnerów do wspólnego biegania. Czasem coś z tego wychodziło, czasem nic po za awanturami, bo jak raz nasz partner nie miał ochoty za cholerę na tego typu aktywności. Tak z poczucia innych, ważniejszych obowiązku jak i z powodu, nie bo nie.
Na szczęście łatwo jest mi to pisać, ponieważ mnie to również dotyczy oraz dlatego, że z racji wieku, znakomita większość moich obowiązków skupia się wyłącznie wokół mojej osoby.
Książkę jednak kupię i przeczytam. Warto się diagnozować.
lobsang
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 44
Rejestracja: 15 paź 2015, 12:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Nieprzeczytany post

Mam ten komfort, że moja trzyosobowa rodzina jest na co dzień aktywna. Każdy z nas uprawia inny sport i nikomu do głowy nie przychodzi żeby robić problemy z tego. Grałem przez 20 lat w tenisa ziemnego, dość regularnie, a od ponad 2 lat biegam 3 raz w tygodniu. Uprawiam sport tylko i wyłącznie amatorsko i podobnie jak pan Robert Rutkowski nie dążę do bicia życiówek, to zostawiam młodszym oraz zawodowcom. Posiadam zegarek biegowy tylko po to żeby nie przeginać z odległością, tempem i tętnem. Jeżeli jest to rozpatrywane w kategorii uzależnień – to tak jestem nałogowcem i oby tak zostało do ostatniego mojego oddechu. :taktak:
Pozdrawiam wszystkich
Awatar użytkownika
krunner
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 978
Rejestracja: 14 wrz 2011, 10:32
Życiówka na 10k: 42:53
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Naprawdę ciekawa rozmowa. To co mówi Pan Robert to jest oczywiste dla każdego myślącego gościa, tylko on to ubiera w ładną teorię i wyjaśnia na poziomie eksperta. Nałóg jest nałogiem. Ale uważam, że lepiej niech biega po 120 km/tydz. niż ma codziennie pić :) Czyli ja jednak uważam, że są nałogi lepsze i gorsze.
adamos79
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 10
Rejestracja: 05 mar 2014, 18:11
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jeśli wasze bieganie poważnie zaburza rodzinne życie, wręcz szkodzi związkowi, podnosi się Wam poziom agresji, macie wyrzuty sumienia, myśli samobójcze w związku z bieganiem, to nie jest dobrze...jeśli nie, to biegajcie dalej...:)

Jestem uzależniony od alkoholu, nie piję ponad 4 lata i uważam, że akurat sport jest dla mnie lekarstwem na to cholerstwo :)

W uzależnieniu najgorsze jest to, że nasz umysł nas oszukuje w tym czasie, kiedy można by jeszcze spróbować nie wejść w jego sidła, ale osoba uzależniona na tym etapie NIGDY! nie dopuści do siebie takiej myśli...no i w razie faktycznego uzależnienia należało by przerwać uprawianie sportu...:( Chyba gorsze tylko jest kompulsywne jedzenie...z używek można zrezygnować, ale z jedzenia ???
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

adamos79 pisze:Jeśli wasze bieganie poważnie zaburza rodzinne życie, wręcz szkodzi związkowi, podnosi się Wam poziom agresji, macie wyrzuty sumienia, myśli samobójcze w związku z bieganiem, to nie jest dobrze...jeśli nie, to biegajcie dalej...:)

Jestem uzależniony od alkoholu, nie piję ponad 4 lata i uważam, że akurat sport jest dla mnie lekarstwem na to cholerstwo :)

W uzależnieniu najgorsze jest to, że nasz umysł nas oszukuje w tym czasie, kiedy można by jeszcze spróbować nie wejść w jego sidła, ale osoba uzależniona na tym etapie NIGDY! nie dopuści do siebie takiej myśli...no i w razie faktycznego uzależnienia należało by przerwać uprawianie sportu...:( Chyba gorsze tylko jest kompulsywne jedzenie...z używek można zrezygnować, ale z jedzenia ???
Rzecz w tym aby to racjonalizooeać. Jest rzeczą oczywistą, że biegający po nad miarę nigdy lub prawie nigdy nie zdefiniuje siebie jako uzależnionego. Porównanie/przywołanie tu alkoholizmu jest nie do końca uzasadnione. Alkohol to uzależnienie chemiczne i w przeciwieństwie do biegania a nawet kompulsywnemu objadania się, nie da się go racjonalizować.
Życzę powodzenia.
ODPOWIEDZ