Komentarz do artykułu Sprężystość tkankowa, czyli w poszukiwaniu darmowej energii

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1726
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Keri
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1625
Rejestracja: 17 gru 2012, 13:28
Życiówka w maratonie: 2:59:50

Nieprzeczytany post

Adamie, fajny "prezent" dales Jackowi.
Qba Krause
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 11474
Rejestracja: 16 kwie 2008, 22:31

Nieprzeczytany post

z prezentem nie ma to nic wspólnego.

ciekawe, czy ten kierunek poszukiwań będzie coraz mocniej eksplorowany i przedostanie się do większej świadomości...
być jak brad pitt w Indiana Jonesie.

Do Things Always.

komentarze do bloga
blogspot
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

To taki prezent przechodni, bo o publikacji Schleipa już dyskutowaliśmy wcześniej. Zwrócę jednak uwagę na ważną kwestię związaną z rzekomo darmową energią.
Moi drodzy, darmowa energia to Danny Dreyer i lepiej nie mieszać tego ze sprężystością tkankową. Istotnie taki sposób poruszania się, wykorzystujący sprężynowanie jest bardzo wydajny, ale może powodować większe mikrourazy i tym samym wymagać znacznie dłuższych okresów regeneracji. Tylko wtedy jest szansa na budowę i utrzymanie pożądanej struktury kolagenowej. Trudno jest określić optymalne obciążenia treningowe. To jest kwestia praktycznych testów i dużej wrażliwości na pojawiające się niedyspozycje dnia. Ta wrażliwość, czy wyczucie sprężystości staje się czynnikiem, na podstawie którego decydujemy się na akcent lub rezygnujemy z niego.
Z mojej prywatnej korespondencji ze Sławkiem Marszałkiem:
Sławek Marszałek pisze:Znamy się z Robertem (Schleipem) już od lat i byłem na kilku jego szkoleniach oraz na konferencji, której jest współorganizatorem.
Robert jak mówi był rolferem* - fizjoterapeutą, a teraz jest naukowcem pracującym na Uniwersytecie w Ulm. W marcu byłem u niego na konferencji dotyczącej roli tkanki łącznej w sporcie.
(...) powinniśmy zwrócić uwagę na częstotliwość treningów ponieważ nasz kolagen po obciążeniach regeneruje się około dwie doby.
Jeżeli wprowadzimy obciążenie zbyt szybko, to możemy nie trafić w superkompensacje regeneracyjną i pogorszyć tym samym stan tkanek. Według mnie, to jest klasyczny przykład przeciążenia ścięgna Achillesa i jego pogrubienia, które jest spowodowane przerostem tkanki łącznej. Niektórzy badacze twierdzą że następuje to powyżej 70 km tygodniowo a inni 120.
(...) Co do urządzenia, które mierzy sprężystość tkanek - nazywa się Myoton i kosztuje około 5000 €. Mam nadzieję że w niedalekiej przyszłości będę nim dysponował:)
Może zrobimy nim badania?
(*)rolfing, od nazwiska twórcy, to nazwa metody pracy z ciałem bazująca na terapii strukturalnej.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

yacool pisze: (*)rolfing, od nazwiska twórcy, to nazwa metody pracy z ciałem bazująca na terapii strukturalnej.


Chyba tworczyni?
Krysia80
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 269
Rejestracja: 11 maja 2017, 13:29
Życiówka na 10k: 35:20
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A może jakieś KONKRETNE przykłady jak to ćwiczyć. Bo z art. nic nie wynika.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13262
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Co ciekawe, ze dynamiczne naciąganie juz od pewnego czasu nie jest tak przeklęte, jak to miało miejsce w latach dziewięćdziesiątych i zerowych.

Jako jedna z ładnych form naciągania dynamicznego i do tego wyśmienite funkcjonalnie ćwiczenie jest... eureka!!!... zwykle ABC-biegowe. Te ćwiczenia powinne zastąpić zwykle dynamiczne naciąganie.

Do tego dodalbym od czasu do czasu ćwiczenia plyo, które wyśmienicie poprawiają sprężystość i stiffness.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22131086
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Schleip jest z twojego podwórka. Wyedukuj mu po niemiecku, że błądzi wygłaszając swoje eureki. Chętnie przeczytam jego odpowiedzi.
Twórczyni
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13262
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Schleip jest z twojego podwórka. Wyedukuj mu po niemiecku, że błądzi wygłaszając swoje eureki. Chętnie przeczytam jego odpowiedzi.
Twórczyni
Przecież ja wcale nie uważam, ze ona bladzi.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Zacznij wreszcie czytać ze zrozumieniem. To nie jest złośliwość tylko konieczność. Inaczej nie da się porozumieć.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13262
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Zacznij wreszcie czytać ze zrozumieniem. To nie jest złośliwość tylko konieczność. Inaczej nie da się porozumieć.
A czy ja chce sie z Toba rozmawiać?
Nie rozumie wiecznych Twoich osobistych docinek z najnizszego poziomu? Zaraz przyjdzie Twoj przyjaciel Q i zacznie ze to moja wina. Otwórz bloga i pisz sam, to nikt z boku nie będzie Tobie przeszkadzał. Bo Ty wolisz monologii.

Odniosłem sie do przykładów naciągania z tekstu nie do Twoich wypowiedzi. Brak zrozumienia?

Adam? Czyżby to byl czas opuszczenia tego Forum? Bo te bezsensowne naloty sie mnożna.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Krysia80 pisze:A może jakieś KONKRETNE przykłady jak to ćwiczyć. Bo z art. nic nie wynika.
Celem tego artykułu jest przede wszystkim zasygnalizowanie aktualnej wiedzy na temat tkanki łącznej. Nie ma opracowań praktycznych ćwiczeń dedykowanych biegaczom w aspekcie modelowania powięzi. Wszystkie istniejące opracowania dotyczą pracy nad tkanką mięśniową bez specjalnej koncentracji na powięzi. Artykuł skłania do refleksji i pozwala w inny sposób spojrzeć na dotychczasowe narzędzia treningowe i ćwiczenia. Biorąc pod uwagę tkankę łączną, której mięśnie są jedynie jednym z jej elementów, można dojść do wniosku, że integralność całej struktury ma dużo większe znaczenie aniżeli poszczególne jej elementy. Innymi słowy: dobrze rozbudowana czwórka albo łydka nie czyni z nas dobrych biegaczy. Dopiero współgranie tych elementów wraz z pozostałymi, tworzącymi sieć mobilnych połączeń, daje w efekcie wyspecjalizowanego ruchowo i sprawnego biegacza.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:Odniosłem sie do przykładów naciągania z tekstu nie do Twoich wypowiedzi. Brak zrozumienia?

Adam? Czyżby to byl czas opuszczenia tego Forum? Bo te bezsensowne naloty sie mnożna.
Rolli, luz. :)
Ja się przyznam, że nie zrozumiałem Twojego wpisu.
A Yacool może zbyt nerwowy jest kiedy mowa o tym co go jakoś bardziej dotyczy.
Jak byście się kiedyś spotkali w realu to by wam pomogło.
Ty Rolli w Polsce bywasz?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

W niemieckim też jest rodzaj męski i żeński. Nie powinno więc być kłopotów z kojarzeniem osób do treści postów.
Przykład:
Schleip to rodzaj męski i jego dotyczy uwaga w treści mojego postu o potencjalnym błądzeniu i potrzebie edukacji.
Twórczyni (Ida Rolf) to rodzaj żeński i jej dotyczy mój link.

Jeżeli w odpowiedzi pada: "Przecież ja wcale nie uważam, ze ona bladzi.", to jest to przykład czytania postów bez zrozumienia. Wówczas polemika nie ma sensu i żadnym luzem tego się nie obejdzie.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13262
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze: Ja się przyznam, że nie zrozumiałem Twojego wpisu.
To nie wiem kto tu nie uważnie czyta teksty:

Mowa jest o poprawie sprężystości i jako przyklad sa podane cwiczenia rozciagania z tak zwanym dynamiczna kołyska przy skrajnym polozeniu miesni. Tu podalem podobny rodzaj cwiczenia jakim jest naciaganie dynamiczne w czasie ABC, oraz dodatkowo cwiczenia plyo na poprawa sztywnosci wlukien, jako cwiczenie uzupelniajace. Roznica jest w tym, ze wykorzystujemy cala amplitue ruchu, ale przez sile bewladnosci mamy efekt kolyski w skrajnym polozeniu wlukien miesniowych.

Mozna sie z tym zgodzic albo i nie.

Ale niestety tu sie przyjelo napisac "moja prawda jest najprawdziwsza bo ty nie rozumiesz po Polsku".
ODPOWIEDZ