Dzisiaj obchodzimy "Światowy Dzień Radia". Mi osobiści radio towarzyszy w drodze to pracy i z powrotem. Jest też częstym kompanem przy pokonywaniu dłuższych odcinków biegowych i spacerowych. Postanowiłem więc zamieścić kilka informacji na temat dzisiejszego święta.
13 lutego: Światowy Dzień Radia
Światowy Dzień Radia, obchodzony w tym roku po raz drugi, stwarza okazję do przypomnienia roli tego najpowszechniej używanego środka przekazu na świecie i przypomnienia jego zasług dla upowszechniania idei wolności słowa oraz dostępu do informacji. Ma także na celu zachęcenie decydentów do inwestowania w publiczny dostęp do informacji za pośrednictwem tego środka przekazu i w rozwój współpracy międzynarodowej pomiędzy nadawcami.
Spośród wszystkich współczesnych mediów, radio ma największy zasięg, stając się w ten sposób potężnym, a jednocześnie niskobudżetowym narzędziem komunikacji, docierającym do największej liczby ludzi, w tym także do społeczności żyjących w odległych od cywilizacji regionach świata oraz do grup szczególnych potrzeb: ludzi niepiśmiennych, niepełnosprawnych, ubogich, młodych pozbawionych dostępu do wysokich technologii, czy kobiet w regionach, gdzie stanowią grupy marginalizowane.
Na początku 2012 roku spośród 7 miliardów mieszkańców Ziemi, ponad połowę stanowili ludzie poniżej 30 roku życia. Prawie 90 procent z nich mieszka w krajach rozwijających się, głównie w regionie Afryki Subsaharyjskiej (gdzie stanowią 70 procent populacji) lub Bliskiego Wschodu. W tych krajach jest też najwyższy procent bezrobocia wśród młodych i największy procent z nich pozostaje całkowicie poza systemem edukacyjnym. Największą część tej grupy stanowią dziewczęta, mające też w tych częściach świata tradycyjnie bardziej ograniczony dostęp do wysokich technologii oraz nowoczesnych mediów.
Dla wszystkich tych młodych ludzi, a także ponad 100 milionów dzieci ulicy, zamieszkujących głównie kraje Azji i Ameryki Łacińskiej, radio stanowi częstokroć jedyne źródło informacji i kontaktu ze światem. Nawet w krajach o najniższym stopniu rozwoju, ponad 75 procent gospodarstw domowych ma odbiornik radiowy lub dostęp do niego. W ostatnich latach w Afryce powstało kilkaset nowych rozgłośni radiowych, nadających w lokalnych językach. W rolniczych regionach Pakistanu, około 46 procent ludności słucha radia codziennie, a ponad 90 procent raz na tydzień. Od początku wieku, liczba radiosłuchaczy internetowych wzrasta o 27 procent rocznie i w samych tylko Stanach Zjednoczonych osiągnęła już 80 milionów.
Światowy Dzień Radia proklamowany został na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2011 r. Na datę obchodów wybrano dzień, w którym w 1946 roku zainaugurowana została rozgłośnia Narodów Zjednoczonych. Obchody służyć będą zwróceniu uwagi opinii publicznej i mediów na znaczenie radia na świecie, a także zachęceniu decydentów do inwestowania w publiczny dostęp do informacji za pośrednictwem tego środka przekazu i w rozwój współpracy międzynarodowej pomiędzy nadawcami.
źródło:
http://www.unesco.pl/komunikacja-i-info ... n-radia-2/
Często słuchacie radia w trakcie biegania?
