Komentarz do artykułu Garmin Forerunner 910 xt test

Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1726
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Kilka moich uwag. Bez wątpienia, jest to najlepszy pulsometr na rynku. Nie testujemy go w obszarach po za biegowych tak więc nie wiem jak bardzo jest wiarygodny podczas pływania i rowerowania. Ostatnia poprawka softu to min. wskazania TEMPA ODCINKA, bo jak rozumiem pisząc o tempie chwilowym masz na myśli tempo odcinka ? Albo coś mi siadło na oczach bo w wykazie parametrów w moim egzemplarzu nie ma możliwości wyboru TEMPA CHWILOWEGO. Jeżeli u Ciebie jest to daj znać, odeślę mój egzemplarz producentowi. W menu zegarka w tym obszarze do wyboru mamy w kolejności,...
TEMPO
TEMPO OKRĄŻENIA
TEMPO OST. OKRĄŻENIA
TEMPO ŚREDNIA
Co więcej, tak serwis Garmina jak i ja uważamy, że TEMPO ODCINKA to średnie tempo odcinka a nie chwilowe tempo odcinka. Tak więc,
TEMPO - to jest niby chwilowe tempo odcinka ale z uwagi na sposób pomiaru, zupełnie bez użyteczne. Pomiar tempa to pomiar sygnału z ośmiu satelit który to nie dociera w jednej chwili. Stąd widoczny bajzel wskazań na ekranie.
Oczywiście, zakładam, że mogę się mylić. Dodatkowo, mam wątpliwości co do fachowości serwisu.
Sprawa gubienia sygnału. Uważam, że w tej materii najlepszy jest model 305. Oczywiście, skłonność Garmina to chwilowej utraty sygnału jest sprzedawany przez Garmina jako skutek uboczny niezwykle czułego modułu GPS.
używałem zegarek kilkanaście godzin w górach. Niestety, nie wyłączyłem funkcji AUTO PAUZA i przy moim tempie przemarszu zegarek nic nie mierzył.
Sprawdziłem wskazania wysokości. Pomiar był pomiarem z GPS bez kalibracji. Na deklarowaną wysokość 1325 m npm zegarek przy słupku pokazał 1318. Czyli tylko 7 m różnicy. Po kalibracji zegarek powinien być jeszcze bardziej precyzyjny.
Sprawa pomiaru tętna. Tu jest problem skoku tętna ale co raz bardziej przekonuje się, że to jednak problem po za zegarkiem. Sprawdziłem również pasek pomiaru Polara. Oczywiście działa i jest lepszy, bardziej komfortowy niż orginał.
Na razie tyle. Zadzwonię jednak dzisiaj do Anglii i spróbuje coś dopytać.
Awatar użytkownika
artur_totalfit
Wyga
Wyga
Posty: 140
Rejestracja: 23 sty 2009, 18:31
Życiówka na 10k: 39.20
Życiówka w maratonie: 3.20
Lokalizacja: konstancin jeziorna
Kontakt:

Nieprzeczytany post

w kontekście funkcji biegowych Adam, warto jeszcze dodać:
1. Alarm wibracyjny - pozwala na informowanie o różnych parametrach podczas biegania w ulicznym zgiełku lub przy słuchaniu muzyki ...albo przy założonej kurtce przeciwdeszczowej (jak dzisiaj) i kapturze (jak dzisiaj)
2. Raporty tempa po każdym kilometrze (lub innym wybranym dystansie) - bardzo przydatne w celu monitorowania tegoż tempa właśnie:)
3. Recovery (restytucja) czyli informacja o tym o ile spadło nam tętno (HR) po zakończeniu odcinka lub całego treningu po określonym czasie (domyślnie 2 minuty)

Coś czego mi brakuje w stosunku do 305 na przykład to możliwość wyświetlenia całego śladu przebytej trasy i możliwość wyboru kierunku powrotu

dla zainteresowanych testami
http://spam/chcesz-przetestowa ... port-guru/
artur

----------------------------
Sport GURU
największy sklep stacjonarny dla biegaczy i triathlonistów w Warszawie (Gocław, Meissnera 1/3 róg Fieldorfa)

sportGURU.pl
sklep.sportGURU.pl
Awatar użytkownika
pulchniak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2433
Rejestracja: 12 lis 2011, 16:25
Życiówka na 10k: 39,29
Życiówka w maratonie: 3,33,58

Nieprzeczytany post

Jeżeli się mylę to poprawcie mnie proszę.
Poza poprawionym tempem chwilowym związanym z czujnikiem bezwładnościowym i kolorystyką to nie różni się niczym od 310?
Obrazek

blog komentarze

10 km 39:29 21,097 km 1:31:43 42,195 km 3:11:57
Awatar użytkownika
rockduck
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1077
Rejestracja: 12 lip 2011, 14:26
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

Mierzy jeszcze dystans pływania ( ale to jest związane z czujnikiem bezwładnościowym ) i ma wysokościomierz barometryczny + jakieś tam wsparcie dla czujników mocy.

Jak dla mnie to tylko wysokościomierz jest super sprawą bo tego potrzebowałem, a Ambit jest praktycznie niedostępny, a modułowość Polara RS 800 mnie przeraża.
jacek_janicki
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 22
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:06
Życiówka na 10k: 43:40
Życiówka w maratonie: 3:53:11

Nieprzeczytany post

Może ktoś wie, co robię nie tak. Mam wersję systemu 2.40, więc powinno się udać zrobić upgrade. Ale podczas sprawdzenia przez ANT Agenta dostaję komunikat, że system jest aktualny. (może mu chodzi o wersję agenta ? ). W przepisie na stronie garmina jest kliknij na updata software button. Ale co to jest ? Może to ma związek z ustawieniem języka polskiego ?

Pozdrawiam,
Jacek Janicki
Awatar użytkownika
Yarooos
Wyga
Wyga
Posty: 99
Rejestracja: 13 paź 2011, 08:24
Życiówka na 10k: 43:11
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

Jeszcze chyba Virtual Racera nie było w 310xt
Awatar użytkownika
pulchniak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2433
Rejestracja: 12 lis 2011, 16:25
Życiówka na 10k: 39,29
Życiówka w maratonie: 3,33,58

Nieprzeczytany post

Wirtualny partner jest w 310
Obrazek

blog komentarze

10 km 39:29 21,097 km 1:31:43 42,195 km 3:11:57
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ryszard N. pisze:wskazania TEMPA ODCINKA, bo jak rozumiem pisząc o tempie chwilowym masz na myśli tempo odcinka ..........
TEMPO
TEMPO OKRĄŻENIA
TEMPO OST. OKRĄŻENIA
TEMPO ŚREDNIA
Co więcej, tak serwis Garmina jak i ja uważamy, że TEMPO ODCINKA to średnie tempo odcinka a nie chwilowe tempo odcinka.
Ryszard, u mnie Tempo to nie było ani tempo średnie odcinka ani tempo odcinka ale tempo CHWILOWE, BIEŻĄCE.
Więc w kwestii tego co pokazuje 910 się różnimy. :)

Goście z Garmina sami przyznają, że w stosunku do 310 dodali akcelometer i barometr. Tylko że ten akcelometer w efekcie daje kila całkiem przydatnych korzyści w, bieganiu dokładne tempo chwilowe a w pływaniu rytm, liczba basenów.
Dziwi mnie tylko że nie zrobili wokół tego tempa chwilowego większego zamieszania, Suunto przecież zrobiło wokół tego "Fused speed" całą kampanię.

Pulchniak, ale wirtualnego racera rzeczywiście nie było w 310 - to taki wirtualny partner na konkretnej trasie, czyli ścigasz z zapisem z pokonania tej samej trasy (czyli np jeśli zwalniałeś na podbiegu to racer też zwalnia).
Awatar użytkownika
f.lamer
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2550
Rejestracja: 23 lis 2011, 10:10
Życiówka na 10k: czydzieści9ipół
Życiówka w maratonie: czydzwadzieścia

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Ryszard, u mnie Tempo to nie było ani tempo średnie odcinka ani tempo odcinka ale tempo CHWILOWE, BIEŻĄCE.
czyli poprostu TEMPO.
artur_totalfit pisze:Coś czego mi brakuje w stosunku do 305 na przykład to możliwość wyświetlenia całego śladu przebytej trasy
a gdzie jeszcze coś takiego można spotkać?
Self-improvement is masturbation.
Now, self-destruction…
michal.sa
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 18
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:44
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

jacek_janicki pisze:Może ktoś wie, co robię nie tak. Mam wersję systemu 2.40, więc powinno się udać zrobić upgrade. Ale podczas sprawdzenia przez ANT Agenta dostaję komunikat, że system jest aktualny. (może mu chodzi o wersję agenta ? ). W przepisie na stronie garmina jest kliknij na updata software button. Ale co to jest ? Może to ma związek z ustawieniem języka polskiego ?

Pozdrawiam,
Jacek Janicki
Próbowałeś przez ten link? U mnie aktualizacja do 2.50 przebiegła bez problemów.
jacek_janicki
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 22
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:06
Życiówka na 10k: 43:40
Życiówka w maratonie: 3:53:11

Nieprzeczytany post

Z linkiem zadziałało. Okazało się, że oprócz założenia konta na stronie garmina i wykrycia urządzenia, to jeszcze trzeba było je zarejestrować. Teraz już powinno być lepiej. Dziękuję bardzo.

Jacek
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Drogi Adamie,...
Ty masz chyba Garmina w wersji dla komandosów lub egzemplarz wyprodukowany dla Obamy.
Lub masz standardowy a wszyscy pozostali mają uszkodzone.
Po pierwsze, ustalmy raz na zawsze. Pisząc o tempie chwilowym masz na myśli po prostu TEMPO. Nie ma czegoś takiego w ustawieniach jak TEMPO CHWILOWE. Znane mi osoby, biegając ustawiają TEMPO ODCINKA i jest to ŚREDNIE TEMPO ODCINKA. Takie jest moje zdanie i zdanie ludzi z serwisu w Anglii.
Pomiar tempa po 1,2s jest oczywiście z kosmosu i technicznie nie bardzo możliwy. Moduł odbiera sygnał z ośmiu satelit, przetwarza dane i na tej podstawie podaje tempo. W tak krótkim czasie nie jest w stanie tego zrobić, podobnie jak przy ustawieniu TEMPO ODCINKA. Z moich wielokrotnych prób wynika, że zwykle po ok. 20-30s zegarek zaczyna pokazywać wiarygodny parametr. Z sugestii zaproponowanych przez serwis spróbuję po wgraniu softu, zrobić głęboki reset.
W dwóch aktualizacjach softu poprawiano parametr pomiaru tempa. Jak widać jest z tym kłopot. W rozmowie z serwisem potwierdzono, że użytkownicy mają kłopot z tętnem i tempem.
Dobrze by było, gdyby ktoś z forumowiczów zrobił pomiar tempa i sprawdził czy pojawi się w zasadzie natychmiastowe wskazanie. Dla to jest ważne, być może mój jest uszkodzony,...
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Tak, pisząc o tempie chwilowym mam na myśli tempo.
Pytanie jak szybko Forerunner jest w stanie pokazać bieżące tempo zależy od kilku czynników.

1. Jednym z nich jest częstość ustalania aktualnej lokalizacji.
Standardowo jest to chyba co 4 sekundy ale można to zrobić częściej i wg mnie w 910 jest to częściej. (1-2 sek)

2. Jeśli już zegarek potrafi sprawdzać lokalizację co 1-2 sekundy to potrafi także przekazać informację na tema tego jaki dystans został w ciągu tego odcinka (1 lub 2 sekundy) pokonany. Z tego jest w stanie wyliczyć tempo, prędkość itp itd.

I kiedyś te wszystkie zegarki które sprawdzają lokalizację co 4 sekundy tak robiły.
Ale producenci się zorientowali, że pokazują głupoty. Bo skoro dokładność wskazania lokalizacji jest czasem 4-5 metrów to nie wiadomo, czy przebyty dystans wynika z naszego ruchu czy z niedokładności wskazania.

3. I dlatego - wymyślono połączenie tego z czujnikiem inercyjnym. Czyli robią to jakoś tak, że jeśli jest zmiana położenia wynikająca z GPS (a może nawet zmiana zmiany położenia) to jednocześnie zegarek sprawdza, czy czujnik inercyjny potwierdza że taki ruch był możliwy.

Mnie to też zaskoczyło.
Ale Suunto oficjalnie opisało takie właśnie działanie (mimo, że wg mnie nie bardzo im wyszło).
A Garmin w moim zegarki zrobił to dokładnie tak jak opisuję i dokładnie tak to działa.
Jeśli u Ciebie to tak nie działa - to możliwe, że masz wadliwy zegarek.

Jaki by wg Ciebie był sens, żeby Garmin pytał o poprawieniu wskazań tempa chwilowego jeśli nie chodzi właśnie o te kwestie?
Przecież pokazać dobre tempo chwilowe z 30 sekundowym opóźnieniem na bazie 30 sekundowej średniej kroczącej to potrafi "każdy głupi" ;)
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

artur_totalfit pisze:w kontekście funkcji biegowych Adam, warto jeszcze dodać:
1. Alarm wibracyjny - pozwala na informowanie o różnych parametrach podczas biegania w ulicznym zgiełku lub przy słuchaniu muzyki ...albo przy założonej kurtce przeciwdeszczowej (jak dzisiaj) i kapturze (jak dzisiaj)
2. Raporty tempa po każdym kilometrze (lub innym wybranym dystansie) - bardzo przydatne w celu monitorowania tegoż tempa właśnie:)
3. Recovery (restytucja) czyli informacja o tym o ile spadło nam tętno (HR) po zakończeniu odcinka lub całego treningu po określonym czasie (domyślnie 2 minuty)

Coś czego mi brakuje w stosunku do 305 na przykład to możliwość wyświetlenia całego śladu przebytej trasy i możliwość wyboru kierunku powrotu

dla zainteresowanych testami
http://spam/chcesz-przetestowa ... port-guru/
Artur, interesuje mnie trzeci punkt. Jak to odczytać. Dotychczas robiłem to dosyć prymitywnie po prostu, zatrzymywałem stoper, lapem resetowałem wskazania i włączałem stoper. Kosztowało mnie to kilka sekund. Gdyby tą operację wykonał by stoper to było by super,...
ODPOWIEDZ