russian, white russian pisze:
na awf-ie nie byłem, trenuję tylko siebie (na szczęście!!!) więc w gruncie rzeczy ten cały bijemaj zbytnio mnie nie uwiera
I bardzo rozsądnie podchodzisz do tematu bo róznice są ale nazwałby je niuansami treningiowymi i to w szkoleniu z wysokiej półki.
Dla zobrazowania róznic cytat z ksiązki o płotkach. Rozdział o typologii zawodników na 400m ppł.
Z cała pewnoscią inaczej powinien wygladać trening płotkarza o wysokim poziomie szybkosci biegowej, a zupełnie inaczej płotkarza wolnego, o wybitnych zdolnosciach rytmowych. Według teorii doskonalenie mistrzostwa sportowego może przyjąc dwie (trzy) koncepcje szkolenia: Akcentować te zdolnosci motoryczne i umiejętnosci techniczne które sa silna strona zawodnika np u zawodnika rytmowego akcentować te jednostki treningowez wykorzystaniem płotków.
W procesie treningowym doskonalic te zdolnosci do których płotkatrz nie ma predyspozycji np u typu wytrzymałosciowca kształtować szybkośc i technikę.
Trzecią koncepcją jest wykorzystanie obydwu koncepcji w całoocznym cyklu szkolenia.
Jedno jest pewne - zawodnicy o róznych talentach i predyspozycjach powinni trenowac odmiennie. Pierwotnym działaniem w tym wzgledzie jest jest okreslenie typu płotkarza.
A teraz dział budowa somatyczna
Obok szczupłych zdarzaja sie tez krępi. (...)Podobnie jak u męzczyzn , duze zróznicowabnie budowy somatycznej ( odnoscie wysokosci i masy ciała) ma miejsce u kobiet. Czołowka swiatowa to jednak biegaczki szczupłe.
Parametry przedstawione w ksiazkach w wiekszosci potwierdzaja obiegowe opinie ale trzeba sobie zostawic miejsce na indywidualne odstepstwa od ogólnie przyjetych norm.