Niestety nie masz racji. Co prawda nie mam przy sobie danych statystycznych, ale takowe istnieją i zapraszam do studiowania.
Poziom siły, szybkości, wytrzymałości oraz koordynacji wyraźnie spada. Zwiększa się natomiast zręczność, i prawdopodobnie będzie się zwiększała.
To wyraźnie widać jeśli się analizuje przeróżne testy, które porównują cechy motoryczne obecnie i dawniej. Populacja ma większe możliwośći z jednej strony, ale poważne przeszkody z innej.
Dłogość życia, oraz wysokość ciała ma związek głównie z żywieniem. Zaś zdolności takie jak szybkość, siła i wytrzymałość, bardziej zdetermionowane są przez środowisko zewnętrzne. Tak więc cywilizacja techniczna, która rozleniwia fizycznie... szkodzi sportowi. Mimo, iż teoretycznie mamy obecnie lepsze warunki by kreować mistrzów, to jednak statystycznie przecięty Kowalski niegdyś w niemalże każdym teście wypadał lepiej.
Wystarczy zaobserować co dzieje się w podstawówkach, jak ogormna jest różńica pomiędzy dzieciakami ze wsi, a z miasta. Albo jaka jest różnica pomiędzy dziećmi domatorami, a dziećmi, które całe dnie na dworze spędzają.
Jeśli chodzi o sporty, które wymieniłeś, to wynika to z treningu. Piłkarze niegdyś po prostu nie trenowali tak, jak dzisiaj. Wynika to z wiedzy i warunków.
Jeśli chodzi o wysokość npm to sprawa jest prosta - im wyżej, tym gorzej. Tlenu to i w Himalajach jest 21%, ale mniejsze ciśnienie zwiększa jego objęość. A jak wiadomo na poziomie morza ciśnienie jest największe, tak samo jak na dnie morza, a nie gdzieś w środku. Inna kwestia jaki to ma wpływ na trening. Prof Żołądź pisał, że każda wysokość inaczej wpływa.
