Jacek Ksiąszkiewicz – czy istnieje ładne bieganie?

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12775
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Nie potrafimy szybko biegać nawet na dopingu. Dobra, to jest ostatnie zdanie z mojej strony pastwiące się nad polskim bieganiem. Wracamy do konstruktywnych rzeczy, rozkmin i eksperymentów.
----------------------------

Cały czas zachęcam do spróbowania tych rozpisanych układów. Ciebie też Siedlak. Rusz dupę. Może się uda. :hahaha:
New Balance but biegowy
Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1271
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

banama pisze: 15 paź 2024, 10:00 /.../Zacząłem to obserwować i widzę np. że zupełnie inne odczucia mam w przypadku lewej i prawej strony. Lewa jest bardziej stabilna w porównaniu do prawej i łatwiej generuje odbicie oraz lepiej jest dociskana. /.../
yacool pisze: 15 paź 2024, 10:18 Jeden z lepszych wpisów, bo opisuje zwykłą praktykę wziętą pod lupę. Większość ludzi biega jedną nogą. W wyczynie jest tak samo. Nikt się nad tym nie zastanawia.
mimi pisze:(...) zawodnicy mogą nawet nieświadomie w poniedziałek biegać w rytmie 2/2 L/P/L/P, a już np w kolejnym dniu P/L/P/L.
Nie. Nie ma szans na coś takiego, by wchodziło nieświadomie. Dopiero ciężka kontuzja jest w stanie zmienić preferowaną stronę ciała. Albo świadome projektowanie fazy podporu, co właśnie tutaj robimy.
Już tutaj , albo w innym wątku na tym forum dyskutowaliśmy/rozkminialiśmy asymetrię pracy lewej prawej strony.
Ja to u siebie zauważałem/zauważam od dawna, gdyż dysproporcja była/jest (bardzo) duża. Szukałem przyczyn by to zmienić. Coś tam udawało się poprawić, ale...

Ale dopiero dobicie wykrocznej z wydechem "otworzyło oczy"! Dodam jeszcze że już parę lat temu ćwiczyłem z oddechem 3/2, 2/1 i 2/1/1/1 (tego ostatniego nie potrafiłem zrealizować) i nic.

Dopiero zgranie wydechu z depnięciem wykrocznej pozwoliło odczuć wszystkie dysproporcje bardzo wyraźnie i co najważniejsze niwelować je czyli włączać do pracy drugą nogę.
Faktycznie biegamy jedną nogą, drugą co najwyżej w połowie.
yacool pisze: 15 paź 2024, 11:23 Gdy wyślesz w kosmos kobietę i mężczyznę, to po miesiącu są wyciągani z lądownika na noszach. I nie ma znaczenia, że on ma większe płuca, serce, mięśnie i vo2max. Oboje nie będą chodzić, bo wgniata ich w glebę 1g. W bieganiu mamy 2-2,5g. im szybciej tym bardziej nas wgniata w glebę. Kto jest lepiej zorganizowany tkankowo, ten będzie sobie radził na wyższym g. Bez podziału na płeć.
Bardzo dobre porównanie! A więc można to trenować i trzeba.
mimi pisze: 15 paź 2024, 14:57 Jeszcze apropo spostrzeżeń. Polecam zrobić sobie eksperyment, a nawet dwa:

1. Na trening biegowy założyć zegarek na inną rękę niż zazwyczaj i jeszcze najlepiej łapać ręcznie ręcznie lapy.
/.../
Dobry pomysł! Sprawdzę. Trzeba jednak pamiętać, że w opcjach jest wybór reki, na której mamy założony zegarek.

I na sam koniec. Robię ostatnio treningi wg sugestii G. czyli lajtowo, ale z depnięciem wykrocznej na wydechu. Tempa niskie, tętno też normalne, a G. prawie po każdym treningu: trenujesz zbyt intensywnie! Może to przypadek i chodzi o coś innego, ale ciekawe to. Wcześniej biegałem więcej częściej, na większym zmęczeniu i żadnych, przynajmniej nie pamiętam żadnego takiego komunikatu. No zobaczymy o co tu chodzi.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12775
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Może chodzić o algorytmy, a właściwie o założenie, że nasilone drgnięcie na akcelerometrach podczas lądowania interpretowane jest jako zbyt intensywny wysiłek. Tak jak rozumiemy bieganie, tak też będziemy tworzyć dla niego schematy i trendy. Jeśli overstriding i hamowanie to samo zło wówczas jego rejestrowanie będzie tak interpretowane przez algorytm. Jeśli założymy, że overstriding i hamowanie jest integralną częścią napędu, to algorytm będzie promować te zjawiska. Niestety nie mamy dostępu do surowych danych, a powinniśmy mieć. Choćby dlatego, że to nasze dane.
majas
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 180
Rejestracja: 17 gru 2012, 15:18
Życiówka na 10k: 36:12
Życiówka w maratonie: 3:02,14
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 15 paź 2024, 18:38 Nie potrafimy szybko biegać nawet na dopingu. Dobra, to jest ostatnie zdanie z mojej strony pastwiące się nad polskim bieganiem. Wracamy do konstruktywnych rzeczy, rozkmin i eksperymentów.
----------------------------

Cały czas zachęcam do spróbowania tych rozpisanych układów. Ciebie też Siedlak. Rusz dupę. Może się uda. :hahaha:
Mala dygresja od tematow biomechanicznych, ale ostatnio sobie przegladam formu letsrun i sie zdziwilem, ze tak samo Amerykanie sie pastwia nad swoimi maratonczykami :) I to w bardzo podobnym tonie, akurat byl wpis, ze maja dwoch gosci biegajacych szybciej od kobiety w tym roku.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12775
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Musi minąć trochę czasu zanim faceci pogodzą się z tym z czym praktycznie pogodzili się szybciutko w biegach ultra. Dziś piątka i dycha kobiet na światowym poziomie jest szczytem marzeń dla naszych sportowców. Wciąż jesteśmy w stanie pobiec szybciej półtoraka, nawet o kilkanaście sekund od aktualnego standardu (3:49), ale już na dłuższym dystansie różnice się zacierają. Czy półtorak również pęknie? Moim zdaniem na razie nie. Bieganie kobiece rozwija się bardziej niż męskie i do wyczynu trafiają talenty ruchowe odsiewane z coraz większej puli. To jest naturalny proces. Wkrótce powinno pojawić się więcej zawodniczek poniżej 3:50. Sprzyja temu też technologia. No ale to wciąż 3:50, a nie 3:40. Możemy więc spać spokojnie? Też nie. Jeśli ktoś gdzieś na świecie wreszcie zajmie się systemowo biomechaniką biegu, to przesuną się kolejne granice. Ja cały czas czekam aż odpali na 1500 ta Etiopka Welteji. Choć tam jest taki mental i żywioł, że równie dobrze może już jej nie zobaczymy w przyszłym sezonie. Afryka nie myśli. A już na pewno nie myśli po inżyniersku.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12775
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Wreszcie.
Dobra, to jak już Bartek zaskoczył, to pociągnijmy temat dalej i spróbujmy wejść głębiej w zagadnienie. Cofnijmy się do epoki sprzed karbonu. Co stoi za wynikiem Haile w 2008, gdzie nabiegał 2:03:59? Byłem wtedy w Berlinie i przyglądałem się mu uważnie. Dojebywać można nawet w klapkach, karbon to tylko ułatwia.

Obrazek
ODPOWIEDZ