Wysokie tętno: Zawody 5km vs trening

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13313
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

mimi pisze: 07 lis 2023, 22:37
pawo pisze: 07 lis 2023, 20:49 A z fizjologicznego punktu widzenia, to tak. Bieganie za szybko w tedy kiedy ma się biec wolno jest szkodliwe, Największy błąd amatorów to bieganie za szybko łatwych jednostek i za wolno szybkich.
A kiedy jest za szybko w łatwych jednostkach? A kiedy za wolno w szybkich? I poważnie pytam. Może jakiś przykład podasz?
Nie wiem jakie ma pawo doświadczenie z różnymi treningami... a ma duze. Ale ja tak wąsko tego bym nie zamykał.
I sam uważam, ze amatorzy na pewno biegają za wolno szybkie jednostki. A czy wolne za wolno to zależy raczej od systemu treningowego.
Przekładanie takich 80/20 na amatorów jest takim samym błędem, jak liczenie kilometrów.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3914
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Ja też nie wiem jakie mam doświadczenie.
Chciałem tylko wczoraj powiedzieć, że wolne biegi też mogą być za wolne, ale z reguły są za szybkie. A mocne za słabe bo te za mocne słabe, nas zmęczyły. To tak w skrócie.
Świeżak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 396
Rejestracja: 19 cze 2019, 18:13
Życiówka na 10k: 10k to za długo
Życiówka w maratonie: Pobiegnę po 40tce.

Nieprzeczytany post

Dzięki za odpowiedź :) Miłego dnia!
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3914
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

A w jakim tempie pobiegłbyś teraz 1,5 km?
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 357
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 07 lis 2023, 23:19 Ale co, konkretne liczby?
Tak najlepiej w liczbach w odniesieniu do poziomu przykładowego Kowalskiego :-)
A jeśli bez przykładów, to chociaż jakieś narzędzie dla "amatora".

Czy to, co sugeruje kalkulator z bieganie.pl (na podstawie wyników z zawodów od 5km w górę), można przyjąć, że jest w miarę ok? Dla treningów spokojnych i mocnych?

Czy może lepiej taki od Danielsa?
----------------------------------------------------------
1440miles
Świeżak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 396
Rejestracja: 19 cze 2019, 18:13
Życiówka na 10k: 10k to za długo
Życiówka w maratonie: Pobiegnę po 40tce.

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 08 lis 2023, 10:57 A w jakim tempie pobiegłbyś teraz 1,5 km?
Jeśli to do mnie pytanie to nie wiem, spróbuję pobiec 1,5km w opór do końca tego tygodnia. :) To mi pomoże dobrać tempa treningowe? :)
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 357
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: 08 lis 2023, 09:32 Nie wiem jakie ma pawo doświadczenie z różnymi treningami... a ma duze. Ale ja tak wąsko tego bym nie zamykał.
I sam uważam, ze amatorzy na pewno biegają za wolno szybkie jednostki. A czy wolne za wolno to zależy raczej od systemu treningowego.
To jest ciekawy kwestia, tylko pytanie czy jest sens ciągnąć w tym wątku, czy może założyć nowy np. "Jak powinien trenować początkujący amator"?
----------------------------------------------------------
1440miles
Świeżak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 396
Rejestracja: 19 cze 2019, 18:13
Życiówka na 10k: 10k to za długo
Życiówka w maratonie: Pobiegnę po 40tce.

Nieprzeczytany post

mimi pisze: 08 lis 2023, 11:16
Rolli pisze: 08 lis 2023, 09:32 Nie wiem jakie ma pawo doświadczenie z różnymi treningami... a ma duze. Ale ja tak wąsko tego bym nie zamykał.
I sam uważam, ze amatorzy na pewno biegają za wolno szybkie jednostki. A czy wolne za wolno to zależy raczej od systemu treningowego.
To jest ciekawy kwestia, tylko pytanie czy jest sens ciągnąć w tym wątku, czy może założyć nowy np. "Jak powinien trenować początkujący amator"?
Też się wahałem jak zadawałem swoje pytanie - jak mam wydzielić jakieś posty to może ustalmy (w szerszym gronie) od którego momentu i podzielę.
PawelRun
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 14
Rejestracja: 06 cze 2023, 09:43
Życiówka na 10k: 51:40
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin

Nieprzeczytany post

Świeżak pisze: 08 lis 2023, 11:20
mimi pisze: 08 lis 2023, 11:16

To jest ciekawy kwestia, tylko pytanie czy jest sens ciągnąć w tym wątku, czy może założyć nowy np. "Jak powinien trenować początkujący amator"?
Też się wahałem jak zadawałem swoje pytanie - jak mam wydzielić jakieś posty to może ustalmy (w szerszym gronie) od którego momentu i podzielę.
Zawsze mogę, jako autor wątku i początkujący amator zmienić tytuł, bo w miarę śledzenia tego wątku dochodzę do wniosku, że mi też w gruncie rzeczy o to chodzi.

Ubiegły rok biegałem na pałe (co trening to szybciej), co skończyło się kontuzjami. Potem odkryłem Ryszarda Szula i tętno, a że jestem mózg ścisły, to zafascynowały mnie wykresy tętna, cyferki, hrmaxy, hrr-y itp

Tyle że jak opisałem to w 1szym poście (i upewniło kilku przedmówców), tętno jest zbyt mało wiarygodne, przede wszystkim dla początkujących.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3914
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Świeżak pisze: 08 lis 2023, 11:09 spróbuję pobiec 1,5km w opór do końca tego tygodnia. :) To mi pomoże dobrać tempa treningowe? :)
Etam, zaraz biec.

Napisałeś, dobrać tempa, nie tętno. Ciekawe. :niewiem:
Nawet jak mocno zwracamy uwagę na tętno, to i tak uważam, że trening powinien opierać się na miksie właśnie tętna, samopoczucia i oczywiście tempa.

Tempo z biegu na 1500 m albo testu sześciominutowego możemy uznać za 100% i od tego poustawiać procentowo tempa. Można oczywiście przy tym wziąć pod uwagę tętno ale nie tylko i wyłącznie. Ustalanie od tych 100% ma sens bo to gdzieś prędkość VO2max, natomiast często spotykam procentowe prędkości od jakiegoś progu, co moim zdaniem sensu nie ma,
Świeżak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 396
Rejestracja: 19 cze 2019, 18:13
Życiówka na 10k: 10k to za długo
Życiówka w maratonie: Pobiegnę po 40tce.

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 08 lis 2023, 20:24
Świeżak pisze: 08 lis 2023, 11:09 spróbuję pobiec 1,5km w opór do końca tego tygodnia. :) To mi pomoże dobrać tempa treningowe? :)
Etam, zaraz biec.

Napisałeś, dobrać tempa, nie tętno. Ciekawe. :niewiem:
Nawet jak mocno zwracamy uwagę na tętno, to i tak uważam, że trening powinien opierać się na miksie właśnie tętna, samopoczucia i oczywiście tempa.

Tempo z biegu na 1500 m albo testu sześciominutowego możemy uznać za 100% i od tego poustawiać procentowo tempa. Można oczywiście przy tym wziąć pod uwagę tętno ale nie tylko i wyłącznie. Ustalanie od tych 100% ma sens bo to gdzieś prędkość VO2max, natomiast często spotykam procentowe prędkości od jakiegoś progu, co moim zdaniem sensu nie ma,
Nie myślałem o tym zbyt głęboko pisząc "dobrać tempa", ale myślę że znam powód dla którego intuicyjnie/odruchowo napisałem "tempa" a nie "tętno" - takie krótkie testy kojarzą mi się bardziej z szacowaniem maksymalnych osiągów sportowych (typu testy "przebiegnij 7x800m p. 30s - tempo 800tek to mniej więcej tempo w jakim będziesz w stanie pobiec 5k", po angielsku opisują to przeważnie jako "prediction workout"), a nie tętna. :) Nie mniej - spróbuję, zobaczę. Żadnych treningów typowo szybkościowych ostatnio nie robiłem, więc śmiesznie będzie się biegło takiego półtoraka, ale co mi szkodzi.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13313
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 08 lis 2023, 20:24
Świeżak pisze: 08 lis 2023, 11:09 spróbuję pobiec 1,5km w opór do końca tego tygodnia. :) To mi pomoże dobrać tempa treningowe? :)
Etam, zaraz biec.

Napisałeś, dobrać tempa, nie tętno. Ciekawe. :niewiem:
Nawet jak mocno zwracamy uwagę na tętno, to i tak uważam, że trening powinien opierać się na miksie właśnie tętna, samopoczucia i oczywiście tempa.

Tempo z biegu na 1500 m albo testu sześciominutowego możemy uznać za 100% i od tego poustawiać procentowo tempa. Można oczywiście przy tym wziąć pod uwagę tętno ale nie tylko i wyłącznie. Ustalanie od tych 100% ma sens bo to gdzieś prędkość VO2max, natomiast często spotykam procentowe prędkości od jakiegoś progu, co moim zdaniem sensu nie ma,
No to ciekawe, jak Kszczot układał tempo w przygotowaniu do maratonu. Na pewno tez z wyniku na 1500m. :hahaha:

Co to oznacza? Tez taki test może być błędny, jeżeli bierze sie i porównuje szybkościowca i wytrzymałościowa.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3914
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: 08 lis 2023, 20:58 No to ciekawe, jak Kszczot układał tempo w przygotowaniu do maratonu. Na pewno tez z wyniku na 1500m. :hahaha:
Kszczot z wyniku na 2,5 km i na pewno lepsze to niż procenty od progu czy oparcie treningu tylko na tętnie.
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4697
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 08 lis 2023, 21:07
Rolli pisze: 08 lis 2023, 20:58 No to ciekawe, jak Kszczot układał tempo w przygotowaniu do maratonu. Na pewno tez z wyniku na 1500m. :hahaha:
Kszczot z wyniku na 2,5 km i na pewno lepsze to niż procenty od progu czy oparcie treningu tylko na tętnie.
Kszczot układał tempa z chmur czyli życzeniowo tak samo podczas samego biegu ale chłop nie ma doświadczenia z maratonem to nie ma się co dziwić. Bombę zaliczył konkretną :bum:
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 357
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

Z tego co mówił w transmisji na żywo niedługo przed samym biegiem (choć osobiście oglądałem dużo poźniej z odtworzenia)modniosłem wrażenie, że jest pewny przygotownia na 2:50 i na to się "deklarował", jako pewny wynik. Natomiast po międzyczasach na maratonie można wnioskować, że po cichu liczył na wynik poniżej 2:40.

5K 0:19:45
10K 0:38:45

15K 0:57:49
20K 1:16:58
HALF 1:21:13
25K 1:36:49
30K 1:56:12
20M 2:05:03
35K 2:16:46
40K 2:38:51
25.2M 2:41:22
26M 2:47:35
MAR 2:50:09

Ale skoro, jako "amator" nie ma za dużo czasu na treningi, to proponuję, żeby podjął wyzwanie treningu do 5km ;-) Może wynik poniżej 15minut?
----------------------------------------------------------
1440miles
ODPOWIEDZ