Jacek Ksiąszkiewicz – czy istnieje ładne bieganie?

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4815
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Na głównej z tematów o bieganiu jest o jakieś łydce. Już myslałem, że to o tej w białych skarpetach ale niestety od tenisisty.
Poza tym jest wątek kulinarny...
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Z Belfastu powinien być strim. W zeszłym roku był.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Powolutku ruszmy ten materiał filmowy o energii sprężystej i w konsekwencji również o responsywności. Jeżeli gdzieś się pomylę, to będzie to rzecz jasna czeski błąd, więc proszę się nie czepiać.

Od 2:30 jest już dość grubo, bo prelegent podważa funkcjonalność cyklu SSC (stretch-shortening cycle) w bieganiu. Mówi, że to za długo trwa po prostu. Jakbym gdzieś już to słyszał. :hahaha:
Potem, że mięśnie pracują raczej izometryczne i pełnią rolę bardziej stabilizatorów oraz oporują ruch. A więc też ćwiczenia jakie stosujemy powinny wywoływać taki właśnie charakter ich pracy. Za elastyczność odpowiada reszta tkanek, ścięgna, rozcięgna, tkanka łączna. I jak już zaczęło robić się nudno, to w 4 minucie wybuchła bomba. Plajometria jako świetne ćwiczenie dla biegaczy może nie nadawać się do biegania, bo nie oddaje jego specyfiki.
Na razie tyle.

edit:
Dalej jest o modelu masy na sprężynie, i że tak zredukowany model jest za bardzo zredukowny. Potem skacze Masaj, ale słaby strim haczy im wideo i nic z tego nie widać. O łańcuchach kinematycznych itd. Nudy.
W 16 minucie jest mowa o sztywności nogi podporowej i dalej, że można to wytrenować oraz, że zależy od nawierzchni, a także od stosowanych butów. Generalnie im bardziej miękka nawierzchnia lub but, tym sztywność większa i odwrotnie. Mamy więc naszą responsywność, która reaguje na buty i na nawierzchnię.
Potem jest niestety zwrot akcji i w 29 minucie pojawia się obawa, dotycząca wpływu butów karbonowych na naszą sztywność i responsywność. I że to buty zaczynają generować sprężystość zamiast nas. Czyli dupa, a zapowiadało się fajnie.
W 31 minucie jest mowa o ekonomii biegu, którą możemy zmierzyć, ale nie będziemy wiedzieć,
czy jej ewentualna poprawa wynika z poprawy funkcjonowania systemu metabolicznego czy niemetabolicznego, czy może obu naraz i w jakim stopniu. Ziewam.
W 35 minucie jest o przysiadach, i że tak, robić z dużym ciężarem. Ten wykład zaczyna mnie już męczyć strasznie. W 37 minucie jest, żeby nie robić overstridingu. Gasnę. W 42 minucie jest o przywiedzeniu kolana jako braku stabilności. Mam dość.
Spróbuję jeszcze jutro do tego podejść, ale dziś jestem bardzo rozczarowany tym materiałem.
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 380
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 16 paź 2023, 16:01 Mocny wynik poszedł w świat z City Traila w Bydgoszczy. Megier dojebał 14:19, a na forum cisza.
No właśnie, tu się pojawia problem... Nie ma żadnego wątku na forum (albo ja nie spotkałem typu) mocne bieganie w Polsce na 5km. Może po prostu trzeba taki założyć? Żeby promować 5 km, jako dystans do mocnego biegania w Polsce.
Ktoś wie ile zawodników łamaie 15 minut na 5km, jako odpowiednik łamania 2:30 w maratonie ;-) Tutaj przewija się 5km, ale ktoś może mięć uprzedzenia, że to "prywatny" wątek i nie będzie nabijał liczby komentarzy :-)
yacool pisze: 16 paź 2023, 16:01 Mocny wynik poszedł w świat z City Traila w Bydgoszczy. Megier dojebał 14:19, a na forum cisza. Na portalu to już w ogóle pierdoły śpią.
Może jeszcze obudzą się i zrobią jakiś wywiad itp.? Ale... mamy już wtorek 🤔
----------------------------------------------------------
1440miles
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 380
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 16 paź 2023, 16:01 No, w każdym razie Maciej Megier i Sebas Nołascki pobiegną w sobotę w Belfaście. Irysy już czekają na naszych.
I bardzo dobrze, trzeba rywalizować też z mocnymi zawodnikami, poza samotnym biciem rekordów tras w Polsce.
----------------------------------------------------------
1440miles
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

mimi pisze: 17 paź 2023, 11:19 Tutaj przewija się 5km, ale ktoś może mięć uprzedzenia, że to "prywatny" wątek i nie będzie nabijał liczby komentarzy
Faktycznie, może już pora na zluzowanie, bo nabijam tych komentarzy robiąc ruch na forum, a potem te portalowe pajace chwalą się w podsumowaniach jaką mają oglądalność, i że są największym medium biegowym w pl.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Nie chciałbym być niegrzeczny, ale prywatny wątek to można mieć w prywatnym pamiętniku trzymanym w prywatnej szufladzie zamykanej na prywatny kluczyk.
A w ogóle to, dobry wieczór.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Wczoraj zjebkę dostałem, że psa w parku zluzowałem. Od pisowca mnie gość wyzwał. Zamiast się wkurwić, to mnie to ucieszyło. Może idzie ku dobremu.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Nie politykuj tylko jedź zatankuj.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Rozgrzebałem ten webinar, to go skończę. Gość fajnie opowiada, ale o tej energii sprężystej, to nam nie po drodze. Jako podsumowanie wstawiam stopklatkę z jego wykładu. Wynika z niej, że wciąż niczego tam nie mierzy, a już na pewno nie mierzy się z problemem overstridingu jako źródła napędu i szybkozmiennych zjawisk dynamicznych.
4th_energy_system_by_Peter_Thompson.jpg
O ile momenty fazy biegu po lewej i po prawej stronie można jakoś porównać i zsynchronizować z akcelerometrem nadając obu jakiś charakterystyczny punkt wspólny dający się sparametryzować, to zdjęcie środkowe jest z zupełnie innej bajki. A jednak na podstawie takich z dupy porównań, tworzy się całe systemy wierzeń. Tak właśnie utrwalane są mity.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 380
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

Na tym City Trialu, to sezon ruszył pełną parą :-) Fajnie to zaczyna wyglądać i jest perspektywa na mocne nie tylko MP w przelajach, ale może nawet Mistrzostwa Europy w przelajach w drużynie. Oby 💪
A na wiosnę może mocny Golden City Trial.
----------------------------------------------------------
1440miles
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 380
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

Na wyspach w TOP 20, to nawet 3 polskie nazwiska znalazłem :-) Na pewno kolejne doświadczenie sportowe zawodnicy i zawodniczka zebrali, oby zaprocentowało w przyszłości 👍

https://www.watchathletics.com/page/475 ... untry-2023
----------------------------------------------------------
1440miles
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 380
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 17 paź 2023, 19:00 Nie chciałbym być niegrzeczny, ale prywatny wątek to można mieć w prywatnym pamiętniku trzymanym w prywatnej szufladzie zamykanej na prywatny kluczyk.
A w ogóle to, dobry wieczór.
No dobra, może nie prywatny..
Ale z nazwy bezpośrednio nie wskazuje na promowanie np. biegania 5km, czy "szybkiego" biegania .
"Szybkie", to mam na myśli szybsze niż tempo półmaratonu, czy maratonu ;-)
----------------------------------------------------------
1440miles
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

kurwá, zrobił to...
sub12.jpg
To tyle w tym temacie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
dziki_rysio_997
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 715
Rejestracja: 08 maja 2019, 23:20

Nieprzeczytany post

To chyba ten zawodnik?
https://worldathletics.org/athletes/gre ... n-14643876

Nie wiem na jakim poziomie "czysto biegowo" jest teraz, ale oficjalne PB 14:29 sprzed 2 lat.
10k: 35:42
ODPOWIEDZ