Tlenowa czy interwałowa szkoła biegania? Testujemy, która jest skuteczniejsza

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
Logadin
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3296
Rejestracja: 20 kwie 2013, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

No ja przy tych 150/150m swobodnie założyłbym tempo jako zwykły bieg ciągły, który ma po prostu górkę i zbieg i jechać po prostu jak easy odczuciowo.
New Balance but biegowy
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Biegający Filozof pisze: 16 sty 2023, 13:18
sultangurde pisze: 16 sty 2023, 12:54 Nieprecyzyjne jest trochę określenie swobodne w doborze tempa. Bo to faktycznie może być forma biegu ciągłego na pętli 150m podbieg / 150m zbieg itd. Trochę ciężko zakwalifikować to pod jakiś system energetyczny bo to swobodnie to może być różnie interpretowane np. tempo 4:30 albo 4:45 i to będzie tlen :)
Jeśli chcemy być rzetelni, to nie da się precyzyjnie określić tempa podbiegów, bo każdy uczestnik projektu może wykonywać ten trening na innej górce (inne nachylenie czy nawierzchnia), a nie mogę wymagać żeby każdy znalazł sobie górkę o konkretnym nachyleniu, bo to często może być niemożliwe.
W pełni sie zgadzam. Dodatkowo zawodnicy z tego samego poziomu rożnie dają sobie rade z podbiegami. Jednym wychodzi to lekko innym znowu męczarnia w tym samym tempie. Sam tez używam pojecie "swobodnie", "luźno" czy "szybko" na odcinkach, na których nie mierzyliśmy czasów pod konkretnego zawodnika.

A Sprinty pod górkę, to sprinty... kolanka trzeba trzymac.
PiotrSn
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 151
Rejestracja: 15 sie 2022, 08:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To ja już wszystko wiem. Jako interwałowiec w Warszawie idę na Agrykole i robię mocne podbiegi, pilnując kolan, na krótkiej przerwie (tylko te po 8sek w pierwszym tygodniu na długiej, bo to nie interwały). A jako tlenowiec jadę do Falenicy i nie forsując się robię dwie pętle na wydmach, albo w Lesie Kabackim ciągiem 10 pętli na łagodniejszym dojeździe do polany...
Awatar użytkownika
Woszkowaty
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 208
Rejestracja: 13 kwie 2018, 15:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 03:17:57
Lokalizacja: Opole

Nieprzeczytany post

W pierwszym tygodniu planu mamy rozpisane treningi biegowe na cztery z siedmiu dni tygodnia. Zatem pozostają trzy dni wolne od treningu biegowego - pytanie do Trenerów/Autorów Projektu: co zalecacie przez te trzy wolne dni ? Czy całkowity odpoczynek od jakiegokolwiek treningu, czy trening uzupełniający typu stabilizacja/core/rozciąganie czy może trening zastępczy, typu rower ?

Prośba o konkretną odpowiedź.
Biegający Filozof
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 264
Rejestracja: 22 paź 2016, 09:23
Życiówka na 10k: 31:20
Lokalizacja: Waszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Woszkowaty pisze: 17 sty 2023, 08:14 W pierwszym tygodniu planu mamy rozpisane treningi biegowe na cztery z siedmiu dni tygodnia. Zatem pozostają trzy dni wolne od treningu biegowego - pytanie do Trenerów/Autorów Projektu: co zalecacie przez te trzy wolne dni ? Czy całkowity odpoczynek od jakiegokolwiek treningu, czy trening uzupełniający typu stabilizacja/core/rozciąganie czy może trening zastępczy, typu rower ?

Prośba o konkretną odpowiedź.
Zalecany jest przede wszystkim odpoczynek, jednak jeśli ktoś ma czas i ochotę to może wykonywać uzupełniający trening profilaktyczny. Nigdy nie wiem co się kryje za określeniami typu "stabilizacja/core/rozciąganie", ale jeżeli ktoś od dawna wykonuje jakieś ćwiczenia, które pomagają mu w zdrowiu biegać, to jak najbardziej powinien je kontynuować.

Uczestnicy nie wykonują treningu siłowego.

Treningu zastępczego nie zalecam - 4 treningi (w tym 2 akcenty) to już solidna dawka.
Trener biegania

PB: 5000m 15:12, 10 000m 31:20, maraton: 2:28:25
Awatar użytkownika
Woszkowaty
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 208
Rejestracja: 13 kwie 2018, 15:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 03:17:57
Lokalizacja: Opole

Nieprzeczytany post

Dziękuję za odpowiedź.

Mając na myśli trening typu "stabilizacja/core/rozciąganie" - jest to np. przykładowy trening :
https://youtu.be/9y0xhhSvx6Y
Awatar użytkownika
Woszkowaty
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 208
Rejestracja: 13 kwie 2018, 15:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 03:17:57
Lokalizacja: Opole

Nieprzeczytany post

W którym dniu planujecie wrzucać rozpiskę na następny tydzień - w sobotę/niedzielę ?
Biegający Filozof
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 264
Rejestracja: 22 paź 2016, 09:23
Życiówka na 10k: 31:20
Lokalizacja: Waszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Woszkowaty pisze: 18 sty 2023, 11:39 W którym dniu planujecie wrzucać rozpiskę na następny tydzień - w sobotę/niedzielę ?
Tak, plany będziemy wrzucać w weekend, żeby każdy mógł na spokojnie się przygotować do kolejnego tygodnia.
Trener biegania

PB: 5000m 15:12, 10 000m 31:20, maraton: 2:28:25
skoczek1501
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 11 lis 2015, 16:53
Życiówka na 10k: 39:40
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Gratulacje dla uczestników, trzymam kciuki za wszystkich. Czy jest macie moze jakiś założony Team na stravie aby Was obserwować? Chętnie zobaczyłbym realizacje was w boju😀. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1739
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Tydzień #2 – Plan treningowy. Przedstawiamy uczestników projektu
https://bieganie.pl/trening/tydzien-2-t ... -projektu/
wojcini
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 22
Rejestracja: 08 paź 2009, 22:13
Życiówka na 10k: 37:45
Życiówka w maratonie: 3:03:34

Nieprzeczytany post

PiotrSn pisze: 16 sty 2023, 17:00 To ja już wszystko wiem. Jako interwałowiec w Warszawie idę na Agrykole i robię mocne podbiegi, pilnując kolan, na krótkiej przerwie (tylko te po 8sek w pierwszym tygodniu na długiej, bo to nie interwały). A jako tlenowiec jadę do Falenicy i nie forsując się robię dwie pętle na wydmach, albo w Lesie Kabackim ciągiem 10 pętli na łagodniejszym dojeździe do polany...
no właśnie interwałowcy mają i w 1tyg i w 2tyg przerwy po 2min więc nie takie krótkie :)
wojcini
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 22
Rejestracja: 08 paź 2009, 22:13
Życiówka na 10k: 37:45
Życiówka w maratonie: 3:03:34

Nieprzeczytany post

Biegający Filozof pisze: 17 sty 2023, 08:29
Woszkowaty pisze: 17 sty 2023, 08:14 co zalecacie przez te trzy wolne dni ? Czy całkowity odpoczynek od jakiegokolwiek treningu, czy trening uzupełniający typu stabilizacja/core/rozciąganie czy może trening zastępczy, typu rower ?
Treningu zastępczego nie zalecam - 4 treningi (w tym 2 akcenty) to już solidna dawka.
Prośba do autorów projektu.
Istotnie zwiększy się jego wartość edukacyjna i inspiracyjna, jak wyjaśnicie dlaczego takie rodzaje akcentów, a nie inne.

2 pytania ode mnie (49 lat, kilkanaście lat treningu biegowego, bez przeszłości zawodniczej, PB 10km - 37:45, HM - 1:23)

1. Dlaczego podbiegi w stylu 5x8s lub 10x150m swobodnie?

Przyznam się, że te podbiegi w stylu 5x8s sprintem mnie zatkały :)
wyjaśnicie, jak one wpłyną na poprawę siły, która "przyda się" w półmaratonie?
Bo to mi pachnie bardziej treningiem dla średniaków...

I jak to porównać do podbiegów 150m bieganych na Kazurce (dość stromo) na tyle mocno, że tętno na szczycie dochodzi do 171 bpm(próg beztlenowy). Zaczynam podbieg od 140bpm.

2. Dlaczego w planach brak dłuższego wybiegania (ok 15 km)?

3. Czy dołożenie do 4 jednostek biegowych 2 treningów regneracyjnych na rowerze (trenażerze) uważacie, za zbyt duże obciążenia dla organizmu "ambitnego amatora"?
Biegający Filozof
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 264
Rejestracja: 22 paź 2016, 09:23
Życiówka na 10k: 31:20
Lokalizacja: Waszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

wojcini pisze:
Prośba do autorów projektu.
Istotnie zwiększy się jego wartość edukacyjna i inspiracyjna, jak wyjaśnicie dlaczego takie rodzaje akcentów, a nie inne.

2 pytania ode mnie (49 lat, kilkanaście lat treningu biegowego, bez przeszłości zawodniczej, PB 10km - 37:45, HM - 1:23)

1. Dlaczego podbiegi w stylu 5x8s lub 10x150m swobodnie?

Przyznam się, że te podbiegi w stylu 5x8s sprintem mnie zatkały :)
wyjaśnicie, jak one wpłyną na poprawę siły, która "przyda się" w półmaratonie?
Bo to mi pachnie bardziej treningiem dla średniaków...

I jak to porównać do podbiegów 150m bieganych na Kazurce (dość stromo) na tyle mocno, że tętno na szczycie dochodzi do 171 bpm(próg beztlenowy). Zaczynam podbieg od 140bpm.

2. Dlaczego w planach brak dłuższego wybiegania (ok 15 km)?

3. Czy dołożenie do 4 jednostek biegowych 2 treningów regneracyjnych na rowerze (trenażerze) uważacie, za zbyt duże obciążenia dla organizmu "ambitnego amatora"?
Autorem planu treningowego jestem tylko ja i już odpowiadam.

1. Jeśli chodzi o sprinty to dosyć powszechnie używany i - co najważniejsze zbadany - bodziec treningowy. Owszem nie jest często stosowany w Polsce, pewnie stąd Twoje zdziwienie.

Kiedyś nawet o tym pisałem tekst - https://bieganie.pl/trening/podbiegi-bieganie-trening/

Pokrótce sprinty może nie są specyficznym treningiem pod półmaraton, ale doskonale sprawdzają się jako trening podnoszący "sufit biegowy", rozwijają wszechstronnie zaniedbane aspekty (podbudzają więcej włokien mięśniowych).

Co do tętna to na tak krótkim odcinku jak podbiegi nie zwracam na nie praktycznie w ogóle uwagi.

2. W tym tygodniu pojawi się 14km, ale uważam, że do półmaratonu na tym poziomie nie są konieczne długie wybiegania (a na pewno nie trzeba ich robić często).

Dłuższe biegi (łącznie pewnie 16-18km) w planie się pojawią, ale często będą połączone z akcentem, nie będzie to po prostu truchtanie.

3. Jeśli faktycznie będą to treningi "regeneracyjne" to można o tym pomyśleć, ale na pewno to nie jest konieczność.
Trener biegania

PB: 5000m 15:12, 10 000m 31:20, maraton: 2:28:25
Slawcio
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1461
Rejestracja: 10 lip 2017, 06:06
Życiówka na 10k: 36:14
Życiówka w maratonie: 2:55:47 Trail
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że zaproponowany trening jest nieadekwatny do poziomu biegaczy i mam nieodparte wrażenie, że testerzy odnotują co najwyżej utrzymanie formy.
10 tygodni to naprawdę krótki okres.
Czas osiągnięty podczas zawodów jest wprost proporcjonalny do twojego zaangażowania.
Bieganie metodą startową. http://run.hancza.net/
Życiówki 2024 (M50): 5K-17:17, 10K-36:14, 21K-1:22:28, 42K-2:55:47 (Trail)
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Slawcio pisze: 22 sty 2023, 19:32 Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że zaproponowany trening jest nieadekwatny do poziomu biegaczy i mam nieodparte wrażenie, że testerzy odnotują co najwyżej utrzymanie formy.
10 tygodni to naprawdę krótki okres.
Daj szanse i odczekaj.
ODPOWIEDZ