Carrera Femenina por 5K

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: 16 sty 2023, 21:34 Rafała, Macka i Darka nie znam.
No to proszę:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9353623/
I pisz ten plan, a nie jęczysz i jęczysz.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Nie tylko abc ale całe polskie bieganie to mit. Mit zasadzony na kulcie ikon jak choćby w ostatnim artykule o Kusym. Nie mamy pojęcia dlaczego świat nam uciekł. Przecież 30 minut na dychę wystarczyło do złota olimpijskiego. Dlaczego zmieniać coś co się sprawdziło u Bronka albo Kowola? Trenujmy dalej jak nasze ikony, aż w końcu Polska urodzi talent.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Nie da się potraktować ćwiczeń jako trening i zmieścić wszystko w 5 jednostkach, cholernie trudno to zgrać, a jeszcze superkompensacja się rozjeżdża i para w gwizdek. Mocno trzeba pomyśleć, łatwiej by było indywidualnie. No ale jak się nie da, to nie.

To luźna zabawa na razie, tak klikam, żadna opcja mi nie leży, ale jakiś zaczątek do pomajdrowania.

Senny jestem i nie myślę, idę spać.

Po.wolne
Wt. ćwiczenia
Sr. 5 km mocno
Cz. wolne
Pi. rozbieganie
So. ćwiczenia
Ni. tempo

Po.wolne
Wt. 5 km
Sr. ćwiczenia
Cz. tempo
Pi. wolne
So. ćwiczenia
Ni. tempo

Po.wolne
Wt. ćwiczenia
Sr. 5 km
Cz.wolne
Pi. tempo
So. ćwiczenia
Ni.Wsz

Po. 5 km
Wt. wolne
Sr. ćwiczenia
Cz. tempo
Pi. wolne
So. ćwiczenia
Ni.Wsz
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 16 sty 2023, 21:45 Nie tylko abc ale całe polskie bieganie to mit. Mit zasadzony na kulcie ikon jak choćby w ostatnim artykule o Kusym. Nie mamy pojęcia dlaczego świat nam uciekł. Przecież 30 minut na dychę wystarczyło do złota olimpijskiego. Dlaczego zmieniać coś co się sprawdziło u Bronka albo Kowola? Trenujmy dalej jak nasze ikony, aż w końcu Polska urodzi talent.
Odlatujesz... nudne to.
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6500
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

Siedlak1975 pisze: 16 sty 2023, 17:29 To ja walę z grubej rury i uciekam. Mianowicie proponuje BMI
Powyżej 20 na lewo a poniżej na prawo.
A powyżej 20 to już nadwaga?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Beata daj spokój. Siedlak zaczyna zachowywać się jak ja. Wystarczy przeczekać tę furię.
Po podkaście jestem świeżo i tak sobie myślę, skoro zawodnik z czoła tabeli jedzie Danielsem, to dlaczego my nie mielibyśmy? Jest jakaś ujma trenując na planach z internetu?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jedziemy z tym planem.

Pierwsze dwa tygodnie to wprowadzenie nie tyle do planu, ale do tych ćwiczeń. Jest przejrzyście, prosto i o to chodzi. Musi być jasno widoczny jeden lub dwa dni, gdzie działamy na ciało i czekamy na efekt. O tym co to jest "5km mocno" to może za chwilę wyjaśnisz. To samo co to jest to tempo i jak daleko od tempa docelowego, w jakiej konfiguracji, itd. Spiętrzenie bodźców widzę dopiero w trzecim tygodniu. Ale tak naprawdę, to po dwóch tygodniach będzie już coś wiadomo w kwestii regenu, czyli reagujemy na bieżąco, więc nie przejmujemy się chwilowo tym spiętrzeniem.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Poczekaj, poczekaj, bo to nie kolejne tygodnie, a próba ułożenia tygodnia. A może w cyklu dwutygodniowym, żeby sobota albo niedziela wtedy wypadła z Tobą, A trzeba coś jeszcze zmienić bo tam brakuje ciągłych biegów. Może tak, zaraz napisze propozycję, taką ogólną.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Bo najlepiej jakby tydzień miał 8 dni a nie 7. Próbowałem to przeforsować u czarnych, bo przecież oni nie potrzebują znać dni tygodnia, gdyż każdy dzień tam jest taki sam. No ale byli w szoku, że burzę tradycję niedzielnego nabożeństwa.
Ale rozważ tę propozycję 8 dniowego makrocyklu. Wtedy przykładowo: pobudzenie, bodziec, regen, wolne, pobudzenie, bodziec, regen wolne itd. W systemie 8-dniowym mieścisz dwa pełne mikrocykle.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Trenowałem często w cyklach nietygodniowych, a na siłowni zawsze (4 treningi co drugi dzień), ale nikt inny nie chciał, nie wiem czemu, ale tak jest. W sumie wolne dni w weekend to nie to samo co dni pracujące.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Wiadomo, że jest to próba przemycenia trenowania wyczynowego, gdzieś na obozie na Majorce, czy innej Teneryfie, gdzie każdy dzień jest jak słoneczna, wakacyjna niedziela. No ale to jest krótki projekt. Może jak zaczniesz układać od daty startu docelowego w tył, to jakoś to przejdzie tylnymi drzwiami.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Dlaczego ja mam udzielać na coś zgody, przecież miała być demokracja.
Dobrze mówisz, każdy plan powinien być układany od końca, ale raczej w wyczynie. Ja w ogóle jestem za prostotą i na tym amatorskim poziomie to wystarczy, taka normalna progresja linearna, a zabawa w jaką periodyzację skomplikowaną, to może w trzecim czwartym podejściu.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Raczej demokratura. Ogłaszam się wrażliwym i pełnym zrozumienia prezesem tego przedsięwzięcia i wysłucham każdej propozycji.

Zaletą tego podejścia do mikrocyklu jest unikanie spiętrzeń w planie. No ale jak się nie uda, to trudno.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Chlopcy! Fajnie wam idzie to ukladaniei.
Mozna sie dowiedziec ile pan sie zglosilo, czy musimy czekac na zamkniecie projektu?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Roland się zdziwił, że może być twórczo, więc na wszelki wypadek trzeba szpileczkę. :hahaha: :hahaha: :hahaha:
ODPOWIEDZ