Jacek Ksiąszkiewicz – czy istnieje ładne bieganie?

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1239
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

Dynamiczne (mentalne) protezy ruchowe, których celem jest w tym wypadku, akurat zakres :spoczko: Może być?
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

A tak ktoś zrobi? Bez dłuta, młotka i środków przeciwbólowych.

Obrazek

Dziś ciekawy przypadek Dżejka Smysa.

ObrazekObrazekObrazek

W jednym z artykułów Filip porusza tematykę fazy podporu widzianej w płaszczyźnie czołowej. Podaje tam trzy przykłady różnych strategii. Lecz temat jest ledwie liźnięty. Zagadnienie jest trójwymiarowe i nie da się go opisać w prosty sposób. Przypadek Dżejka wymyka się strategiom proponowanym przez Filipa.

Obrazek

Która strategia ostatecznie jest najlepsza w aspekcie wykorzystania energii lądowania do wykonania następnego kroku? Ponoć najlepsi są w stanie wykorzystać ledwie 55 - 60% tej energii. Załóżmy, że tak jest choć autor nie podaje źródeł tych informacji. Wynika z tego, że potencjał jaki kryje się w fazie podporu może być nieporównywalnie większy od wszystkich innych rzeczy, które możemy poprawić, z mierzeniem laktatu na czele. Jak więc powinna wyglądać geo fazy podporu, żeby pobiec piątkę w sub12 albo tysiaka w sub2? No i czy da się zaprojektować taką geometrię, a jeśli tak, to w jaki sposób, jakimi ćwiczeniami?
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4958
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 16 lis 2022, 16:10 A ja myślałem, że to całkowanie jest trudne.
Poczekam na sprytny zegarek, który będzie mierzył mleczan w trakcie, jak teraz tętno.
Prosze bardzo:

K’Watch Athlete Continuous Lactate Monitoring

Obrazek
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

No, czyli można. Teraz już tylko moje czujniki biomechaniczne i pęka 12 minut.
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 17 lis 2022, 15:54 No, czyli można. Teraz już tylko moje czujniki biomechaniczne i pęka 12 minut.
i jeszcze niwelator tłuszczu w ciele i można latać ;)
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Wystarczy, że przestaniesz sobie gotować na zapas. Te wszystkie kiełbaski, ciasteczka i pyszne desery. Życia nie starczy, żeby to spalić. No chyba, że to twój sposób na dogrzanie chaty w zimie.
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 17 lis 2022, 18:14 Wystarczy, że przestaniesz sobie gotować na zapas. Te wszystkie kiełbaski, ciasteczka i pyszne desery. Życia nie starczy, żeby to spalić. No chyba, że to twój sposób na dogrzanie chaty w zimie.
dogrzanie chaty i ocieplenie ciała ;)
pma
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 408
Rejestracja: 15 cze 2018, 10:35
Życiówka na 10k: 34:46
Życiówka w maratonie: 2:43:25

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 17 lis 2022, 14:26 No i czy da się zaprojektować taką geometrię, a jeśli tak, to w jaki sposób, jakimi ćwiczeniami?
Do sekcji biegowej trzeba po prostu selekcjonować delikwentów z koślawymi kolanami :spoczko:
Awatar użytkownika
MikeWeidenbaum
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1132
Rejestracja: 23 mar 2013, 21:24
Życiówka na 10k: 36:27
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 17 lis 2022, 14:26 A tak ktoś zrobi? Bez dłuta, młotka i środków przeciwbólowych.
Ja, ale tylko prawą nogą bo mi tam kiedyś koledzy wbili kombinerki z tyłu pod kolanem i mi teraz skręca do środka, więc chyba się nie liczy.


A Jake Smith to ciekawy przypadek właśnie w kontekście tytułu tego tematu, bo czy to jest ładne bieganie? No tak na pierwszy rzut oka pewnie nie, ale być może całkiem skuteczne. Jake niestety pojechał na obóz do Ugandy (z NN teamem) i tam na tyle mocno potrenował że od kilku miesięcy leczy kontuzje.

Trochę podobnie, przynajmniej na moje laickie oko, biega Conner Mantz, który pobiegł niedawno w debiucie 2:08:16 w Chicago (łatwa trasa i dobre warunki były, ale jak na debiut 25 letniego białasa to i tak nieźle).

Obrazek


Tutaj dość długie, frontalne ujęcie: https://www.youtube.com/watch?v=2PcREDSMQbE

sikor pisze: Prosze bardzo:

K’Watch Athlete Continuous Lactate Monitoring
A to chyba niestety od ponad 5 lat jest na etapie zajawki w internecie i kupić się tego nie da. Być może jednak technologia nie okazała się tak znakomita, albo te 5 lat temu jeszcze nikt nie słyszał o uwielbiających igłę laktometru Norwegach i nie było na to rynku.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Pma,
to nie jest takie proste, bo wydaje się, że w tym kierunku taka selekcja mogłaby iść, ale koślawość chyba nie jest tym czego szukamy. Geometria jest podobna lecz na wizualnym podobieństwie może się kończyć. Umiejętność napięcia struktur i uzyskanie dużej sztywności to jedno, a miękkie wejście w koślawość to drugie.

edit:
jeżeli chodzi o Connera to tam jest beton w kostkach. Czyli staw biodrowy ok, ale reszta nie domaga.
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 18 lis 2022, 10:29 Pma,
to nie jest takie proste, bo wydaje się, że w tym kierunku taka selekcja mogłaby iść, ale koślawość chyba nie jest tym czego szukamy. Geometria jest podobna lecz na wizualnym podobieństwie może się kończyć. Umiejętność napięcia struktur i uzyskanie dużej sztywności to jedno, a miękkie wejście w koślawość to drugie.

edit:
jeżeli chodzi o Connera to tam jest beton w kostkach. Czyli staw biodrowy ok, ale reszta nie domaga.
tylko jak to potem się ma do endoprotez i szybszej konieczności ich wstawiania?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Skąd masz takie informacje?
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 18 lis 2022, 10:46 Skąd masz takie informacje?
gdzieś w stawach musi zachodzić kompensacja krzywych nóg a to może powodować szybsze wycieranie się kości - stąd moje pytanie
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Wycieranie powierzchni stawowych, krzywe nogi i bieganie, to inny temat. Ja tu teraz wyprowadzam biomechaniczną formułę dla maszyny do biegania. A to że nawet maszynę można zajechać, to przecież nic nowego. Patrz Canova i inni ślepcy zapatrzeni w stoper, laktaty i inne sratataty.
pma
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 408
Rejestracja: 15 cze 2018, 10:35
Życiówka na 10k: 34:46
Życiówka w maratonie: 2:43:25

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 18 lis 2022, 10:29koślawość chyba nie jest tym czego szukamy
jasne, to tak półżartem było. sam mam lekką koślawość ale do Dżejka nawet się nie zbliżam.
yacool pisze: 18 lis 2022, 10:29jeżeli chodzi o Connera to tam jest beton w kostkach
w sensie że za mała pronacja?
ODPOWIEDZ