Skomentuj artykuł "Lepiej być silnym niż słabym – siłownia w treningu biegacza"

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Yacool
https://youtu.be/Dr7DfCbLMwo

Coś takiego w hali styknie?
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

O to mi się spodobało:
sultangurde pisze: 28 sty 2022, 12:49 Czyli po wzmocnieniu zawodnika jest on w stanie wykonać mocniejszy trening, który przed fazą treningu siłowego był poza jego możliwościami.
To właśnie ten wytrych o którym pisałem.

A wracając do tego co wczoraj namazałem i mi się skasowało.
Najpierw tabelka, skup się Rolli. :hejhej:

...................wydolność tlenowa.....wydolność beztlenowa....buforowanie, oraz usuwanie mleczanu
Włókna ST -.........wysoka......................................niska......................................niska

Włókna FTa - .........średnia.............................. .... wysoka.........................bardzo wysoka

Włókna FTb - .........niska................................bardzo wysoka............................wysoka.

Podczas pracy włókna mięśniowe włączają się stopniowo od najmniejszych do największych, nie zależy to od szybkości ruchu tylko od siły i mocy. Najpierw do gry wchodzą ST, potem FTa, a na końcu jak siła jest niewystarczająca dopiero FTb, wiadomo że mięśnie są pomieszane z różnych typów ale jednostka motoryczna włącza się cała albo w ogóle, Zawsze przy małej mocy więcej będzie zaangażowanych ST.
Przy "robieniu wiatru" szybkokurczliwe nawet się nie zorientują, że istnieją, więc jak chcemy je pobudzić musimy jak to się mówi na siłce "nic się nie bać i na sztangę !@#$%". W biegu jest to samo jak się chce ruszyć FTb to 6 x 150 po 20 sek. :tonieja:
Trening siłowy który jest wstanie ruszyć FTa i FTb działa tak, że FTb zamieniają się w FTa, tak to nie przejęzyczenie FTb zamieniają się w FTa. I po tym miało być to zdanie, że nie trzeba być geniuszem.
Dla biegacza bardziej przydatne są FTa które się tworzą podczas treningu siłowego.
Oczywiście ST najważniejsze ale one są trenowane podczas biegania, tak jak zresztą FTa, włączają się znacząco gdzieś koło progu mleczanowego.
Koniec bo Roland na raz nie pojmie, a poza tym idę na spacer z żoną.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12673
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Sporo tam tego. Z pewnością niektóre naprowadzają na właściwy ruch. Załóżmy na chwilę, że znaleźliśmy marker w postaci drugiego grzebnięcia, który mówi nam o skuteczności danego ćwiczenia, czyli że jest ono funkcjonalne. Wówczas trzeba by potrenować jakieś wybrane ćwiczenie lub zestaw ćwiczeń i po jakimś czasie zmierzyć podczas biegu, czy marker się pojawił.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Ja tam zauważyłem przez chwilę skip B, no to już po człowiekach, poumierają albo co gorsze pokaleczą technikę.
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ale te skipy to chyba w innym celu i stylu niż zachodnie ABC?
Ja tam widzę prace nad rytmem i koordynacją a nie siłą przy skipach.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Hm. skipów nie robi się dla siły, polska nazwa siła biegowa jest trochę niefortunna.
Reszta świata to drilling, tłumacz mi tłumaczy, że to wiercenie.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Chyba coś źle po angielskiemu wpisałem. :niewiem:
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 28 sty 2022, 14:01 Podczas pracy włókna mięśniowe włączają się stopniowo od najmniejszych do największych, nie zależy to od szybkości ruchu tylko od siły i mocy. Najpierw do gry wchodzą ST, potem FTa, a na końcu jak siła jest niewystarczająca dopiero FTb, wiadomo że mięśnie są pomieszane z różnych typów ale jednostka motoryczna włącza się cała albo w ogóle, Zawsze przy małej mocy więcej będzie zaangażowanych ST.
A guzik prawda.
Rodzaj miesnie jest reakcja na częstotliwość potencjału czynnościowego.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 28 sty 2022, 17:03 Hm. skipów nie robi się dla siły, polska nazwa siła biegowa jest trochę niefortunna.
Reszta świata to drilling, tłumacz mi tłumaczy, że to wiercenie.
W D. mówi sie "koordynacja".
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12673
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: 28 sty 2022, 17:24 W D. mówi sie "koordynacja".
I to jest równie niefortunne określenie jeżeli dotyczy to długasa
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Jaki potencjał czynnościowy, nawet nie wiem co to znaczy.
Zasada wszystko albo nic. To co źle napisałem?
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 28 sty 2022, 17:51 Jaki potencjał czynnościowy, nawet nie wiem co to znaczy.
Zasada wszystko albo nic. To co źle napisałem?
Dokładnie: wszystko albo nic. Ale jak sa szybsze jak powrót do stanu spoczynku, to wtedy jest generowane FT i więcej włókien... czyli więcej siły.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 28 sty 2022, 17:30
Rolli pisze: 28 sty 2022, 17:24 W D. mówi sie "koordynacja".
I to jest równie niefortunne określenie jeżeli dotyczy to długasa
Jak sie tak zastanowię to wcale nie takie "niefortunne".
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: 28 sty 2022, 18:23 Dokładnie: wszystko albo nic. Ale jak sa szybsze jak powrót do stanu spoczynku, to wtedy jest generowane FT i więcej włókien... czyli więcej siły.
Nie bardzo rozumiem w którym miejscu się nie zgadzamy.
Najpierw uruchamiane są ST, następnie kiedy jest potrzeba wygenerowania większej mocy albo utrzymanie, to stopniowo włączają się FT ale typu "a", no a typ "b" na samym końcu. Włókna FT wspomagają , a nie zastępują więc przy większej pracy te wolne też działają. To trochę uproszczenie ale z grubsza tak jest.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 28 sty 2022, 18:46
Rolli pisze: 28 sty 2022, 18:23 Dokładnie: wszystko albo nic. Ale jak sa szybsze jak powrót do stanu spoczynku, to wtedy jest generowane FT i więcej włókien... czyli więcej siły.
Nie bardzo rozumiem w którym miejscu się nie zgadzamy.
Najpierw uruchamiane są ST, następnie kiedy jest potrzeba wygenerowania większej mocy albo utrzymanie, to stopniowo włączają się FT ale typu "a", no a typ "b" na samym końcu. Włókna FT wspomagają , a nie zastępują więc przy większej pracy te wolne też działają. To trochę uproszczenie ale z grubsza tak jest.
:hahaha:
Tak, ale juz po pierwszym skurczu ST uruchamiane sa FT. ST nie zdąży sie nawet rozkurczyć.

Dlatego przy przysiadzie włączone sa i ST i FT prawie równolegle. A to w biegu (tysiące skurczy) nie ma znaczenia.
ODPOWIEDZ