Technika biegu - analiza

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Musiałem się posłużyć ściągą, bo zapamiętałem tylko, że typu 3.
Gan kodujący powstawanie białka alfa-aktyniny typu 3, a nie kierva skipy.

Córka mi jakiś czas temu jak glindziłem coś o południowej afryce i ekonomi jebła prosto w twarz takim tekstem "że jak się jest brzydkim, to do usranej śmierci można się malować i trenować mimikę twarzy i nie będzie się wyglądać jak Cindy Crawford" tak mniej więcej. Do tej pory boli mnie szczęka i się pozbierać nie mogę. Tak że ten.
New Balance but biegowy
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13480
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

A nie czasem białko riesentitiny? :ojoj:
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Ja nie jestem biologiem :ojnie: ale to co podpatrzyłem to gen kodujący ACTN3, może być recesywny X albo dominujący R. Recesywny powstał później, może w epoce zlodowacenia, uważa się, że mniejsza dynamika oznaczała oszczędność energii. Widziałem jakiś filmik ale nie pamiętam na jakim kanale, poszukam.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13480
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1239
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

Drwal Biegacz pisze: 28 wrz 2021, 21:49 No właśnie. Jaki błąd popełnił w tym majtaniu nogami Sebastian 10:17 minuta https://www.youtube.com/watch?v=xx83AwqkQB8 ? Za szybko usztywnił tę nogę czy co? Za mocno rozluźnił? Wygląda to tak jakby kopnął w ziemię. Parę razy też się w podobny sposób wywaliłem. Co tu nie zadziałało?
EUREKA! a właściwie HEUREKA!
Co tu nie zadziałało? Jeśli nie jesteś zainteresowany, nie warto czytać dalej :hahaha:

Odkryłem przyczynę, tego Sebastiana (prawdopodobną) oraz swoich podobnych (pewną) przyczynę upadków podczas biegania.

Zapomniał(em) o stopniu! Trzeba wskoczyć na stepper. Mowa o obrazie mentalnym biegu wskakiwania na stopień. (Z tym się wiąże jeszcze jedno ciekawe pytanie praktyczne, biomechaniczne, dotyczące ruchu, ale o tym kiedyś indziej.)
Nie chciał(em) wskoczyć, wrzucić nogi na stopień! Czyli nie zgiął(em) nogi w kolanie, a dokładniej nie puścił(em) nogi w kolanie, i przez to druga noga, biodro (głównie prawdopodobnie) nie mogło tej nogi pociągnąć i postawić na stopniu.
Ten ruch wciągania, wrzucania nogi na stopień steppera, pozwala też ładnie nogę położyć (wylądować) na gruncie! Niezależnie od kamieni! I daje coś jeszcze...
Kto ciekawy niech sprawdzi.

Teraz wrzucam na swój super komputer :chrap: zwarcie hydrauliczne. Co to jest w odczuciach, jak to się wyzwala, przykłady, no i jak to można wykorzystać, jest wykorzystywane w biegu. Oczywiście łopatologicznie :hahaha:
Chociaż niektórzy gadają, że za staaary jestem! :spoczko:
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Może za mało skipów.
O takich na przykład.
Tylko na nogi patrzcie a nie na tyłek.
https://www.youtube.com/watch?v=HvH5WZk0f90
https://www.youtube.com/watch?v=OIXVDdH3o6g
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12669
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

A może jednak za dużo tych skipów?

Każde ćwiczenie przebudowuje zarówno układ nerwowy jak i strukturę tkanek miękkich. Kości też to dotyczy. Wymaga to już lat bodźcowania, ale jak się jest cierpliwym, to na przykład można sobie wyhodować haglunda - patrz przypadek Wyciszkiewicz.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13480
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 11 sty 2022, 20:25 A może jednak za dużo tych skipów?

Każde ćwiczenie przebudowuje zarówno układ nerwowy jak i strukturę tkanek miękkich. Kości też to dotyczy. Wymaga to już lat bodźcowania, ale jak się jest cierpliwym, to na przykład można sobie wyhodować haglunda - patrz przypadek Wyciszkiewicz.
... albo mistrza olimpijskiego - patrz przypadek Ingebrigsten.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12669
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Dlatego właśnie, że remodeling, czy jak to tam się zwie, ma dwie strony medalu, to nie można być zaślepionym złotem olimpijskim. W ten sposób tracimy wielu młodych ludzi. No chyba, że w grę wchodzi koncepcja Gjerta, czyli trzeba po drodze kilku zniszczyć, żeby w końcu wyprodukować mistrza.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Dajmy pokój skipom.
Spróbowałem w sobotę pobiec 500 m z dużą kadencją i krótkim krokiem, tak dla sprawdzenia co wyjdzie.
Tempo około 3:20, kadencja 182, krok 169. A miał być mini kroczek, drobiłem jak mogłem, no a tu prawie 1,7 m.
Co teraz?
Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1239
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 11 sty 2022, 20:57 Tempo około 3:20, kadencja 182, krok 169.
Wychodzi tempo 3:15
Brawo!
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Dokładnie 1:39, garmin łże jak zwykle.
Yacool jakieś gumki na skrócenie kroku posiadasz?

edit: w sensie na zwiększenie kadencji.
A może do Detera powinienem uderzyć?
Ostatnio zmieniony 11 sty 2022, 21:13 przez pawo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12669
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

No ok, ale jak pojedziesz do jagody na warsztaty, to będzie już jawny afront.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Atam Jagoda, u Filipa byłem a tam vo 8 cm a ja mam 12 i na dodatek tam jak szybciej biegną maja mniejsze a ja na odwrót, czyli czym szybciej tym większe. Popsuty jestem ja czy garmin?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12669
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

W sobotę może już coś na Sebie pomierzymy, ale cierpliwości, panie. Po co nam jakieś narośla i inne kalectwa sprinterskie. Szanować się trzeba i szukać nowych dróg rozwoju. Ale najpierw Niekerk.
ODPOWIEDZ