Skomentuj artykuł "Jak trenować po czterdziestce?"

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Rolli to ja Cie źle zrozumiałem, myślałem że te 21 sek to na 200m, bo ja sześciu bym nie zrobił góra cztery ale jak 150ki to spoko. Aha i jeszcze jedno, różnica między czterdziestolatkiem a pięćdziesięcioparolatkiem jest ogromna. A w ogle jak to się pisze, bo mi na czerwono podkreśliło?
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: 16 gru 2021, 12:25 (zeby nie było, ze szybkość zabija wytrzymałość)
A to w takim razie proszę o komentarz.

Obrazek
źródło: Olbrecht

Mam nadzieję, że Deter nie wpadnie i krzyknie "A nie mówiłem!"
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Olbrecht, to przecież ten co nie lubi laktatow.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Etam, zaraz nielubi ale na pewno lubi Billata, zresztą tak jak Ty.
Mniejsza o to, ustalamy tak, żeby biegać szybko należy trenować szybko, żeby nie umieć biegać trzeba biegać wolno, żeby biegać ładnie należy trenować z gumami. :bum: , a żeby biegać mocno i coraz wolniej należy trenować przysiady, z dupą do ziemi rzecz jasna. Czy nie? :niewiem:
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 16 gru 2021, 21:33 Etam, zaraz nielubi ale na pewno lubi Billata, zresztą tak jak Ty.
Mniejsza o to, ustalamy tak, żeby biegać szybko należy trenować szybko, żeby nie umieć biegać trzeba biegać wolno, żeby biegać ładnie należy trenować z gumami. :bum: , a żeby biegać mocno i coraz wolniej należy trenować przysiady, z dupą do ziemi rzecz jasna. Czy nie? :niewiem:
Na 100%! :taktak:
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 16 gru 2021, 21:33 żeby biegać szybko należy trenować szybko
Każdy, kto ma techniczny dryg i próbuje logicznie ogarnąć temat, to od razu się skrzywi. Niestety. To są bon moty tych samych lotów, co przykładowo "żeby szybko czytać, to trzeba czytać szybko".
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Ja to napisałem, żeby zrobić Rolliemu przyjemność na święta. a prawda jest taka, że aby biegać szybko należy biegać ładnie.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

No ja wiem, że lubisz taką żonglerkę słowną i mi też to pasuje, bo to znacznie lepsze niż siermiężne płody Raczyńskiego, ale czasami włączają się w to inni, dla których bywa zaskoczeniem, że podważa się tu oficjalne teksty na portalu, które powinny być lajkowane, jak to w normalnym świecie się dzieje.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Obiecuję poprawę.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Wanders. Co prawda daleko mu do 40stki, ale to dobry przykład degradacji ruchu na przestrzeni kilku lat uprawiania biegania z naciskiem na coraz większe obciążenia, z pominięciem aspektu biomechanicznego. Nie ma więc znaczenia ile masz lat. Młodość nie chroni przed popadaniem w kalectwo ruchowe. Problem jest trudny do zdefiniowania. Tym bardziej przyczyny jego powstawania nie są jasne. W każdym razie kilka postów wcześniej wrzuciłem tu analogię do metody fizjoterapeutycznej o nazwie PNF. Poczytajcie sobie. Pomysł na wykorzystanie tej metody jako wręcz filaru pracy nad ruchem, nad jego zmianą w kierunku optymalizacji i w konsekwencji maksymalizacji efektu "depnięcia" jest alternatywą dla wszelkiego rodzaju treningów siłowych rodem z salek krosfitowych.
MajorSki
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 47
Rejestracja: 03 sie 2014, 22:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Jaworzno

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 16 gru 2021, 20:35
źródło: Olbrecht

Mam nadzieję, że Deter nie wpadnie i krzyknie "A nie mówiłem!"
To ja wyręcze Deter'a :D

Ostatnio trafiłem na artykuł pływacki z wykładu Olbrechta
http://swimportal.pl/trening/prof-j-olb ... -mlekowego

I zastanawia mnie dlaczego za granicą jego artykuły i książka "science of winning" jest tak doceniana, a u nas cicho, a wręcz anty?? :>
Koncepcja krzywej mleczanowej i sporej ilości badan wydolnościowych trochę by leżała, a tak to łatwiej zrobić narastające 3min odcinki, 20-30min, coś tam wyznaczyć i może się trafi :)
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

MajorSki pisze: 17 gru 2021, 13:27
I zastanawia mnie dlaczego za granicą jego artykuły i książka "science of winning" jest tak doceniana, a u nas cicho, a wręcz anty?? :>
No popatrz a Friela znają wszyscy. a ten test frielowy opracował Olbrecht a potem stwierdził, że jest o kant dupy. :hahaha:
Jak Cie interesują te sprawy. to nauczyciel Olbrechta Mader, ten co doping promował, to też jego poszukaj.
Tylko to sekta jest i trzeba z dystansem, no i mieć podstawową wiedzę z tego tematu.
Moim zdaniem to jest najlepsza koncepcja, wyjaśniająca wiele rzeczy, których nie wyjaśniają inni, oczywiście nie idealna i zapewne niekompletna. No ale tak jest z nauką, że prawda obowiązuje tylko do momentu następnego odkrycia.

Edit: bo nie dopisałem, no i szukaj Billata i Rolliego, bo to kontynuacja i wcale nie żartuję.
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dlaczego ten człowieczek ze zdjęć w artykule biega... bez czapki?

Kurczę. Ostatnio nie poznaję sam siebie. Z nudów 2 dni temu 3x1km na przerwie 1km w tempie 5k. Potem 30x100/100 w tempie 30s szybciej niż 5k.

To tak żeby Rolli się cieszył
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 17 gru 2021, 14:54
MajorSki pisze: 17 gru 2021, 13:27
I zastanawia mnie dlaczego za granicą jego artykuły i książka "science of winning" jest tak doceniana, a u nas cicho, a wręcz anty?? :>
No popatrz a Friela znają wszyscy. a ten test frielowy opracował Olbrecht a potem stwierdził, że jest o kant dupy. :hahaha:
Jak Cie interesują te sprawy. to nauczyciel Olbrechta Mader, ten co doping promował, to też jego poszukaj.
Tylko to sekta jest i trzeba z dystansem, no i mieć podstawową wiedzę z tego tematu.
Moim zdaniem to jest najlepsza koncepcja, wyjaśniająca wiele rzeczy, których nie wyjaśniają inni, oczywiście nie idealna i zapewne niekompletna. No ale tak jest z nauką, że prawda obowiązuje tylko do momentu następnego odkrycia.

Edit: bo nie dopisałem, no i szukaj Billata i Rolliego, bo to kontynuacja i wcale nie żartuję.
Olbrecht moze ma dobra koncepcje ale podchodzi do tego na stary sposób.
Twierdzi ze mleczan jest wskaźnikiem H+ i to hamuje w wysiłku. Ale to jest wiedza z lat 80tych. Trzeba oddzielic mleczan i H+. Takie twierdzenie (Olbrechta), ze nie da sie oddzielić mleczanu od H+ w treningu, jest pomyłką.

Natomiast jego jednostki treningowe sa wcale niezłe! Ale blad w interpretacji mleczanu.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Deter pisze: 17 gru 2021, 15:34 Dlaczego ten człowieczek ze zdjęć w artykule biega... bez czapki? Obrazek

Kurczę. Ostatnio nie poznaję sam siebie. Z nudów 2 dni temu 3x1km na przerwie 1km w tempie 5k. Potem 30x100/100 w tempie 30s szybciej niż 5k.

To tak żeby Rolli się cieszył ObrazekObrazek
Jezu! Jak ja sie ciesze!!! :hahaha:
Moze jeszcze włożysz kiedys Dragonfly?
ODPOWIEDZ