Skomentuj artykuł "Jak wytrenować wytrzymałość? – PODCAST #71 – Jacek Wosiek"

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Deter pisze: 20 lis 2021, 10:34 PS
Porady żeby doskonalić zdolności anaerobowe aby polepszyć próg tlenowy...
z grzeczności i szacunku w elegancki sposób oddalę od siebie.
Mów natychmiast.
New Balance but biegowy
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13477
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Deter pisze: 20 lis 2021, 10:34 Rolli
Jest dokładnie odwrotnie Obrazek
Ciekawe jest to, że tyle piszesz o indywidualizacji a jednocześnie podajesz gotowe recepty bez wiedzy o tym, na co reaguje zawodnik.

Mocniejszymi bodźcami dość szybko przesunąłem piątkę z 4:15 na 3:57. Jednocześnie spadły mi zdolności na niskich obrotach. Im szybciej mogłem na treningu piątkę, tym gorzej biegałem w niskich zakresach.

PS
Porady żeby doskonalić zdolności anaerobowe aby polepszyć próg tlenowy...
z grzeczności i szacunku w elegancki sposób oddalę od siebie.
Nigdzie nie napisałem "gotowe recepty" wiec nie wymyślaj.
I nie jest "dokładnie odwrotnie" tylko własnie tak jak napisałem.
A ze ty sie oddalasz, bo odpowiedz tobie nie pasuje... ale jak chcesz dalej człapać to człap dalej i podziwiaj tych, którzy trenują "dokładnie odwrotnie" i biegają (tez ultra) o 90s/km szybciej.

Dobry przykład: Molly Seidel... nie to ze zmieniła trening i sie strasznie wydłużyła i biegała duzo spokojniej na treningach, tak jak to komunikują społeczne media, tylko to ze najpierw w swojej karierze wyśrubowała 5000m na 15:13 co pozwoliło na to, ze sie wydłużając, mogła stanąć na IS na pudle.
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rolli
Dajesz gotowe recepty tylko nie wprost. Teza że trzeba poprawiać zdolności anaerobowe żeby poprawić prędkości pod progiem tlenowym jest taką receptą - oczywiście błędną.
Nie jest tak jak piszesz - tylko odwrotnie. Skupiając się na mocniejszych bodźcach mimo poprawy szybkości spadły mi prędkości na niskich zakresach. Spokojne bodźce mnie cały czas rozwijają a mocne powodują stagnację a wręcz regres na niskim tętnie. Więc nie "oddałam się" tylko cały czas przez 1.5 roku poprawiam.

Spokojne bodźce - tlen się poprawia.
Mocniejsze bodźce - tlen stoi.
Ja to obserwuję od 1.5 roku.

Ostatnio analizuję trening Andrzeja Witka - ogromna większość to spokojne bodźce.

Przykład Molly to raczej "troszeczkę" inny poziom.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13477
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Deter,
oczywiście sie wcale nie dziwie twoim wypowiedziom. To jest typowe podejscie amatora, uczącego sie na wypowiedziach z mediów społecznych i bez podstawowej wiedzy trenerskiej.

Nie szkodzi. Człap dalej, bo to daje tobie najwyraźniej duza satysfakcje. W tym nie ma nic złego czy gorszego. Po prostu tak lubisz.

Ale "dokładnie odwrotnie" jest po prostu błędem, dużym błędem, jeżeli ktoś chce sie poprawić. Nie tylko wyniki, ale tez umiejetnosci aerobowe.

I wracam do pytania (na amatorskim poziomie): dlaczego ktoś, kto biega wyłącznie treningi anaerobowe, biega po 1,5 roku duzo szybciej od ciebie. A juz miałem chłopaka, który pobiegł 16:40/5km po 2 latach treningu pod 400/800m z najdłuższym biegiem 6-7km i 20-30km/tydzień. Co oczywiście nie jest reguła, ale trendem.
Awatar użytkownika
cichy70
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4183
Rejestracja: 20 cze 2001, 10:59
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: zewszont.

Nieprzeczytany post

przyznaję rację Rolandiwi i żałuje tylko, że tak późno bo dopiero teraz przerzucilem się z długich dystansie na trening pod 5. i on akurat mimo, że dopiero 4tygodnie biegam i to początki zdecydowanie obniża mi tętno spokojnych człapań które muszę robić bo wiek ma swoje prawa plus praca fizyczna.
i na wg mnie to jest dla mnie teraz podkreślam dla mnie droga do konkretnej poprawy w maratonie.
chciałbym wiosną zrobić coś koło minus18 na 5km.


gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

cichy70 pisze: 20 lis 2021, 13:11 przyznaję rację Rolandiwi i żałuje tylko, że tak późno bo dopiero teraz przerzucilem się z długich dystansie na trening pod 5. i on akurat mimo, że dopiero 4tygodnie biegam i to początki zdecydowanie obniża mi tętno spokojnych człapań które muszę robić bo wiek ma swoje prawa plus praca fizyczna.
i na wg mnie to jest dla mnie teraz podkreślam dla mnie droga do konkretnej poprawy w maratonie.
chciałbym wiosną zrobić coś koło minus18 na 5km.
tylko Ty jesteś gotowy do tego a początkujący nie może od razu biegać tylko szybkich treningów - wszystko musi być w równowadze :)
Awatar użytkownika
cichy70
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4183
Rejestracja: 20 cze 2001, 10:59
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: zewszont.

Nieprzeczytany post

dlatego wyraźnie też napisałem "dla mnie"
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rolli
Geny i przeszłość sportowa.

Druga kwestia - ja po prostu słucham i obserwuję tych, co mają wiedzę, doświadczenie i wyniki. Może dlatego Twoje pomysły nie wydają mi się warte uwagi...
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Panowie proszę się natychmiast pogodzić, podać sobie ręce i żeby mi to było ostatni raz,
A jak czegoś nie wiecie to ja wyjaśnię, bo przecież wiem najlepiej. :spoczko:
JFP
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 375
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jest progres bo pojawiło się nowe słowo: Level :hahaha:
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13477
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Deter pisze: 20 lis 2021, 14:04 Rolli
Geny i przeszłość sportowa.

Druga kwestia - ja po prostu słucham i obserwuję tych, co mają wiedzę, doświadczenie i wyniki. Może dlatego Twoje pomysły nie wydają mi się warte uwagi...
:hahaha:
I własnie to jest największym błędem amatorów uczących sie na wypowiedziach na FB i Insta. Po prostu brak wiedzy podstawowej.
A teraz zobacz co robili te twoje guru z FB jak zaczynali biegać, może tobie zabłyśnie różnica w przygotowaniu.

I tak... masz pełna racje... ja nie mam zielonego pojęcia, dlatego jestem od 10 lat trenerem.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13477
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

gasper pisze: 20 lis 2021, 13:24
cichy70 pisze: 20 lis 2021, 13:11 przyznaję rację Rolandiwi i żałuje tylko, że tak późno bo dopiero teraz przerzucilem się z długich dystansie na trening pod 5. i on akurat mimo, że dopiero 4tygodnie biegam i to początki zdecydowanie obniża mi tętno spokojnych człapań które muszę robić bo wiek ma swoje prawa plus praca fizyczna.
i na wg mnie to jest dla mnie teraz podkreślam dla mnie droga do konkretnej poprawy w maratonie.
chciałbym wiosną zrobić coś koło minus18 na 5km.
tylko Ty jesteś gotowy do tego a początkujący nie może od razu biegać tylko szybkich treningów - wszystko musi być w równowadze :)
@gasper... ty przecież jesteś trenerem. Masz doświadczenie w klubach, czy tylko z amatorami?
Troche mnie dziwi twoja wypowiedz, bo normalnie powinieneś wiedzieć, ze zawsze powinno sie zaczynać od nauki biegana. Tak, 3km taki podopieczny powinien już umieć biegać, ale wtedy duzo ważniejsze jest nauka dobrego biomechanicznego i ekonomicznego biegania. Jak dostaniesz kogoś do grupy, który biega już od 5-6 lat i po 100km/tydzień, to na pewno będzie bardzo trudne i każda zmiana zakodowanej techniki będzie bardzo trudna, ale tez u biegaczy 50-letnich jest to możliwe.

A teraz zastanów sie co jest łatwiejsze:
wydłużenie bardzo szybkiego biegacza czy przyspieszenie bardzo wytrzymałościowego.

Ja wiem ze 99,9% takich delikwentów i prawdopodobnie twoich klientów, chcą po prostu tylko biegać, duzo (i jeszcze więcej) biegać. Ale to nie oznacza ze odwrotna droga nie jest o 10x efektywniejsza.

I nie (chociaż na sprowokowanie Detera wystarczy) ja nie zmuszam nikogo do 5x interwalów w tygodniu. Chociaz w historii lekkiej tacy trenerzy tez byli i tez tak osiągali bardzo dobre wyniki.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Ktoś wujka Franka wspomina?
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rolli
Nie mam ani Facebooka ani Instagrama. Po prostu wolę i lubię porozmawiać z kimś, kto ma wiedzę, doświadczenie i wyniki, a przede wszystkim kulturę dyskusji.

Nie zgadzam się z tym co piszesz - Ty jednak prowadzisz nieelegancką dyskusję co utrudnia wymianę myśli.
Trudno znaleźć trenerów czy opracowania naukowe czy literaturę, która w treningu do maratonu i ultra u amatora nie proponuje innego rozwiązania niż 80% treningów w spokojnym tlenie.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

A jakie rozwiązania proponują dla wyczynowców?
Bo tu akurat Rolli ma racje, że ktoś słabiej wytrenowany może sobie pozwolić na mocniejsze trenowanie a wyczynowiec bardzo dobrze wytrenowany musi bardziej uważać z mocnymi treningami.
Wiem, że to nieintuicyjne ale tak jest. Ty możesz biegać ciągłe nawet na progu i to raczej Cię nie wykończy, a dla kogoś bardzo wytrenowanego taki trening będzie dużym obciążeniem i w efekcie pewno popsuje wydolność tlenową. Poza tym do mocnego treningu tlenowego potrzebna jest odpowiednia wydolność beztlenową, mówię o treningu bo na zawodach już nie. Aaaa idę do siebie.
ODPOWIEDZ