Technika biegu - analiza

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1239
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

"Jednak jak do mnie w końcu przyjeżdżają to przyznają, że na żywo to jest kompletnie coś innego."
To jeszcze przed mną, ale jak będziesz kiedyś w Trójmieście (szkoda, że nie wiedziałem jak byłeś) to się piszę. A tak na razie nie ma za bardzo opcji na Poznań. Ciekawi mnie na ile doszedłem/odczułem/zrozumiałem/zrealizowałem to "Twój" ruch. Ostatnie moje doświadczenie to Maraton Północy - 4:11:59 (trasa 13 pagórków 22 pod górkę lekką, i 7 pod górę i trochę z górki), ale nie o tym. Biegłem tym ruchem jak propagujesz, oczywiście nie wiem na ile poprawnie, ale to co mnie zaskoczyło po tym maratonie to samopoczucie następnego dnia: czułem się jak nowo narodzony, jak po świetnym masarzu całego ciała, po odnowie biologicznej. Odczuwałem organizm, ale właśnie tak jak po solidnym dobrym masarzu. Biegałem w Torinach, to nowe buty dla mnie (z maratonem niecałe 200 km), miało to też duże znaczenie. Moja interpretacja jest taka, że dobrze realizuję bieganie tensegracyjne (powięziowe).
Wczoraj tzw. szybkie kółko na mocno pagórkowatym terenie dystans ok. 3,5 km w tempie 4:12, tym samym, prawie ruchu (po maratonie zmieniłem trochę akcenty) w odczuciach bieg tak na 90%. Pozostaje Twoje oko :hahaha: Sam jestem ciekawy! Swojego ruchu jestem coraz bardziej pewny (mogę więc protestować :hahaha: ), więc jeśli zostanę zaskoczony czymś czego nie stosuję, nie zauważyłem to tym lepiej dla mojego biegowego rozwoju.

tkobos: Moim zdaniem, jest skrajnie mało prawdopodobne, żeby istnieli amatorzy, którzy poruszają się z tą samą jakością, ale mają np. życiówkę 40 minut na dychę bo są po prostu niedotrenowani.
Zgadzam się, a nawet jeśli są tacy amatorzy to jak ich wyłapać? Ale u profesjonalisty wytrenowanego i niewytrenowanego ruch/technika powinna być bardzo podobna, o ile nie taka sama. A jak to wyłapać/sprawdzić? A może technika u profesjonalistów też się zmienia zasadniczo wraz z tempem biegu?
New Balance but biegowy
Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1239
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 19 wrz 2021, 15:23 Jestem ciekawy, czy ich wewnętrzne odczucia, o których potem mówią, będą miały jakieś pokrycie w wynikach badań.
To będzie bardzo ciekawe, bo zakładam, że powinny.

Prędkość stopy [łydki] w przód w momencie maksymalnego uderzenia ziemię, "W momencie maksymalnego uderzenia o ziemię Sebastian praktycznie zeruje prędkość swoich łydek.( z: https://teoria-ruchu.pl/2021/09/analiza ... #more-1261" ) To jak dobrze myślę efekt wkrętki , podudzie idzie bardziej jakby do środka (przywiedzeni, pronacja) i nawet wydaje się, że się cofa przy wkrętce, i punktowego jakby wbicia nogi w ziemię. Amatorzy raczej stosują/mają efekt większego lub mniejszego przetaczania stopy.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 19 wrz 2021, 07:30 Może pomiędzy kolejnym próbkowaniem? Ponad 400Hz to niby dużo, ale gdyby dać mu 800, to czujnik by ruszył. Wtedy na wykresie nie byłoby już 0m/s tylko na przykład 0,01m/s. Wciąż byłaby różnica między amatorem i wyczynowcem, ale nie byłoby już dysonansu poznawczego.
Może ale w przypadku łydki Filipa odległość między próbkami jak dobrze liczę to 3 mm, więc u Sebastiana na jakim odcinku jest to zwolnienie?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12671
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Pomyślałem o przyczepieniu obu czujników do kości krzyżowej, bo mnie z kolei dręczy ta asymetria. Myślę, że Filip powinien pracować w systemie 24/7. No żeby nadążać za tą dyskusją oczywiście. Mam wrażenie, że temat strasznie się ciągnie od przedwczoraj i żadnych nowych danych nie wrzuca, a ja tu przebieram nóżkami i czekam.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

To jeszcze zapytaj czy 10 kHz wchodzi w grę.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12671
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

He, he. Pewnie dla procka to pikuś. Najsłabszym ogniwem będzie Filip. Na razie ambitnie działa. Ma poumawianych kolejnych biegaczy. Interesująco może wypaść badanie Łukasza Nowaka byłego chodziarza, który teraz biega.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

To nie ważne kogo się bada, tylko ważne co się bada i czy się wie co się bada. Ulepszać trzeba metody pomiaru a nie wybierać zawodników, którzy wpasują się w to co chcemy.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12671
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

No ten akurat się w nic nie wpasowuje, a biega 15 minut na city trailu.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Jaszcze bieg na piętach i na śródstopiu, tak sobie wizualizowałem (kurde trudne słowo) i toto może powodować różnicę.
A dzisiaj poświęciłem się nauce, a raczej pseudonauce i zmierzyłem średni bałagan ruchu mojej łydki. :spoczko:
Kadencja, długość kroku, bieg na zewnętrznej albo wewnętrznej krawędzi stopy, to podobny efekt przy moim normalnym waleniu stopą o ziemię.
Za to różnica była przy biegu na piętach i na palcach. Aha, jakby co to nie wiem co zmierzyłem.
Szkoda że jestem idiotą w kwestii biomechaniki biegu, a z resztą nieważne, nobla pewnie za to nie dają.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12671
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Do tego przydałyby się tensometry dające taki obraz jak przykładowo poniżej, gdzie oprócz efektownej grafiki jest ta kluczowa w mojej ocenie linia tworzona z próbkowania środka ciężkości (średnia ważona) dla chwilowego wzoru odcisku.
Obrazek
Zmiana długości linii, za co odpowiada bieg na piętę lub śródstopie może mieć większe znaczenie dla dynamiki biegu niż przesunięcie jej w lewo-prawo, czyli zagadnienie supinacji-pronacji. W połączeniu z akcelerometrami na łydce i miednicy może to dać pełniejszy obraz biegu.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

To za trudne jest.
A to proszę przyjąć raczej jako żart ale odkryłem, że coś da się zmierzyć ...
Obrazek
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12671
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Czy to mniej więcej chodzi o to, co na wykresie widać w 1,3s?
Obrazek
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

No nie mam pojęcia co mi wyszło, to wygląda jakby uderzanie o ziemie ale byłem pewien, że wyjdzie coś innego.
To co wkleiłem to wykres z oscyloskopu, miało to być zobrazowanie zakłócenia pola magnetycznego, ble, bla, bla. nieważne, w każdym razie nie rozumiem czemu tak wyszło. Coś się odbiło, jakiś echo, uj wie ale się pobawię dalej.
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Mam rozumieć, że Kilian ze swoim VO2max gdyby tylko zmienił biomechanikę i trening... mógłby biegać <2h?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12671
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Deter pisze: 20 wrz 2021, 23:17 Mam rozumieć, że Kilian ze swoim VO2max gdyby tylko zmienił biomechanikę i trening... mógłby biegać <2h?
To jest jak najbardziej do sprawdzenia. Tyle, że trzeba zmienić podejście. Mało kto pozwoliłby sobie na stwierdzenie, że gdyby tylko Majewski przestawił się na styl obrotowy, to pchałby 23 metry. Jest wśród gawiedzi jakiś większy szacunek dla tych kolosów.
ODPOWIEDZ