Triatlonowi geniusze

czyli o rywalizacji na najwyższym poziomie, zarówno na szosie jak i w gó®ach
tsk86
Wyga
Wyga
Posty: 95
Rejestracja: 08 lut 2010, 09:25

Nieprzeczytany post

Na dzisiaj zapewne okolo 30 triathlonistow na swiecie jest w stanie sie zakrecic ponizej 14' na 5000m. Poziom biegania w triathlonie jest okrutnie wysoki i chyba malo ktory polski wyczynowy biegacz moglby sie poscigac z triathlonowa czolowka. Wielu triathlonistow nie blyszczy w swiecie biegania, bo przeciez celuje z forma na sezon triathlonowy, a nie na wiosenne biegi uliczne przed sezonem... nikt tez nie zaklada kolcow i nie wchodzi na tartan, zeby komus cos udowodnic :) W Europie zeby realnie myslec o Igrzyskach trzeba biegac okolo 30' na sucho jesli zsiada sie z roweru w pierwszej grupie lub ponizej 29' na sucho, jesli zsiada sie z roweru w drugiej grupie. Mowie tu oczywiscie o kwalifikacji, a nie o medalach :) Przykladowo, kiedy Krystian Zalewski biegl 13:50 w Armagh na 5km, w ten sam weekend Montoya - 4/5 Francuz w krajowej stawce polecial w Monaco Run 13:31... i na igrzyska ma stosunkowo niewielkie szanse.

W praktyce polscy triathlonisci potrafia i wyjsc wysoko z wody, czesc naprawde dobrze radzi sobie na rowerze. Swiat nam odjechal przede wszystkim na bieganiu, czyli sytuacja jest porownywalna z LA. Calkiem ciekawy punkt wyjscia do dyskusji o naborze, selekcji, metodyce treningowej itp... :)
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
infernal
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3330
Rejestracja: 04 wrz 2017, 08:33
Życiówka na 10k: 38:36
Życiówka w maratonie: 3:42
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post

Delikatnie odkopie:

https://youtu.be/RuOf7GgM0Jg

Całkiem wysokie to Vo2-Max
Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion.

Blog
Komentarze
5 km - 18:20 (09.04.21)
10 km - 38:36 (13.03.21)
HM - 01:30:48 (6.10.19)
M - 3:42:13 (22.04.18)
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12446
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4925
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Heh, jesli dane z Wikipedii sa prawdziwe, to jest to 10s wolniej niz rekord PL na stadionie?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bieg_na_1 ... etr%C3%B3w

I 18s szybciej niz rekord PL na ulicy?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bieg_na_1 ... etr%C3%B3w

Calkiem niezle :hejhej:
hansel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 361
Rejestracja: 18 wrz 2014, 15:10
Życiówka na 10k: 39
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Szkoda mi polskich triatlonistów. Widząc takie wyniki można się trochę podłamać.
I nie ma wymówki, że to geny czy uwarunkowania środowiskowe.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12446
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Gdyby to był wynik 29:04, to istotnie można by żałować polskich triathlonistów. Ale to jest 28:04, czyli znacznie szybciej od obecnie najszybszego zawodnika w Polsce, czyli Krystiana Zalewskiego. To podłamuje całe nasze biegi długie i zmusza do myślenia w kategoriach grubo poniżej 28 minut na dychę jako przyzwoitych dla biegacza wyczynowego.
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1976
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

yacool pisze:28:04/10k
A co do tętna, to normalne, że przez ponad 80% biegu utrzymuje ponad 190/min? To jakiś wyjątek czy raczej powszechne zjawisko wśród elity?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12446
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Nie wiem. Takie informacje są ukrywane.
artur_kozlowski
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 242
Rejestracja: 07 mar 2019, 18:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ricardo pisze:A co do tętna, to normalne, że przez ponad 80% biegu utrzymuje ponad 190/min? To jakiś wyjątek czy raczej powszechne zjawisko wśród elity?
Zdarzają się tacy wysokotętnowcy, choć częściej zawodnicy wytrenowani mają niskie pułapy. Ja sam próg beztlenowy miałem w granicach 185, więc często na treningach wychodziłem ponad 200 uderzeń/minutę, a na zawodach na 10km średnia rzędu 198 była raczej normą.
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1976
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

artur_kozlowski pisze:
Ricardo pisze:A co do tętna, to normalne, że przez ponad 80% biegu utrzymuje ponad 190/min? To jakiś wyjątek czy raczej powszechne zjawisko wśród elity?
Zdarzają się tacy wysokotętnowcy, choć częściej zawodnicy wytrenowani mają niskie pułapy. Ja sam próg beztlenowy miałem w granicach 185, więc często na treningach wychodziłem ponad 200 uderzeń/minutę, a na zawodach na 10km średnia rzędu 198 była raczej normą.
Dzięki za odpowiedź
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1976
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Nie wiem. Takie informacje są ukrywane.
A co to danych treningowych u elity znalazłem ostatnio na fb filmik gdzie pojawia się Rhonex Kipruto. Przez krótki czas przy nagraniu biegu w tempie 3:00/km w slowmotion są podane parametry takie jak: ground reaction force, initial peak deceleration, vertical oscilation itd. Jest też chyba cos podobne co próbowałeś zrobić czyli "ground reaction force", pokazuje jakie części stopy z jaką siłą przyjmują przeciążenia. Może ci się to do czegoś przyda

https://fb.watch/1pyXkB-uG1/

Zdjęcie 1 to parametry biegu Solomona Boita
Zdjęcie 2 Rhonexa Kipruto
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12446
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Pytanie, czy za wszelką cenę należy redukować te siły... Mają coraz więcej danych, które pokazują złożoność procesu generowania GRF i zależności nie tylko od tempa, ale też kadencji, oscylacji, miejsca, kształtu i przebiegu średniej ważonej kontaktu z podłożem. Mam wrażenie, że nie wiedzą do końca jak to interpretować. Na to nakłada się jeszcze tradycyjna amortyzacja w bucie i rzecz jasna kolejny gejmczeindżer, czyli karbon. Tak na marginesie, to Seba właśnie przymierzył adidasy z karbonem i poskakał po pokoju. Jak na wrażenia, których się spodziewaliśmy, to jest blado. Na pełnowymiarowy test porównawczy z alfami przyjdzie jeszcze czas, ale nie sposób odpędzić myśli, że naśladowanie konkurencji bez wcześniejszego gruntownego reserczu i wizji tego co chce się uzyskać, prowadzi donikąd. Takie wnioski po unboxingu. Może w biegu będzie lepiej.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12446
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Poprosiłem znajomego biegacza i tłumacza, żeby rozbił mi na czynniki to nagranie. Przede wszystkim chodziło o określenie deceleration i co autor ma na myśli, używając tego zwrotu w aspekcie biegu.
Potrzebuję trochę czasu, żeby temu się przyjrzeć. Zagadnienie jest bardzo ciekawe i zasługuje na opisanie w jakiejś odrębnej formie.
khorne
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 291
Rejestracja: 28 lip 2013, 10:11
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

2 pytania.

1. ale jak to ? w/w pan nie ląduje na paluchu? :<
2. ale jak to ? triatlonowi geniusze mając wywalone na technikę osiągają lepsze rezultaty niż sprężynkowe telemarki? ;<

:spoczko:
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12446
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Zamiast podgryzać, wesprzyj na patronajcie. Kto wie, może dzięki temu szybciej znajdziesz odpowiedzi.
ODPOWIEDZ