Jak to przebiec ?

Stawiasz pierwsze kroki? Tutaj szukaj wsparcia, pomocy i zachęty. Wstąp i podaj rękę tym, którzy dopiero nabierają pędu.
mgdz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 07 maja 2020, 18:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Na początek chciałem sie przywitać ,bo to mój pierwszy post na forum :) Mam tylko nadzieję że piszę w odpowiednim dziale. :lalala: Biegam od 8 m-cy regularnie ok 3-4 razy w tygodniu. Biegam z pulsometrem jak i na tempo" konwersacyjne " :taktak: Bazuję na gotowych planach programu polar flow . Zrobiłem plan na 5 km .W tej chwili "kończy" mi się plan na 10Km Moim założeniem było przebiec na początek 5km poniżej 30 min .co mi sie udało po paru miesiącach .Gdyby nie sytuacja wirusem w niedzielę startowałbym w moim pierwszym biegu Gdyńskim na 10 km .A tak ..wystartuję również ale powalczę tylko z sobą i czasem .Chciałbym złamać granicę 60 min.Wiem wiem niektórzy się uśmieją .Ale niedawno jeszcze miałem zadyszkę po przetruchtaniu 100m .No i już prawie szósy krzyżyk na karku i nie mam fenotypu biegacza ,raczej typ atletyczny grubokościsty :hahaha: Piątkę /30min przebiegłem posiłkując się pulsometrem gdzie obserwowałem średnie tempo biegu w min /km .Nie było to komfortowe ,ponieważ zegarek pokazywał mi tempo średnie a nie chwilowe ,zacząłem za wolno a potem musiałem nadganiać.Nie wiem czy sie jasno wyraziłem .Reasumując .Jak biec żeby mieć pełną kontrolę nad czasem i tempem ? Używam polar vantage v. Wiem już że na pewno zacząć wolniej a pózniej przyspieszyć.Ale o ile wolniej? Pierwszą połowę dystansu? 2/3 dystansu wolniej .Podrzuccie jakies rady please :bum:
New Balance but biegowy
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

10 km to bardzo wymagający dystans by przebiec go dobrze na swoim limicie. Ja bym wolniej nie zaczynał, tylko cały czas tym samym tempem. Ewentualnie gdyby ci pierwszy km nie wyszedł, to stratę rozłożyć równo na pozostałe 9 km. Nie ma co dużo kombinować. Najpierw się obiegaj na tym dystansie
mgdz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 07 maja 2020, 18:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wielokrotnie już zrobiłem dyszke .Ale nigdy na zasadzie że muszę się zmiescic w jakimś czasie .Ot tak po prostu dla sprawdzenia samego siebie że dam radę z dystansem a nie z limitem czasu tak bez zażynania. Tempo wychodziło po sprawdzeniu różne ,Czasem zajęło mi to 70 minut czasem troszkę mniej lub wiecej w zależności od dnia Ale te 10 min róznicy to jest minuta na kilometrze a to już pewnie jest dużo :orany: Chcę spróbować ale szukam najlepszego sposobu kontroli biegu żeby nie przeszarżować lub niedoszacować na początku :lalala: Moje tempo w tygodniu gdy nie robie interwałów to takie przy dłuzszym wybieganiu ok 7 min /km
Ostatnio zmieniony 07 maja 2020, 20:04 przez mgdz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8780
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Ustaw sobie w Vantage tarczę ze średnim czasem okrążenia i jak chcesz biec na 60min to trzymaj się równo tempa 6:00.

Wysłane z mojego SM-G950F .
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
mgdz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 07 maja 2020, 18:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Masz na mysli żeby mi np po każdym kilometrze zegarek pokazał tempo tego przebytego kilometra? Bo jak biegłem na 5km to przy ustawieniu średniego tempa była troche lipa niestety .Bo np zaczynając bieg za słabo- zegarek pokazywał mi po pierwszym kilometrze tempo 6:30/km ja biegnąc kolejny kilometr już np 5min/km zobaczyłem średni czas 6.10/km (strzelam) koniecznie chciałem osiągnąc zmierzone 6min/km i się forsowałem by nadrobić tempo żeby zobaczyć np po trzecim kilometrze na tarczy upragnione 6/km .Generalnie chodzi mi o to że jeśli zacznę za słabo lub za mocno jak rozłożyć tempo na pozostałym dystansie równo dokładając lub odpuszczając po trochu tak żeby suma sumarum na końcu wyjśc na swoje. czyli 6min/km Jaki parametr najlepiej kontrolować ?srednie tempo? chwilowe tempo? a może jeszcze inaczej?
50latek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 901
Rejestracja: 18 wrz 2019, 21:23
Życiówka na 10k: 47:47
Życiówka w maratonie: - - -
Lokalizacja: wieś na Mazowszu

Nieprzeczytany post

Spoko, bywają na tym forum wolniej biegający :oczko: To że w tym wieku zacząłeś biegać to już duży szacunek. Ja zacząłem w ubiegłym roku w sierpniu, też miałem podobne cele, 30 na 5 i 60 na 10. Tyle, że mam 10 latek mniej, no i 10 km biegłem w oficjalnym biegu niepodległości 11.11, a tłum cię niesie. Ja biegłem cały dystans równym tempem.
Na pewno nie zaczynaj wolniej, ustaw na głównym ekranie zegarka średnie tempo okrążenia oraz tętno - jeśli je kontrolujesz (ewentualnie czas okrążenia i dystans okrążenia), na drugiej średnie tempo całości, czas biegu i dystans biegu oraz średnie tętno i to minimum wystarczy. Okrążenie ustaw np. na 0.5 km, a nawet na 200 m (ja tak na początku ustawiałem, gdy nie umiałem trzymać tempa na wyczucie) i wszystko będziesz miał pod kontrolą. Biegnij tempem minimum 6:00, najlepiej z lekkim zapasem 5:57. Jak będziesz miał siły na finiszu to przyspieszysz, ale może być różnie, lepiej minimalny zapasik mieć.
Tempo spokojnego biegu 7:00 w zupełności wystarczy by pokonać 60 minut na 10 km. Ja biegałem BS po 7:20-7:30 i 60 minut bez problemu pokonałem.
A jakie biegasz interwały? Co to u ciebie oznacza? Dystans i jakie tempo? Bo jak biegasz np. 4 x 1.5 km, to tempo na pewno powinno być nieco lepsze niż 6:00, byś spokojnie utrzymał je przez 10 km.
50latek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 901
Rejestracja: 18 wrz 2019, 21:23
Życiówka na 10k: 47:47
Życiówka w maratonie: - - -
Lokalizacja: wieś na Mazowszu

Nieprzeczytany post

mgdz pisze: Jaki parametr najlepiej kontrolować ?srednie tempo? chwilowe tempo? a może jeszcze inaczej?
Chwilowe tempo też warto mieć na ekranie. Możesz mieć kilka ekranów, ja mam chyba 7,ale wtedy skakanie po ekranach rozprasza nieco.
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8780
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

mgdz pisze:Masz na mysli żeby mi np po każdym kilometrze zegarek pokazał tempo tego przebytego kilometra?
Ustaw to:
Obrazek

Będzie ci pokazywał średnie tempo okrążenia które właśnie biegniesz. Jak masz lapy co 1km, to będzie średnie tempo aktualnego kilometra. Jedna dana na polu pozwoli ci łatwo kontrolować tempo.

Możesz ewentualnie ustawić to:
Obrazek
Wtedy będziesz mieć średnie tempo od samego początku jak biegniesz.
Pulsu bym nie ustawiał.
Tempa chwilowego nie ustawiaj, nie ma co na to nawet patrzeć.
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
50latek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 901
Rejestracja: 18 wrz 2019, 21:23
Życiówka na 10k: 47:47
Życiówka w maratonie: - - -
Lokalizacja: wieś na Mazowszu

Nieprzeczytany post

Jeśli ma mieć tylko JEDNĄ daną, to oczywiste, że średnie tempo (całego biegu). Co mu da tempo okrążenia, skoro będzie miał kolejne potem i co ma pamiętać poprzednie i w pamięci liczyć średnią arytmetyczną?
No, ale nawet dystansu całego biegu ma nie mieć ustawionego?
W sumie biega 8 miesięcy, niech ustawi, to co zawsze najlepiej sprawdza mu się na treningach.
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8780
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Po co dystans jak ma lapy co 1km?
Vantage każdy lap numeruje przy podsumowaniu.
Można wyłączyć autolapy w ogóle i ustawić wtedy średnie tempo i dystans.
Jak masz lap co 1km i biegniesz równo, to powinieneś pamiętać jak ci wpadają kilometry. Na jednym z pól można ustawić czas trwania i tam przesunąć na ostatnim kilometrze i wtedy już lecieć na maksa ile damy radę.
Przypomniało mi się jeszcze, że VV ma tempo startowe. Możesz z tego skorzystać. To taki wirtualny partner. Ustawisz tam 10km i czas 60min.
Możesz sobie to wcześniej przetestować np. na 1km ustaw 6min.
To tylko techniczne porady ale jak zrealizowałeś cały plan Polara to powinno być dobrze.

Edit:
Tu dam przykład od siebie.
Miałem wyłączone automatyczne lapy co 1km. Na tarczy miałem średni czas okrążenia.
Pierwsze 10km miało być tempem około 5:10, kolejne 5:05 i kolejne 5:00 i jak będzie dobrze to lekko szybciej.
Zegarek lapowałem ręcznie po 10, 5 i kolejnych 5 kilometrach pilnując średniej danego odcinka.
Tak to wyglądało:
Obrazek
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
50latek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 901
Rejestracja: 18 wrz 2019, 21:23
Życiówka na 10k: 47:47
Życiówka w maratonie: - - -
Lokalizacja: wieś na Mazowszu

Nieprzeczytany post

keiw pisze: Możesz sobie to wcześniej przetestować
I to jest najlepsza rada.
Biegasz od 8 miesięcy, nie wiem od kiedy masz zegarek, ale na treningach możesz wszystko sprawdzić.
Zmieniaj widoki w profilu, wykorzystuj różne funkcje, zobacz, co Ci najbardziej pasuje. Z tego co wygooglowałem, to masz zegarek z wieloma ciekawymi funkcjami, więc możliwości bez liku. Ja mam najbardziej podstawowy Polar od niedawna, wcześniej (w tym wszystkie zawody) biegałem z tanim smarwatchem i stoperem z Deca i jakoś to było. Wielu znajomych gania z komórkami i daje radę.
Co do taktyki, to jeszcze raz , nie zaczynaj wolniej. Wiem, że niektórzy tak radzą np. Skarżyński w swojej książce, ale po co? Jak jesteś dobry, to nie ma znaczenia jak zaczniesz, a jak twoje możliwości są na styk na 60 minut i zaczniesz za wolno, potem może być ciężko nadrobić. Równe tempo 5:58-6:00 od początku.
Analizowałem tempa zawodników w biegu na 10 km 11.11 i ci z czołówki biegli od początku do końca równo co do sekundy. Ci wolniejsi zwykle szarżowali na początku, potem mieli gorsze tempa. Praktycznie nie spotkałem tam nikogo z negative split, czyli zaczynaj wolno i przyspieszaj.
mgdz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 07 maja 2020, 18:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzięki wszystkim za dobre rady :) Faktycznie tempo chwilowe odpada ,próbowałem i zamiast na biegu cały czas byłem skupiony na zegarku :ojnie: strasznie frustrujące i mało komfortowe. Myslę że rozwiązaniem jak sugerujecie może być ustawienie okrążeń np na max 500 m -może trochę mniej -(poeksperymentuję) i kontrola średniego tempa na tych odcinkach .Miałem już ustawione okrązenie na 1km właśnie jak robiłem 5km w 30 min ale ten 1km to za długi dystans jak na moje umiejętności trzymania idealnego tempa .Koledze 50 latkowi odpowiadm .Interwały raz w tygodniu wynikające z planu polar biegane nie na dystans a na czas i tętno.To jeden z przykładów: np: 12 min rozgrzewka (niebieski intens 50-60% ) ; 6min wysiłek (żółty czerwony 80-100%) : 3min wysiłek ( zielony 60-70%) ;6min wysiłek (żółty czerwony 80-100%);3min wysiłek ( zielony 60-70%) ; 5min schłodzenie ( niebieski szary 60-40% ) Pozwoliłem sobie opisać kolorami bo akurat tak mam w vantage i programie polar flow i kto ma podobnie bedzie wiedział.Miałem tą dyszkę robić pojutrze. I pewnie zrobię ale rekreacyjnie bez bicia życiówki niestety :nienie: .Los mnie rzucił w tym tygodniu na pogranicze CH -D a tu same góry :hej: Poczekam parę dni aż wrócę na płaski teren :taktak:
50latek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 901
Rejestracja: 18 wrz 2019, 21:23
Życiówka na 10k: 47:47
Życiówka w maratonie: - - -
Lokalizacja: wieś na Mazowszu

Nieprzeczytany post

mgdz pisze: Myslę że rozwiązaniem jak sugerujecie może być ustawienie okrążeń np na max 500 m -może trochę mniej -(poeksperymentuję) i kontrola średniego tempa na tych odcinkach .Miałem już ustawione okrązenie na 1km właśnie jak robiłem 5km w 30 min ale ten 1km to za długi dystans jak na moje umiejętności trzymania idealnego tempa .
Pewnie wiesz, ale by być precyzyjnym, aby złapać tempo ustawionego wcześniej automatycznie okrążenia na 500 m lub 300 m, musisz oczywiście ustawić na widoku "autom. śr. prędkość/tempo". Bo "śr prędk./tempo na okrąż" to tempo okrążenia łapanego z łapy, czyli przez naciśnięcie w biegu środkowego przycisku, przynajmniej tak jest w M430. Ja korzystam z obydwu opcji, w zależności co akurat biegnę (są jeszcze inne możliwości, szczególnie w twoim zegarku).
Nie korzystałem nigdy z gotowych planów, wprost uwielbiam układać sobie sam plany, więc te kolory Polara to dla mnie czarna magia :niewiem: Ważne jakim tempem biegasz te "6min wysiłek (żółty czerwony 80-100%)". Bieganie w górach to fajna rzecz, ale 60 minut będzie trudno , chyba, że ustawisz trasę z górki :ble:
mgdz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 07 maja 2020, 18:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

No Vantage poszedł już w kolorki :) No i dobrze bo jeden rzut oka na zegarek i masz pełen przegląd sytuacji Masz rację musze tak ustawić zegarek zeby mi z "automatu " pokazywał srednie tempo na co kazde max 500m .Wtedy nie muszę ciagle na niego patrzeć bo informuje mnie wibracjami jak coś ekstra wyswietla :taktak: . Jak mówiłem pobiegam jutro tą dyszkę spacerowo i sprawdzę ktore ustawienia polara mi podpasują. Ale to będzie realy trucht bo nie dośc że stromo to jeszcze zrobiło sie 30 stopni na plusie :bum:
ODPOWIEDZ