18 i 19 października w Albi odbędą się Mistrzostwa Świata w biegu 24-godzinnym. Wśród startujących są medaliści Mistrzostw Świata i rekordziści świata jak np. Miho Nakata, więc zapowiada się mocne ściganie i szansa na pobicie dotychczasowych rekordów. Polska kadra jest także bardzo mocna i liczna. Niestety na dzień przed startem Aleksandr Sorokin, rekordzista świata w biegu 24h poinformował, że nie weźmie udziału w biegu.
Mistrzostwa Świata 24h odbędą się we francuskim Albi. Start zaplanowany jest na godzinę 10:00 w sobotę, 18 października. Biegacze będą rywalizować na pętli o długości 1,5 km.
Faworytki
Stawkę kobiet otwiera rekordzistka świata, Japonka Miho Nakata. Żeby poprawić jej wynik, trzeba będzie pobiec więcej niż 270,363 km. Największą rywalką Nakaty wydaje się być Australijka Holly Ranson, której rekord życiowy to 263,548 km. Wśród faworytek jest oczywiście Patrycja Bereznowska (263,178 km), która również była rekordzistką świata. Polka jest bardzo doświadczoną biegaczką i z pewnością powalczy o medal. Kolejnymi pretendentkami do medalu są Ukrainka Olena Szewczenko (254,463 km), reprezentantka gospodarzy Stephanie Gicquel (249 km), czy Szwajcarka Daniela Tarnutzer (252,822 km). Mimo że Camille Herron – jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiet w płaskich biegach ultra – widnieje na liście startowej, to na swoich mediach społecznościowych poinformowała, że nie wystartuje w zawodach.
Faworyci
Zdecydowanym faworytem do zwycięstwa był Aleksandr Sorokin, rekordzista świata w biegu 24h, z imponującym wynikiem 319,614 km. Litwin mimo że był obecny na ceremonii otwarcia, na niecałą dobę przed startem poinformował, że nie wystartuje w MŚ. Faworytem do medalu jest Andrzej Piotrowski. Jego rekord życiowy to 301,858 km. Polak jest jednym z zaledwie trzech mężczyzn, którzy w ciągu 24 h przebiegli więcej niż 300 km. Pozostali dwaj to oczywiście Sorokin i grecka legenda ultramaratonu Yiannis Kouros. Pod nieobecność Sorokina, o medal powalczy pewnie Fotios Zisimopoulos (292,254 km). Szwed Elov Olsson (284,669 km) udowodnił już swoją wartość na arenie międzynarodowej, więc bez kompleksów podejmie walkę o medal. Niewiele słabszą życiówkę od Szweda ma Ukrainiec Andrii Tkachuk (284,540 km), czy Hiszpan Hiszpan Francisco Mariano Martinez Morales (282,2 km). Pozostałymi faworytami są Belg Stijn Van Lokeren (280,020 km), Hindus Amar Singh Devanda (272,537 km), Szwed Torbjörn Gyllebring (272,086 km), Polak Mariusz Napiórkowski (276,081 km).
Tak mocna obsada, z rekordzistami świata na czele, zapowiada dużą szansę na pobicie dotychczasowych rekordów świata.
Fot. Marek Janiak
Reprezentacja Polski
Reprezentacja Polski jest bardzo liczna. Do Francji poleci łącznie 14. osób. 8. kobiet i 6. mężczyzn. Kadra kobiet, oprócz Patrycji Bereznowskiej, składa się z Mileny Grabskiej-Grzegorczyk, Anny Kapicy, Moniki Biegasiewicz, Anety Rajdy, Magdaleny Superson, Karoliny Romańskiej i Katarzyny Chojnackiej.
W skład męskiej reprezentacji wchodzą Mariusz Napiórkowski, Andrzej Piotrowski, Andrzej Mazur, Tomasz Pawłowski, Rafał Woś, Leszek Małyszek.
Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka, spełniająca się w biegach górskich i ultra. Z miłości do gór przeprowadziła się do Szklarskiej Poręby. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.