Już w najbliższy weekend Kraków stanie się gospodarzem jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń triathlonowych na świecie. IRONMAN 70.3 zawita do stolicy Małopolski po latach obecności w Gdyni, inaugurując tym samym nowy etap w historii tej kultowej serii zawodów. W ramach triathlonowego święta na starcie stanie niemal 3400 zawodników, z czego ponad 2100 rywalizować będzie w głównym wyścigu – IRONMAN 70.3 Kraków.
Uczestnicy triathlonowego wyzwania rozpoczną zmagania od pływania w krystalicznie czystych wodach Zakrzówka, jednego z najpiękniejszych miejsc rekreacyjnych w Polsce. Następnie wyruszą na trasę rowerową prowadzącą przez Wieliczkę aż do Bochni, gdzie na rynku zaplanowano nawrotkę. Ostatni etap – półmaraton, który odbędzie się w samym sercu Krakowa, w otoczeniu zabytków i z niepowtarzalnym klimatem miasta.
Wyniki na żywo można śledzić pod adresem: ironman.com/races/im703-krakow/results lub w dedykowanej aplikacji IRONMAN Tracker, dostępnej na systemy Android i iOS.
Debiut IRONMANA w Krakowie to znacznie więcej niż tylko sportowe wydarzenie. Jest to symboliczne wejście miasta do globalnej ligi gospodarzy najbardziej prestiżowych imprez multisportowych. Zawody tej rangi to nie tylko emocje i wysiłek na trasie, jest to również wyraz rosnącego znaczenia Krakowa jako centrum wydarzeń sportowych o międzynarodowym zasięgu.
„IRONMAN to światowej klasy zawody triathlonowe i znakomita okazja do pokazania Krakowa jako miejsca, które łączy historię, energię i sportową pasję” powiedział Łukasz Sęk, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, podczas konferencji poprzedzającej zawody. Dodał również, że trasa biegu wiedzie przez najbardziej malownicze zakątki miasta, a meta zlokalizowana jest w samym sercu Krakowa, na Rynku Głównym.
Na liście startowej znalazło się wiele znanych postaci, ale największe emocje budzi debiut Piotra Małachowskiego, byłego mistrza świata i olimpijczyka w rzucie dyskiem, który jako ambasador zawodów spróbuje sił w zupełnie nowej dla siebie dyscyplinie. Po intensywnych przygotowaniach, zakończonych utratą 20 kilogramów, podkreśla:
„Triathlon pokazał mi, jak wiele można zyskać, próbując czegoś nowego. To sport dla każdego, nie tylko dla zawodowców. Nie startuję dla wyniku. Chcę dać przykład innym, że można zacząć w każdym momencie życia” – zaznacza.
Z kolei najstarszy uczestnik zawodów ma aż 70 lat, co tylko potwierdza, że triathlon nie zna granic wieku.
IRONMAN 70.3 Kraków to także rywalizacja drużynowa. W sztafecie FizjoTRIterapia zobaczymy m.in. Pawła Korzeniowskiego (byłego mistrza świata w pływaniu) oraz aktora Tomasza Karolaka, a ostatni etap przebiegnie Leszek Krawczyński – zwycięzca charytatywnej licytacji. Dochód z niej wesprze działania fundacji FizjoTRIterapia.
Na trasie zobaczymy również 14 sztafet złożonych z pracowników Citi Handlowego i zawodników z niepełnosprawnościami, występujących w barwach Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Wśród nich są m.in. Zbigniew Maciejewski (brązowy medalista Igrzysk Paraolimpijskich), Witold Misztela (zwycięzca Wings for Life) oraz Krzysztof Plewa (najszybszy zawodnik Cracovia Maratonu na wózku).
Sztafety wspierają projekt „Bądź Aktywny”. Jest to ogólnopolski program promujący sport wśród dzieci z niepełnosprawnościami, realizowany przez PKPar.
Triathlonowy weekend w Krakowie to wydarzenie dostępne dla wszystkich, także tych, którzy nie startują. W sobotę o 9:00 ruszy Good Morning Run – bieg na 5 km w malowniczej scenerii bulwarów wiślanych i Wawelu, a już o 12:00 rozpocznie się Pho3nix IRONKIDS – zawody dla dzieci w wieku od 3 do 15 lat, z dystansami dostosowanymi do wieku uczestników.
Na mieszkańców czekać będą strefy kibica, miejska gra terenowa oraz inne atrakcje przygotowane przez organizatorów, a wszystko po to, by IRONMAN był świętem nie tylko dla sportowców, ale też dla całych rodzin i lokalnej społeczności.
Za przygotowanie wydarzenia odpowiada doświadczony zespół organizacyjny pod kierownictwem Michała Drelicha, który podkreśla skalę przedsięwzięcia:
„IRONMAN to ogromne logistyczne wyzwanie, w które zaangażowanych jest wiele osób. Naszym celem jest, by zawodnicy czuli się tu dobrze i bezpiecznie i żeby wracali do Krakowa z uśmiechem, nawet bez numeru startowego” – mówi Drelich.
Nowa lokalizacja IRONMAN 70.3 to nie tylko zmiana geograficzna, ale także strategiczny krok wzmacniający pozycję Krakowa jako miasta otwartego na wielkie wydarzenia i różnorodne dyscypliny sportowe. Dzięki wsparciu miasta oraz partnerów, takich jak Citi Handlowy, Miasto Bochnia, Województwo Małopolskie, czy fundacji Pho3nix, wydarzenie ma potencjał, by na stałe wpisać się w sportowy kalendarz Polski i Europy.
Więcej informacji o zawodach, trasach, harmonogramie oraz atrakcjach dla kibiców znaleźć można na stronie: www.ironmankrakow.pl