Organizator cyklu wielkoszlemowych zawodów lekkoatletycznych GRAND SLAM TRACK™ Michael Johnson ogłosił w specjalnym komunikacie nowy harmonogram najbliższych zawodów w Filadelfii, na których będziemy mieli tylko dwa zamiast trzech dni zawodów. Najbardziej poszkodowani będą długodystansowcy, bo zorganizowano dla nich tylko jeden bieg (zamiast dwóch), a przez to nagroda za pierwsze miejsce zostanie podzielona na pół (ze 100 000 do 50 000 dolarów). Jednym z uczestników tego Wielkiego Szlema będzie Jakub Szymański, który pobiegnie na 110 m ppł. i 100 m.
Najbliższy Wielki Szlem lekkoatletyczny zaplanowany jest ostatecznie na przełom maja i czerwca, ale zamiast od piątku do niedzieli zawody potrwają ostatecznie tylko dwa dni (31 maja i 1 czerwca, odpowiednio w sobotę i niedzielę). Wielodniowy mityng zapoczątkowany przez legendarnego czterokrotnego mistrza olimpijskiego Michaela Johnsona przechodzi spore modyfikacje, aby jeszcze bardziej zdynamizować wydarzenie (a przy okazji trochę zaoszczędzić, niestety kosztem długodystansowców). W oficjalnym komunikacie opublikowanym 15 maja ogłoszono harmonogram zawodów trzeciego Grand Slam Track w inauguracyjnym sezonie, a także grupę nowych tzw. Challengerów (zawodników zapraszanych na konkretny Szlem), którzy będą rywalizować w Filadelfii.
– Po świetnie sprzedanym Wielkim Szlemie w Miami poświęciliśmy czas na świętowanie dotychczasowych sukcesów, które odnieśliśmy w naszym inauguracyjnym sezonie, ale także szukaliśmy sposobów na ulepszenie Grand Slam Track™ w czasie rzeczywistym – powiedział założyciel i głównodowodzący Grand Slam Track™ Michael Johnson. – Cały czas mówiliśmy, że chcemy słuchać naszych fanów, sportowców i trenerów. Po wysłuchaniu opinii różnych kluczowych interesariuszy podjęliśmy decyzję o skróceniu naszego harmonogramu w Filadelfii do dwóch, przepełnionych energią i intensywnych dni ostrej walki na bieżni. Chcemy być najbardziej elastyczną, adaptacyjną i stawiającą na fanów na pierwszym miejscu ligą w sporcie i wierzymy, że wprowadzenie tych zmian poprawi wrażenia z Grand Slam Track™ dla wszystkich – dodał Johnson.
Organizatorzy poinformowali, że „decyzję tę podjęli po konsultacjach i opiniach zawodników, trenerów i fanów„. Oprócz zmiany dwóch biegów w jeden (z 5000 i 3000 m do jednego biegu na 3000 m) Wielki Szlem w Filadelfii drastycznie obciął nagrody tylko dla zawodniczek i zawodników startujących w biegach długich. Ich wynagrodzenie za zwycięstwo zmniejszy się dwukrotnie (zamiast 100 000 dolarów będzie to 50 000 dolarów).
Organizatorzy GST ogłosili również kolejnych pięciu tzw. Chellengerów (pretendentów), którzy będą rywalizować w Szlemie w Filadelfii:
W Philadelphia Slam na stadionie Franklin Field zobaczymy ponownie wiele gwiazd światowej lekkiej atletyki, takich jak Gabby Thomas, Melissa Jefferson-Wooden czy Sydney McLaughlin-Levrone, która po raz pierwszy pobiegnie oficjalnie na 100 m. Ta grupa zawodniczek będzie również miejscem pierwszego w historii starcia trzech mistrzyń Wielkiego Szlema, bo zmierzą się Ackera Nugent, dwukrotna mistrzyni Wielkiego Szlema Sydney McLaughlin-Levrone i zwyciężczyni z Kingston Danielle Williams, które będą walczyć o chwałę i nagrodę w wysokości 100 000 dolarów.
Ogłoszeni dziś „Chellengerzy” dołączają do już ogłoszonych, a na listach są m.in. Ditaji Kambundji, Trey Cunningham, Jakub Szymański, Lorenzo Simonelli i Cordell Tinch.
Lista 48 zawodników Grand Slam Track™, którzy będą rywalizować w Filadelfii, to m.in.: Sydney McLaughlin-Levrone, Gabby Thomas, Kenny Bednarek, Melissa Jefferson-Wooden, Grant Fisher, Sasha Zhoya, Marileidy Paulino, Salwa Eid Naser, Alison dos Santos, Matthew Hudson-Smith, Nikki Hiltz, Masai Russell, Alexis Holmes, Cole Hocker, Yared Nuguse, Josh Kerr, Oblique Seville, Ackera Nugent, Roshawn Clarke, Rushell Clayton, Nickisha Price, Cyréna Samba-Mayela, Jasmine Camacho-Quinn, Jereem Richards, Ronald Kwemoi, Agnes Ngetich, Muzala Samukonga, Jess Hull, Marco Arop i wielu innych.
Jakub Szymański wystartuje w konkurencji „Short Hurdles” (bieg przez płotki na krótkim dystansie) i w planach ma 110 m ppł. pierwszego dnia (31.05 w ostatnim biegu zawodów o 20:22) i na 100 m w drugiego dnia (w niedzielę 1 czerwca o 16:18).
Urodzony w Dallas w Teksasie, Michael Johnson jest jedną z największych gwiazd lekkoatletyki zapisany do tzw. Hall of Fame (Galerii Sław). Powszechnie uznawany jest za jednego z najlepszych sprinterów wszech czasów. W swojej karierze zdobył cztery złote medale olimpijskie i osiem mistrzostw świata, a także ustanowił rekordy świata i igrzysk olimpijskich w biegach na 200 i 400 metrów. Podczas igrzysk olimpijskich w Atlancie w 1996 roku Johnson został pierwszym i jedynym sportowcem (mężczyzną), który zdobył złoty medal zarówno na 200, jak i 400 metrów na tych samych igrzyskach olimpijskich. Od czasu przejścia na emeryturę Johnson stał się przedsiębiorcą i inwestorem, a także mówcą motywacyjnym i nagradzanym komentatorem telewizyjnym. Johnson był ekspertem BBC relacjonującym wszystkie igrzyska olimpijskie od Aten w 2004 r. i pozostaje kluczowym głosem i popularyzatorem lekkiej atletyki. Johnson został zaproszony do Hall of Fame (Galerii Sław Lekkoatletyki) USA w 2004 r.