Na początku tego roku informowaliśmy, że PUMA ogłosiła Project3, pierwszy program skierowany do biegaczy amatorów dający im możliwość poczucia się jak zawodowy biegacz i możliwość walki o pieniądze. Poza sprzętem biegowym, wsparciem specjalistów, niemiecka marka oferowała różnego rodzaju bonusy pieniężne. Wiemy już jak rozstrzygnął się cały projekt.
W wydarzeniu brała udział grupa bieaczy i biegaczek startująca w maratonach w Bostonie i Londynie. O szczegółach pisaliśmy już w styczniu. PUMA oferowała nagrody dla osób, które poprawią rekordy życiowe o przynajmniej 3 minuty, będą mieli największą poprawę względem poprzedniego rekordu, a także będą najszybsi w całym programie. Każda z tych nagród wynosiła 3000 dolarów i w teorii można było uzyskać pełną pulę czyli 9000$. Dokonała tego jedna osoba w Londynie.
Po pierwszym biegu biorącym udział w projekcie przedstawiliśmy statystyki z biegu w Bostonie. Najszybszym biegaczem programu był Amerykanin Joseph Whelan, który pobiegł 2:12:16 i skończył na 20 pozycji. Poprawił on swoją życiówkę z poziomu 2:13:39. Wśród kobiet najlepsza była Kanadyjka Kylee Rafits z 2:34:41, która również pobiegła lepiej od rekordu życiowego 2:38:45.
W Bostonie wystartowało 90 osób biorących udział w programie, a 30 z nich pobiegło szybciej niż poprzedni rekord życiowy. W Londynie było jeszcze lepiej.
39 biegaczy ustanowiło nowy rekord życiowy, a 23 z nich pobiło swoje rekordy o ponad trzy minuty, co dało im prawo do nagrody pieniężnej w wysokości 3000 dolarów. Łącznie PUMA wypłaci biegaczom Project3 78 000 dolarów.
Największą gwiazdą programu została Lucy Jones, która zajęła pierwsze miejsce w biegu masowym, uzyskując czas 2:30:23, jednocześnie poprawiając swój poprzedni rekord maratonu aż o 22 minuty i 31 sekund. Ten wynik oznacza, że zgarnie ona nagrodę łączną w wysokości 9000 dolarów, jako najszybsza kobieta w Project3, bijąc swój poprzedni rekord o ponad 3 minuty i będąc biegaczką Project3 z największą poprawą rekordu życiowego.
Najszybszy biegacz, Kevin Salvano, ukończył bieg w czasie 2:13:03, zajmując 18. miejsce w klasyfikacji generalnej.
Komentując swój występ, Lucy powiedziała: „Wystartowałam na wynik 2:33, znalazłam dobry rytm i dotarłam do połowy dystansu, czując się dobrze; a gdy dotarłam do 20 mil, czując się dobrze, powiedziałam, że dobrze, przyspieszamy. Jestem bardzo zadowolona z nowego rekordu życiowego. W zeszłym roku, byłam trochę naiwna i ruszyłam za mocno na początku, co nie było takie fajne. Wiedziałam, że jeśli pobiegnę mądrzej, mogę trochę poprawić swój rekord życiowy, ale tak naprawdę wcale się tego nie spodziewałam. Buty (Fast-R NITRO™ Elite 3) były niewiarygodnie szybkie, pasują mi naprawdę dobrze”.
Podsumowując: w programie udział wzięło 180 osób. 69 z nich poprawiło rekord życiowy w maratonie. Był to pierwszy tego typu projekt w branży biegowej, który można określić za bardzo udany pod względem wyników zgłoszonych osób.