Wycieczka biegowa – czym jest i dlaczego warto ją włączyć do treningu?
Współpraca z Województwem Podlaskim
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest wycieczka biegowa. Wycieczka biegowa to specyficzny rodzaj treningu biegowego, który łączy w sobie elementy biegania oraz eksploracji terenu, który kojarzony jest głównie z lekką oraz przyjemną formą aktywności fizycznej. Jest to dłuższy bieg o umiarkowanej intensywności, który najlepiej wykonywać w zróżnicowanym terenie – w lasach, górach czy na pagórkowatych ścieżkach, i który nie wymaga pełnego skupienia ani wysokiej koncentracji. Głównym celem tego treningu jest budowanie wytrzymałości tlenowej, poprawa kondycji oraz czerpanie przyjemności z biegania na łonie natury.
Choć pozornie wydaje się, że „wycieczka biegowa” to w pełni łatwy oraz lekki trening, to warto pamiętać, że finalnie jest to wymagająca i potrzebna jednostka treningowa dla naszego układu mięśniowego, oddechowego oraz krwionośnego, na co mają wpływ m.in. zachodzące przemiany energetyczne, długość trwania wysiłku, czy zaangażowanie różnych grup mięśniowych.
Charakterystyka i założenia wycieczki biegowej
Warto zaznaczyć, że wycieczka biegowa zasadniczo różni się od większości treningów, w tym tradycyjnych długich wybiegań. Do jej podstawowych aspektów należą:
Zmienne tempo – podczas takiego treningu tempo jest zupełnie nieistotne. Dostosowane jest do terenu i własnych odczuć, co oznacza, że mogą pojawiać się odcinki szybsze oraz wolniejsze, a nawet fragmenty pokonywane marszem;
Zróżnicowane podłoże – zazwyczaj biega się po leśnych ścieżkach, górskich szlakach czy polnych drogach, co angażuje różne partie mięśni i poprawia technikę biegu w terenie;
Brak sztywnego planu – celem nie jest osiąganie konkretnych wyników czasowych i kilometrażowych, ale raczej cieszenie się ruchem na świeżym powietrzu i zwiększanie ogólnej wytrzymałości organizmu;
Dłuższy czas trwania – wycieczki biegowe często trwają dłużej niż standardowe treningi i mogą obejmować dystanse od 15 do 30 km (a nawet więcej), w zależności od poziomu zaawansowania biegacza.
Jednym z głównych założeń tego rodzaju treningu, powinno być poznawanie nowych miejsc, szlaków i eksplorowanie nieznanych terenów. Zaś sama aktywność pozwoli nam zbudować wytrzymałość, poprawić adaptację mięśni i stawów, na co będzie miało wpływ bieganie w naturalnym terenie. Taka forma treningu zapewni również odpoczynek psychiczny. Zmiana otoczenia i brak presji wynikowej sprawiają, że wycieczki biegowe to doskonała forma relaksu.
Rozlewiska Narwi, fot. Katarzyna Stempniak
Gdzie warto wykonać wycieczkę biegową?
Kluczem do udanej wycieczki biegowej jest nie tylko dostosowanie tempa do własnych możliwości, ale przede wszystkim wybór odpowiedniego miejsce i terenu. Szukając odpowiednich tras na tego rodzaju trening, warto wziąć pod uwagę miejsca, gdzie przede wszystkim występuje czyste powietrze i niski poziom zanieczyszczeń, zaś same szlaki prowadzą przez malownicze krajobrazy, zapewniając nie tylko doskonałe warunki do treningu, ale także niezapomniane wrażenia estetyczne.
Wycieczkę biegową można połączyć z rodzinnym wyjazdem na weekend lub spędzeniem czasu ze znajomymi w zupełnie nowym miejscu. Warto wtedy postawić na region, gdzie piękno przyrody i krajobrazów przenika się z bogactwem historii i kultury. A właśnie tak w skrócie można opisać województwo podlaskie – wyjątkowe miejsce na mapie Polski, gdzie warto się na chwilę zatrzymać i trochę je poznać.
Dlaczego województwo podlaskie jest idealnym regionem na wycieczki biegowe?
Województwo podlaskie to region przez wielu jeszcze nieodkryty, a mający naprawdę wiele do zaoferowania. Jest to obszar o niezwykłym bogactwie przyrodniczym i kulturowym, który jest idealny miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku, którzy chcą poznać unikatowe na skalę Polski, jak i całej Europy tereny przyrodnicze, do których należą m.in. puszcze, parki narodowe, czy doliny rzeczne, takie jak Biebrza oraz Narew.
Fot. Paweł Tadejko (źródło: visit.podlaskie.eu)
Co istotne pod względem biegowym, na terenie województwa istnieją aż 4 parki narodowe, w tym najstarszy w Polsce Białowieski Park Narodowy, a także o największej powierzchni, czyli Biebrzański Park Narodowy. Dwa pozostałe to wigierski i narwiański. Warto tutaj podkreślić walory Białowieskiego Parku Narodowego, który jest jednym z ostatnich, a zarazem największych pozostałości pierwotnej puszczy, jaka niegdyś pokrywała Europę- Puszczy Białowieskiej, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Symbolem tego regionu jest żubr, którego możemy podziwiać w jego naturalnym środowisku.
Ten region to nie tylko parki narodowe, ale również 3 parki krajobrazowe, 85 rezerwatów przyrody oraz ponad 2000 pomników przyrody. Ilość tras biegowych, które można wyznaczyć, jest można by rzec – niezliczona, a wrażenia estetyczne, których doświadczymy na trasie, z pewnością na długo zapadną w pamięci.
Podsumowanie
Wycieczka biegowa to doskonały sposób na poprawę wytrzymałości, wzmocnienie organizmu oraz cieszenie się bieganiem bez presji wyniku. Jest to trening polecany zarówno dla amatorów, jak i zaawansowanych biegaczy, którzy chcą urozmaicić swoją rutynę treningową. Kluczem do udanej wycieczki biegowej jest wybór odpowiedniego terenu i dostosowanie tempa do własnych możliwości, czerpiąc jednocześnie radość z biegania na świeżym powietrzu.
Województwo podlaskie ze swoimi różnorodnymi krajobrazami i malowniczymi trasami stanowi idealne miejsce dla biegaczy na każdym poziomie zaawansowania, którzy szukają nowych doznań treningowych. Leśne ścieżki, łatwiejsze szlaki oraz bardziej wymagające tras w pagórkowatym terenie – województwo podlaskie ma wiele gotowych rozwiązań dla każdego. Liczba możliwych biegowych tras jest ogromna i każdy z pewnością znajdzie taką, która będzie mu odpowiadać zarówno pod względem walorów krajobrazowych, jak i warunków treningowych.
Fot. Paweł Tadejko (źródło: visit.podlaskie.eu)
Warto pamiętać, że jednym ze sposobów, który pozwoli zobaczyć jak największą liczbę tych skarbów województwa podlaskiego, są właśnie wycieczki biegowe. Liczne, a zarazem malownicze szlaki turystyczne będą idealną propozycją miejsca, gdzie możemy przeprowadzić różne treningi biegowe, a przy okazji pozwiedzać ten skrawek Polski.
Śledźcie nas uważnie, bo już niedługo szerzej przybliżymy wam poszczególne walory województwa podlaskiego i damy wiele gotowych rozwiązań na spędzenie tam wolnego czasu. Po więcej informacji dotyczących turystyki w województwie podlaskim zapraszamy na stronę: visit.podlaskie.eu
Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.