GdzOqbpa8AEnnZT
8 stycznia 2025 Jakub Jelonek Lifestyle

David Beckham wydaje milion dolarów rocznie na swój trening


Bieganie jest jednym z tańszych sportów do trenowania, choć ceny najnowszych gadżetów mogą czasem przyprawić o zawrót głowy. David Beckham, który w 2025 r. roku skończy 50 lat i karierę piłkarską ma już dawno za sobą, w jednym z wywiadów przyznał, że roczne koszty jego treningu przekraczają milion dolarów. Na co wydaje tak dużo była gwiazda piłki nożnej? I w czym warto brać z niego przykład?

Wspaniała kariera

David Beckham to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii piłki nożnej. Urodził się 2 maja 1975 roku w Londynie i przez wiele lat był gwiazdą zarówno na boisku, jak i poza nim. Jego kariera piłkarska obejmowała występy w takich klubach jak Manchester United, Real Madryt, LA Galaxy, Paris Saint-Germain oraz niezapomniane występy w reprezentacji Anglii. Beckham był jednym z najlepszych wykonawców rzutów wolnych, a jego precyzyjne dośrodkowania zdobyły uznanie na całym świecie.

Największymi osiągnięciami Beckhama są liczne tytuły mistrza angielskiej Premier League z Manchesterem United, zwycięstwo w Lidze Mistrzów UEFA w 1999 r. oraz mistrzostwa hiszpańskiej La Liga z Realem Madryt. W trakcie swojej kariery zdobył sporo indywidualnych nagród i był kapitanem reprezentacji Anglii przez wiele lat. Karierę oficjalnie zakończył 12 lat temu.

Wciąż aktywny po karierze

W 1999 r. poślubił Victorię Adams, znaną z grupy Spice Girls, która obecnie jest uznaną projektantką mody. Para stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych małżeństw na świecie, łączącym świat sportu i mody. Mają razem czworo dzieci: Brooklyn, Romeo, Cruz i Harper. Beckhamowie są bardzo aktywni na polu charytatywnym. David to ambasador piłki nożnej i przedsięwzięć charytatywnych, który angażuje się w wiele inicjatyw, w tym promowanie zdrowego trybu życia, wciąż udowadniając, że jest w świetnej formie. Beckham jest także współwłaścicielem klubu piłkarskiego Inter Miami CF w USA, a także powiązaną z aktorem Markiem Wahlbergiem firmą F45 Training – franczyzę klubów fitness znaną z treningów HIIT (krótkich i intensywnych). Większość ambasadorów bierze pieniądze i wrzuca reklamę, ale Beckham sam zjawia się w klubie i publikuje fragmenty swojego treningu w mediach społecznościowych, dając doskonały przykład innym.

GdzOkuTbwAAxXFP

Trening na siłowni

Aby utrzymać sylwetkę i formę profesjonalnego sportowca, której pozazdrościć mogą mu nawet o połowę młodsi zawodnicy, Beckham wciąż poddaje się dość restrykcyjnemu programowi treningowemu. Oto, jak wygląda jego przykładowy trening:

Jak wygląda przykładowy dzień Davida Beckhama?

Beckham jest zwykle na nogach już od 5:30. Pierwsze 30 minut przeznacza na ćwiczenia poprawiające mobilność. Najpierw zaczyna od dynamicznego rozciągania i ćwiczeń mobilizujących stawy. Następnie przychodzi czas na rolowanie, ukierunkowane na określone punkty spustowe, które zlokalizował w swoim ciele przez dziesięciolecia treningu. Cel? Zapobieganie kontuzjom i utrzymanie gibkości. Jest to rytuał, który pielęgnuje od czasów gry w Manchesterze United. Później stosuje specjalnie opracowany plan swoich treningów i często można go spotkać w studiu F45 już o 6 rano, gdzie wykonuje około 45-minutowe sesje HIIT. Koncentruje się na ruchach funkcjonalnych, łącząc dynamiczne ćwiczenia z treningiem siłowym. Żadne dwa treningi nie są takie same, dzięki czemu jego organizm nigdy w pełni się nie adaptuje i ciągle jest stymulowany. Podstawowa filozofia jego aktualnego treningu to: – Wciąż jestem zafascynowany dbaniem o formę – powiedział Beckham w wywiadzie dla Men’s Health.

Po treningu Beckham nie spieszy się z wyjściem do domu. Jego kolejna rutyna treningowa obejmuje 20 minut ukierunkowanego rozciągania. To nawyk z czasów zawodowstwa. – Schłodzenie jest tak samo ważne jak trening – przyznał dla portalu GQ. By pozostać w formie, trenuje z podobnym zacięciem, co w czasach zawodowstwa. W ocenie specjalistów, trzymanie się określonego harmonogramu daje większe szanse na sukces. Beckham docenia też aspekt społecznościowy spotkań w klubie F45, czego brakowało mu po przejściu na sportową emeryturę.

Często po południu Beckham robi też drugi trening. To na nim buduje fundamenty swojej formy. Skupia się na ruchach złożonych, które są ukierunkowane na wiele grup mięśni. Są to proste i znane ćwiczenia, takie jak przysiady, martwy ciąg czy wyciskanie na ławeczce. Pomaga mu to utrzymać atletyczną budowę, z której jest znany. Podkreśla przy tym istotę prawidłowej techniki – jakość zawsze dominuje nad ilością wykonanych powtórzeń czy podniesionych kilogramów.

Co pomaga utrzymać formę Davidowi Beckhamowi?

  • Codzienne treningi,
  • Zaplanowana rutyna,
  • Wczesne rozpoczynanie każdego dnia.

Domowa siłownia, kiedy potrzebuje prywatności

Warto też dodać, że Beckham zbudował w swoim domu siłownię za 31 milionów funtów. Zamienił taras swojej londyńskiej rezydencji w najnowocześniejszą przestrzeń do fitnessu, jaką można sobie wymarzyć. Składa się na nią sprzęt Technogym, nowoczesna technologia regeneracji i wysuwane szklane ściany z widokiem na miasto. – W niektóre dni potrzebujesz prywatności, aby przekroczyć swoje granice – wyjaśnia Brytyjczyk celowość budowy domowej siłowni.

Jakie treningi wykonuje David Beckham?

  • High Intensity Interval Training (HIIT) – Trening interwałowy o wysokiej intensywności,
  • Jazda na rowerze,
  • Trening siłowy,
  • Praca nad sylwetką.

Odżywianie

Bardzo restrykcyjnie podchodzę do tego, co jem – przyznał w jednym w wywiadów Beckham. – Traktuję swoje ciało jak świątynię – dodał. Po treningu stara się przestrzegać ścisłego planu żywieniowego. Je wysokobiałkowe śniadanie, do którego włącza złożone węglowodany i zdrowe tłuszcze oraz świeże owoce.

Główne zasady diety Davida Beckhama uwzględniają:

  • Jedzenie bez sztucznych dodatków,
  • Wysoką zawartość białka w diecie,
  • Umiarkowaną ilość węglowodanów,
  • Regularne nawadnianie.

Odnowa biologiczna

Regeneracja to z kolei coś, na co zwykle najtrudniej znaleźć czas ludziom aktywnym. Beckham lubi się chwalić w swoich mediach społecznościowych zarówno treningiem, jak i odpoczynkiem. Stosuje:

  • Kąpiele lodowe,
  • Terapię kontrastową,
  • Rozciąganie,
  • Pracę nad mobilnością.

Jest także zwolennikiem aktywnej regeneracji. W tym celu stosuje bieganie, pływanie, pilates czy jogę. To pomaga mu zmniejszyć napięcie mięśni, poprawić elastyczność i zregenerować się po poprzednich treningach. Przed snem Beckham stosuje wspomniane kąpiele lodowe i terapię kontrastową, a także medytacje dla swojego umysłu. Jeszcze w trakcie grania w piłkę nożną zainwestował w komorę hiperbaryczną, której używali też m.in. LeBron James, Christiano Ronaldo czy Novak Djokovic.

GfMJN5qasAAsrg5

W wieku prawie 50 lat David Beckham wciąż może pochwalić się:

  • Dobrą siłą,
  • Poniżej 10% tkanki tłuszczowej organizmu,
  • Ponadprzeciętną elastycznością.

Ile go to wszystko kosztuje?

Beckham przyznał w jednej ze swoich wypowiedzi, że na utrzymanie wysokiej formy wydaje rocznie przeszło 1 milion dolarów. Składają się na to wydatki na:

  • Sprzęt,
  • Dietetyków,
  • Suplementy,
  • Trenerów personalnych,
  • Specjalistów od regeneracji.

Co warto podpatrzeć od Davida Beckhama?

Przyglądając się treningowi i stylowi życia Davida Beckhama nie da się ukryć, że nie stosuje on specjalnie wyszukanych sposobów czy nie wiadomo jak tajemniczych metod. Do osiągnięcia dobrej formy nie są potrzebne drogie gadżety czy specjalne formuły zastrzeżone dla nielicznych. Sukces Beckhama wynika z konsekwencji i dyscypliny – nawyków, które wypracował sobie w trakcie swojej profesjonalnej kariery piłkarskiej. Później tylko podtrzymał odpowiednio wysoką dyspozycję i nastawienie do pracy. Nie chodzi więc o wydane miliony, ale o czas i poświęcenie, których nie da się kupić, a zwyczajnie widać je po wysportowanej sylwetce.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub Jelonek
Jakub Jelonek

Były chodziarz, który nieustannie dokądś zmierza (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor biografii Henryka Szosta, Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota oraz książki „Trening mistrzów". Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Pracownik Uniwersytetu Jana Długosza, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV L.O. w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.