Karolina Obstój
Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.
7 grudnia 2024 r. w Bengaluru, w Indiach odbędą się Mistrzostwa Świata w biegu na 100 km. Polskę reprezentować będzie siedmioosobowa kadra.
Na początku grudnia, w indyjskim Bengaluru odbędą się Mistrzostwa Świata IAU (International Association of Ultrarunners) na 100 km. Prowadzona będzie klasyfikacja open mężczyzn, open kobiet oraz drużynowa. Biegacze będą rywalizować na pętli o długości ok. 4 km. Udział w MŚ jest uzależniony od spełnienia standardów kwalifikacyjnych ustalonych przez odpowiedni krajowy związek biegów ultra. W Polsce odpowiada za to Polski Związek Lekkiej Atletyki, który ustalił poniższe normy kwalifikacyjne:
“Minimum A” – w celu zakwalifikowania się na Mistrzostwa Świata bez ponoszenia kosztów przelotów i zakwaterowania:
Maksymalna liczba zawodników, jaka mogła zostać powołana na MŚ, to 4. zawodniczki i 4. zawodników. PZLA jednak zastrzegło, że w przypadku, gdy liczba zawodników spełniających minimum A jest mniejsza niż wskazana, to PZLA ma prawo powołać do kadry zainteresowanych startem zawodników, którzy spełnią normy kwalifikacyjne określone jako „minimum B”, z tym zastrzeżeniem, że wszelkie koszty związane z uczestnictwem w Mistrzostwach Świata (przelot i zakwaterowanie) pokrywa zawodnik.
„Minimum B”:
Kadra Polski
Minimum A spełnili:
Minimum B spełnili:
Spośród zawodników, którzy spełnili normy kwalifikacyjne A i B, chęć udziału w MŚ zgłosiły i powołanie do kadry Polski otrzymały wszystkie osoby za wyjątkiem Patrycji Bereznowskiej, która z uwagi na zmaganie się z chorobą nowotworową i zaplanowaną na 15 listopada operacją – o czym poinformowała w mediach społecznościowych – nie weźmie udziału w MŚ.
Wobec tego, że na MŚ pojadą trzy kobiety i czterech mężczyzn, Polacy będą walczyć nie tylko o medale indywidualne, ale także drużynowe (do klasyfikacji drużynowej wliczają się wyniki 3 zawodników).
W skład zespołu, który pojedzie do Indii wraz z kadrą Polski wchodzą: Maciej Stelmach, Żaneta Powolna, Monika Czuba, Eliza Lątkowska i Filip Jańczak.
PZLA wzięło na siebie więcej kosztów niż pierwotnie zakładano
Z informacji uzyskanych od PZLA wynika, że mimo iż PZLA pierwotnie wskazało, że pokryje koszty (przelot i zakwaterowanie) tylko zawodników spełniających minimum A (Dominika Stelmach i Dariusz Nożyński), to finalnie Związek zobowiązał się ponieść koszty zakwaterowania całej kadry (czyli także zawodników, którzy spełnili minimum B) oraz koszty przelotów Małgorzaty Pazdy-Pozorskiej i Andrzeja Piotrowskiego, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w ramach minimum B.