1090
26 października 2024 Iza Karwaszewska Newsy

Belgijska drużyna ustanawia nowy rekord świata oraz wygrywa Mistrzostwa Świata Backyard Ultra

W środę Belgia zdobyła tytuł drużynowych mistrzów świata w Backyard Ultra, z trzema biegaczami, którzy ukończyli niewiarygodne 110 okrążeń (lub godzin), pokonując ponad 737 km. Ten wyczyn ustanowił nowy rekord świata (w kategorii drużynowej) w unikalnym wydarzeniu wytrzymałościowym, które testuje nie tylko rywalizację między zawodnikami, ale również ich walkę z nieubłaganym zegarem.

Backyard Ultra, stworzone przez Gary’ego Cantrella (znanego również jako Laz Lake), wymaga od uczestników biegu na pętlę o długości 6,706 km co godzinę. Zawodnicy muszą kontynuować ten proces, dopóki nie pozostanie tylko jedna osoba. Jest to wyścig zarówno fizycznej, jak i mentalnej wytrzymałości, ponieważ zegar nie zatrzymuje się — jeśli ktoś nie ukończy pętli w ciągu godziny, odpada. W tym roku w wydarzeniu wzięły udział 63 kraje, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do 37 drużyn w 2022 roku i 21 drużyn w inauguracyjnych zawodach w 2020 roku.

Do 2022 roku nie zdarzyło się, by kilku biegaczy ukończyło wyścig jednocześnie, dopóki belgijscy zawodnicy Merijn Geerts i Ivo Steyaert nie zapisali się w historii, ustanawiając drużynowy rekord wynoszący 101 okrążeń (677,306 km). W tym roku Geerts i Steyaert powrócili wraz z kolegą z drużyny Frankiem Gielenem, aby przesunąć granice jeszcze dalej. Trio wspólnie pobiło poprzedni rekord, kończąc 110 okrążeń, po czym zdecydowali się zakończyć jako drużyna. Ich osiągnięcie pozostawiło Australię na drugim miejscu, a Stany Zjednoczone na trzecim.

Najlepsi trzej biegacze z Belgii nie tylko pobili poprzedni drużynowy rekord świata, ale także przekroczyli indywidualny rekord ustanowiony przez amerykańskiego ultramaratończyka Harvey’a Lewisa, który ukończył 108 okrążeń w 2023 roku. W tym wyścigu kanadyjski ultramaratończyk Ihor Verys asystował Lewisowi, ukończywszy 107 okrążeń i pokonując ponad 717 km.

Megan Eckert ze Stanów Zjednoczonych również zapisała się w historii podczas tego wydarzenia, bijąc poprzedni kobiecy rekord świata, kończąc niewiarygodne 87 okrążeń. Przekroczyła tym samym rekord swojej rodaczki Jennifer Russo, która ukończyła 74 okrążenia (496,21 km) w 2023 roku podczas Capital Backyard Ultra w Lorton, w stanie Wirginia.