zalacznik
24 września 2024 Redakcja Bieganie.pl Sport

17. PKO Bieg Trzech Kopców za nami – podsumowanie

Kenijczycy Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo wśród mężczyzn i Glorious Jepkirui wśród kobiet jako pierwsi pojawili się pod Kopcem Piłsudskiego na mecie 17. PKO Biegu Trzech Kopców. To oni zdobyli tegoroczne Tytuły Międzynarodowych Mistrzów Krakowa w Biegu Górskim. W biegu wystartowało 3137 osób z 24 krajów, a 3133 z nich zameldowało się na linii mety, ustanawiając nowy rekord frekwencji. Poprzedni padł w 2019 roku, kiedy 13. edycję biegu ukończyło 2971 zawodniczek i zawodników.

Kenijczyk Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (triumfator 11. edycji biegu w 2017 roku i rekordzista trasy – 40 minut i 4 sekundy, zwycięzca 3. i 4. Cracovia Półmaratonu Królewskiego), który uzyskał czas 43 minuty 19 sekund  i Glorious Jepkirui (trzecia zawodniczka ubiegłorocznego, 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego), która dystans ponad 13 kilometrów pokonała w czasie 54 minut i 1 sekundy, zostali zwycięzcami 17. PKO Biegu Trzech Kopców.

Pozostałe miejsca na podium zajęli Kenijczyk Albert Kipkorir Tonui (zwycięzca Igrzyskowego Biegu Nocnego na 10 km Kraków 2023, Biegu Nocnego na 10 km Kraków 2024 czy 17. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX) z czasem 43 minuty 49 sekund i wrocławianin Dariusz Boratyński z czasem 45 minut i 6 sekund wśród mężczyzn oraz katowiczanka Aleksandra Bazułka z czasem 57 minut i 13 sekund i krakowianka Monika Szorek z czasem 1 godzina i 50 sekund wśród kobiet.

Kompletne wyniki 17. PKO Biegu Trzech Kopców – Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim znajdują się TUTAJ.

Najlepszym zawodniczkom i zawodnikom w klasyfikacji generalnej medale i czeki na odpowiednio 4, 3 i 2 tys. zł wręczyli p.o. Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk oraz Dyrektor Ds. sprzedaży regionu Kraków PKO Banku Polskiego Anna Górska.

W biegu wystartowali m.in. aktorzy Mateusz Janicki i Andrzej Popiel oraz Julien Hallier, twarz 17. PKO Biegu Trzech Kopców (zajął 24. miejsce). Z nr 1. w biegu wystartował Mikołaj Listwan, który wylicytował wyjątkowy pakiet na aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Krakowianin Andrzej Lachowski, uczestnik wszystkich dotychczasowych edycji Biegu Trzech Kopców, kilkukrotnie drugi i trzeci w klasyfikacji generalnej, tym razem zajął 25. miejsce. Na 30. lokacie rywalizację ukończył Dariusz Świerad (ASICS FRONTRUNNER POLAND) reprezentujący sponsora technicznego biegu, firmę Asics.

17. PKO Bieg Trzech Kopców to jedyny w Polsce bieg górski, który wiedzie przez centrum dużego miasta. Uczestnicy rywalizacji po raz kolejny mogli się przekonać, że Kraków oferuje nie tylko zabytki i nowoczesną infrastrukturę, ale również urokliwe krajobrazy i naturalną przyrodę.