Goteborg Slottsskogsvallen Vastra Laktaren
26 sierpnia 2024 Jakub Jelonek Newsy

Mistrzostwa Świata Masters 2024 w Goeteborgu – relacja

Blisko 70 medali zdobyła reprezentacja Polski podczas rozgrywanych w Göteborgu 25. Mistrzostw Świata Masters, które przeprowadzono w terminie od 13 do 25 sierpnia bieżącego roku. Polacy przez prawie dwa tygodnie z wieloma sukcesami rywalizowali w drugim największym mieście Szwecji, zdobywając ósme miejsce w klasyfikacji medalowej.

Historyczna arena mistrzostw

Göteborg to drugie największe miasto Szwecji (po Sztokholmie), które liczy około 580 tys. osób, a wraz z zespołem miejskim to prawie milion mieszkańców. Areną tegorocznych zawodów był stadion Slottsskogsvallen położony w centrum Göteborga, który jest znanym wielofunkcyjnym obiektem o bogatej historii, goszczącym ikoniczne wydarzenia sportowe. Obecny obiekt, zbudowany pierwotnie na Mistrzostwa Świata FIFA w 1958 roku, był także gospodarzem mistrzostw świata w lekkoatletyce w 1995 roku i mistrzostw Europy w 2006 roku. Niedawno odnowiona, 9-torowa bieżnia stadionu była gotowa do ugoszczenia tak dużych międzynarodowych zawodów. Stadion Slottsskogsvallen ma pojemność 10 tysięcy miejsc, a powstał w 1923 r. i był później kilkukrotnie modernizowany. W 1926 r. odbyły się tam Drugie Światowe Igrzyska Kobiet, a w 1942 r. Gunder Hägg pobił na nim swój pierwszy z dziesięciu rekordów świata, o czym pisałem więcej w artykule o jego treningu – „Żelazna konsekwencja”. Na stadionie w Slottsskogsvallen znajduje się też co roku start i meta największego półmaratonu i ogółem największych zawodów biegowych na świecie, do których w 2016 r. zgłoszonych było 64,5 tysiąca, a w 2013 r. 62 tysiące biegaczy! Sześciokrotnie rozgrywano przy okazji tego biegu mistrzostwa Szwecji w półmaratonie.

slottskogsvallen 1

Drugi raz w historii

Do tegorocznych 25. Mistrzostw Świata Masters zgłoszono przeszło 8000 uczestników w ponad 16000 osobostartach. W Göteborgu najlepsi mastersi świata spotkali się już drugi raz (wcześniej było to w 1977 r., kiedy rywalizowało 2670 sportowców z 45 krajów). Zawody rozgrywane są co dwa lata, a ostatnia edycja była przesunięta z powodu pandemii.

Wyniki reprezentantów Polski

156-osobowa Reprezentacja Polski wywalczyła łącznie 69 medali, w tym 28 złotych, 15 srebrnych i 26 brązowych. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła wysoką, 8. pozycję. Trzy złote medale zdobył prof. Jakub Adamczyk (na 400 m i 400 m ppł. w kat. M40 oraz w sztafecie 4×400 m). Pięć medali zdobył z kolei uczestnik niedawnych igrzysk olimpijskich w Paryżu – Maher Ben Hlima, który indywidualnie wywalczył 3 złote medale w kat. M35 (w chodzie na 5000 m, na 10 i 20 km) i 2 kolejne, z kolegami w drużynie. Maher poprawił też dwa rekordy mistrzostw Europy.

1 7JA 6616
Jakub Adamczyk

Pozostałe medale Polaków w bieganiu

Złoto w kat. M35 na 400 m wywalczył Radosław Czyż, a na 800 m w kat. W40 zdobyła Aneta Lemiesz, która prowadziła także biegi na Diamentowej Lidze w Lozannie i w Chorzowie w niedzielę, więc miała bardzo intensywne ostatnie dni. Także złoty medal na 5000 m wywalczyła Sandra Michalak w kat. W35, która zdobyła też brąz na 1500 m. Wiesław Musiał oprócz wygrania 100 m ppł. w kat. M65 dołożył jeszcze dwa złote krążki w skoku w dal i trójskoku, a także srebro na 300 m ppł. i w sztafecie 4×100 m. Bieg na 10 km w kat. W80 wygrała Barbara Prymakowska, która zdobyła też srebro w Crossie. W kat. W45 triumfowała w biegu na 2000 m z przeszkodami Danuta Woszczek. W biegu na 200 m srebro w kat. W45 zdobyła Małgorzata Gąsowska-Stępniak, która zdobyła też brąz na 100 m. W kat. M70 srebrny medal wywalczył Henryk Szymura. Patrycja Talar przywiezie do domu srebro wywalczone w Crossie w kat. W35, a Ewa Brych-Kalinowska zdobyła brąz w biegu Crossowym w kat. W45. Ewelina Brzezina wywalczyła dwa brązowe medale w kat. W35 (w biegu na 2000 m z przeszkodami i w Crossie), a Jan Cząstka w kat. M65 zdobył brąz na 800 m.  Karol Górny zdobył dwa brązowe krążki: na 400 i 800 m w kat. M40, a Ewa Jagielska dwa brązowe medale w kat. W40 (w biegu na 5000 m i na 10 km). W Crossie brązowy medal wywalczył Grzegorz Kujawski w kat. M50, a Marek Mielcarek także brązowy medal w M75 na 80 m ppł. Reprezentanci Polski zdobyli też trzy brązowe medale drużynowo w Crossie: Ewelina Brzezina, Kamila Krauze-Prygiel i Patrycja Talar w W40, Zbigniew Kalinowski, Grzegorz Kujawski i Tomasz Walaszczyk w M40, a Mariusz Borychowski, Robert Celiński i Arkadiusz Kozak w M50.

Zdjecie WhatsApp 2023 10 03 o 10.14.36 7aa4af96 scaled e1696340134999

Ogółem nasi reprezentanci pobili lub wyrównali 23 rekordy Polski masters i ustanowili 4 rekordy mistrzostw świata.

Na uwagę zasługują też najstarsi zawodnicy, np. 80-letni Peter Giles, który zwyciężył na 5000 m z czasem 23:58,07.

Uczestnicy rywalizowali w 14 kategoriach wiekowych rozpoczynających się od 35 roku życia, a najstarsza kategoria to 100+, choć żaden zawodnik czy zawodniczka tym razem nie byli w tej grupie wiekowej zgłoszeni.

Pełne wyniki 25. Mistrzostw Świata Masters 2024 można sprawdzić tutaj.

Wyniki reprezentantów Polski można sprawdzić tutaj.