MEDIA Oktawia Nowacka i Wojciech Makowski Fot.DorotaKoperska materialyprasowe 01
14 sierpnia 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Wracają „Rozmowy dla Głowy”, czyli program wsparcia psychicznego dla sportowców!

Fundacja „Graj z Głową” uruchamia swój priorytetowy projekt na rzecz zdrowia psychicznego sportowców, ich bliskich i trenerów. Reaktywacja „Rozmów dla Głowy” jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu partnera strategicznego Fundacji – Grupy InPost. – Nie ma lepszego czasu by mówić o zdrowiu psychicznym. Trwają Igrzyska Olimpijskie. Czas największych triumfów, ale i największej presji – wyjaśnia Ewa Urtnowska, prezes Fundacji. 

Pomoc psychologiczna od mistrzów

„Rozmowy dla Głowy” to projekt, który znany jest już w środowisku sportowym. Dziś wraca i będzie realizował najważniejszą misję Fundacji: pomoc psychologiczną dla środowiska sportowego. Pomoc będzie udzielana bezpłatnie. Z jednej strony będzie to klasyczna rozmowa z psychologiem, z drugiej swoim doświadczeniem i wiedzą będą dzielić się wybitni sportowcy, którzy obecnie kształcą się w obszarze psychologii sportu. Będą to Oktawia Nowacka – medalistka olimpijska w pięcioboju nowoczesnym i Wojciech Makowski – medalista Igrzysk Paralimpijskich w pływaniu. 

– Mam wiele doświadczeń związanych z kryzysami psychicznymi. Medal olimpijski jest ich największym symbolem – co brzmi paradoksalnie. Głowa sportowca to centrum dowodzenia wszystkim co się dzieje. To ona odpowiada za adaptowanie się do zmian, to ona prowadzi do celu gdy pojawiają się lęki. Chcę się dzielić swoją wiedzą ze sportowcami, rodzicami, trenerami. To poczucie, że można zadzwonić i porozmawiać o swoich niewiadomych – bez presji i oceny – jest olbrzymim wsparciem. Nie mogę się doczekać pierwszego telefonu – mówi Nowacka. 

– Bezsenność była w moim życiu jednym z trudniejszych doświadczeń. Po czasie zrozumiałem, co się święci. Zbyt dużo chciałem dźwigać samemu. Dziś chciałbym powiedzieć wszystkim, którzy zastanawiają się czy warto zadzwonić i odbyć z nami >>Rozmowy dla Głowy<< że nie ma na co czekać. Im szybciej wykonasz telefon i podzielisz się swoimi niepokojami, tym szybciej sobie pomożesz – podkreśla Makowski. 

Profilaktyka i edukacja o zdrowiu psychicznym

Projekt to nie tylko wsparcie i pomoc psychologiczna. To przede wszystkim profilaktyka i zapobieganie kryzysom mentalnym i depresji. Dlatego tak szeroka jest gama tematów, z którymi można do Fundacji zadzwonić. To trudne momenty w życiu zawodnika: zmiana klubu, śmierć bliskiej osoby, przeprowadzka do innego miasta czy kraju, nieprozumienia wewnątrz drużyny, poczucie niemocy, mierzenie się z codziennością. Wśród psychologów i terapeutów: Agnieszka Białek, Kacper Papiernik, Rafał Rogowicz i Nadia Peszko. Wszyscy z doświadczeniem pracy w sporcie.

– Życie sportowca to codzienne przekraczanie barier, to udowadnianie sobie niemożliwego. To w końcu pragnienie spełniania swoich marzeń, ale też celów postawionych przez otoczenie. Nie mówię, że w sporcie jest trudniej niż w innym zawodzie. Ale z pewnością wciąż sport nie został odczarowany 
z chorób psychicznych. Jako ludzie mamy prawo do słabości, lęków i kryzysów. Ale często sami to prawo sobie odbieramy. Dziś, jako była już zawodniczka bardzo doceniam to, co robią dziewczyny i Fundacja. To niezwykle potrzebna inicjatywa. Zachęcam wszystkich w potrzebie by dzwonili
 – podkreśla Magdalena Fularczyk – Kozłowska, mistrzyni olimpijska w wioślarstwie, multimedalistka mistrzostw Europy i świata. 

Rozmowy dla Głowy – jak to działa? 

Telefon działa w określonych dniach i godzinach. To osoba dzwoniąca wybierając konkretnego eksperta i konkretną godzinę, decyduje kiedy ma się odbyć rozmowa. W specjalnym kalendarzu zaznacza swoje preferencje i zostawia do siebie dane (numer telefonu, adres e-mail, imię i nazwisko lub nick). Wybrany ekspert kontaktuje się o wybranej godzinie, z numeru zastrzeżonego ze swoim rozmówcą. Takie rozwiązanie gwarantuje wysoką jakość wsparcia i pewność, że spotkanie się odbędzie. Sesja trwa  50 minut.  Fundacja zapewnia całkowitą anonimowość rozmów.   

Projekt „Rozmowy dla Głowy” uruchomiono dzięki środkom finansowym przekazanym przez Grupę InPost, partnera strategicznego Fundacji „Graj z Głową”. – W Grupie InPost strategia ESG jest nierozerwalnie związana z modelem biznesowym, dlatego w swoich działaniach nie możemy ominąć kluczowego dla nas obszaru – sportu, którego wartości są bliskie DNA naszej organizacji. Wspierając Fundację Graj z Głową chcemy podkreślić wagę zdrowia psychicznego wśród sportowców, którzy często mierzą się z ogromną presją ze strony otoczenia i zostają sami, bez wsparcia, ze swoimi problemami i kryzysami. Bardzo się cieszę na tę współpracę, ponieważ wpisuje się ona nie tylko w realizację naszych celów, ale przede wszystkim promuje dobre praktyki dotyczące zdrowia psychicznego w sporcie – podkreśla Kamila Solon-Serek, Kierowniczka Zespołu Komunikacji i Projektów ESG w InPost

Kalendarz projektu „Rozmowy dla Głowy”, gdzie można rezerwować bezpłatne konsultacje, znajduje się pod linkiem:https://rozmowydlaglowy2.calendesk.net/

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments