RA16149
9 sierpnia 2024 Jakub Jelonek Newsy

Polacy także bez awansu do finału w sztafecie 4×400 m

Reprezentacja Polski mężczyzn w sztafecie 4×400 m, podobnie jak nasze panie nie awansowała do finału w tej konkurencji. Polacy pobiegli w składzie Maksymilian Szwed, Karol Zalewski, Daniel Sołtysiak i Kajetan Duszyński zajęli siódme miejsce w pierwszym w półfinałów z czasem 3:01,21. Wygrała reprezentacja Botswany z najlepszym w tym roku wynikiem na świecie (2:57,76).

Polacy pobiegli na swoim tegorocznym poziomie, a poszczególne międzyczasy zmierzono Polakom następująco: Maksymilian Szwed – 45,8, Karol Zalewski – 44,9, Daniel Sołtysiak – 45,5 i Kajetan Duszyński – 45,01. Ich bieg był dużo mocniejszy niż drugi i aż pięć pierwszych reprezentacji awansowało do jutrzejszego finału. Wygrała Botswana (2:57,76), drugie miejsce zajęła Wielka Brytania (2:58,88), a trzecie USA (na pierwszej zmianie słabo pobiegł 16-letni debiutant na igrzyskach, 16-letni Quincy Wilson, który uzyskał 47,3, czyli 1,5 sekundy gorzej od Maksymiliana Szweda). Na czwarty miejscu dobiegli Japończycy z rekordem kraju (2:59,48). Do awansu potrzeba było dzisiaj uzyskać 3:00,08 (Zambia na piątym miejscu). Polska sztafeta wygrała w swojej serii jedynie z reprezentacją Trynigadu i Tobago (3:06,73), a z drugiej serii z Hiszpanią (3:01,60) i RPA (3:03,9), którzy po proteście zostali jednak zakwalifikowani do finału (zawodnik z tego kraju został potrącony i upadł, ale podniósł się i ukończył bieg).

W drugiej serii awansowały trzy czołowe reprezentacje: Francji (2:59,53), Nigerii (2:59,81) i Belgii (2:59,84).

Tylko raz w XXI wieku Polacy nie zakwalifikowali się do finału w żadnej ze sztafet 4×400 mężczyzn (poprzednio w Londynie 2012). Mężczyznom do finału zabrakło 1,13 sekundy, a kobietom 0,92 sekundy.