Alicja Konieczek
4 sierpnia 2024 Jakub Jelonek Newsy

Rekord Polski Alicji Konieczek w eliminacjach na 3000 m z przeszkodami

Alicja Konieczek biegnąc w trzeciej serii eliminacyjnej zajęła czwarte miejsce z wynikiem 9:16,51, czyli nowym rekordem Polski w tej konkurencji! Polka awansowała do finału. Poprzednim rekordem kraju na 3000 metrów z przeszkodami było 9:17,15 Wioletty Janowskiej z 2006. Dwie pozostałe Polki biegnące 3000 m z przeszkodami odpadły z dalszej rywalizacji, ale pobiegły dobrze, poprawiając swoje rekordy życiowe.

Trzeci bieg półfinałowy rozgrywany był w mocnym tempie, a Alicja Konieczek trzymała się blisko czołówki, biegnąc na wynik w okolicach życiówki i rekordu Polski. Mieszkająca w Stanach Zjednoczonych biegaczka dobiegła na dobrej, czwartej pozycji i uzyskała 9:16,51, czyli nowy rekord Polski. Tę serię wygrała rekordzistka świata, Kenijka Beatrice Chepkoech (9:13,56).

Marzenia się spełniły – powiedziała Alicja Konieczek dla TVP. – Ciężko na to pracowałam. Dałam z siebie dużo, ale jeszcze trochę mam zapasu. Polki dzisiaj dały czadu, 3 życiówki. Biegłam super, atmosfera piękna. Trzymajcie kciuki w finale, dam z siebie jeszcze więcej – dodała rekordzistka Polski.

W pierwszej serii pobiegła jej siostra Aneta, która w swoim biegu zajęła dziewiąte miejsce z czasem 9:24,43 odpadając z dalszej rywalizacji. To nowy rekord życiowy zawodniczki i wciąż 4. lokata w polskich tabelach historycznych. Tę serię wygrała Peruth Chemutai (9:10,51) z Ugandy.

Poziom niesamowity, było ciężko, ale życiówka jest. 9:10 to dla mnie jeszcze za szybko. To rok, w którym mam inny trening niż poprzednio, jestem zadowolona. Pogoda idealna, atmosfera na trybunach niesamowita. Super się biega – powiedziała Aneta Konieczek na antenie TVP 1.

W drugiej serii startowała kolejna z naszych reprezentantek. Kinga Królik zajęła ósme miejsce w swojej serii eliminacyjnej z czasem 9:26,61 i odpadła z dalszej rywalizacji, a swój rekord życiowy poprawiła dzisiaj o około 5 sekund. Tym wynikiem przesuwa się na 5. miejsce w polskich tabelach historycznych biegu na 3000 m z przeszkodami. Ten bieg wygrała Winfred Mutile Yavi (9:15,11) z Bahrajnu.

Chciałam wykorzystać to, że tu się dostałam w ostatnim momencie. Jestem zadowolona, może jest malutki niedosyt, bo ambicje są większe. Zrobiłam, co w swojej mocy. Wyciągam lekcję na przyszłość, by za 4 lata być w finale. Nic, tylko dalej trenować – powiedziała na antenie TVP Kinga Królik.

Poziom eliminacji był bardzo wysoki. Tunezyjka Marwa Bouzayani pobiegła w pierwszej serii 9:10,91 (rekord życiowy) i nie awansowała z takim wynikiem (tylko pięć pierwszych z każdego biegu wywalczyło awans). To najlepszy wynik w historii tej konkurencji nie dający awansu. Dotychczas najlepszym czasem, który nie dał finału igrzysk na 3000 m z przeszkodami kobiet był 9:29,14 Brytyjki Helen Clintheroe z 2008 r.

Finał tej konkurencji odbędzie się w Paryżu we wtorek o 21:10.