DJI 0054
15 lipca 2024 Jakub Jelonek Lifestyle

Polska Gościnność w Domu Polskim w Paryżu – rozmowa z dyrektorem PKOl


Po raz pierwszy w stuletniej historii występów Polaków na igrzyskach olimpijskich otwarty zostanie Dom Polski w Paryżu. Będzie to doskonała okazja, aby spotkać się z polskimi olimpijczykami, wspólnie kibicować naszym rodakom podczas ich rywalizacji oraz cieszyć się wieloma atrakcjami. W programie znajdą się również ciekawe wydarzenia towarzyszące: spotkania z partnerami Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prezentacje historii polskiego olimpizmu, wernisaże i wystawy uznanych artystów, degustacje polskich, regionalnych przekąsek, muzyka na żywo, rozgrywki sportowe, aktywacje dla kibiców oraz spotkania z inspirującymi postaciami. O szczegóły tego wyjątkowego miejsca zapytaliśmy Michała Michalskiego, dyrektora tego projektu z ramienia PKOl.

Jaka jest ogólna idea Domu Polskiego?

Cały pomysł organizacji Domu Polskiego pojawił się w ubiegłym roku. Główną ideą było stworzenie przyjaznego miejsca dla naszych sportowców, którzy do tej pory nie mieli takiej przestrzeni. Zazwyczaj wyglądało to w ten sposób, że sportowcy po zakończeniu startów musieli się mocno nagimnastykować, aby spotkać się z mediami czy rodziną. Dziennikarze często koczowali pod wioską olimpijską, aby złapać sportowca na krótki wywiad lub szybką rozmowę. Chcieliśmy, aby w tym roku wyglądało to inaczej, stąd pomysł na stworzenie pierwszego Domu Polskiego.

uid 93a7e7d88de64d4ba1e42031dcfd0bae width 943 play 0 pos 0 gs 0 height 0 pavillon royal w lasku bulonskim to miejsce w ktorym powstanie dom polski

Dom Polski ma być dostępny dla olimpijczyków, ich gości i rodzin, ale również i dla odwiedzających Paryż fanów. Chcemy pokazać światu polską gościnność. W Domu Polskim znajdzie się wiele elementów związanych z jedzeniem, sztuką, kulturą i identyfikacją narodową. Ważnym elementem jest również fakt, że wracamy do Paryża po 100 latach. Pierwszy udział Polaków w igrzyskach miał miejsce w 1924 roku, również w Paryżu. To miejsce i ten fakt pozwoli nam wspólnie celebrować sto lat udziału w igrzyskach.

Co zadecydowało o lokalizacji Domu Polskiego?

Wybór lokalizacji Domu Polskiego nie był łatwy. Obejrzeliśmy około dziesięciu różnych miejsc, a ostateczny wybór padł na Pavillon Royal. To miejsce jest wyjątkowe, ponieważ jest położone 15–20 minut od centrum Paryża, od Champs-Elysées. Znajduje się poza terytorium objętym restrykcjami ruchu samochodowego podczas igrzysk, co pozwala na swobodny dostęp. Pavillon Royal znajduje się w słynnym Lasku Bulońskim, w towarzystwie słynnej Casa Italia oraz niedaleko Fundacji Louis Vuitton i TEAM GB House, czyli Domu Wielkiej Brytanii.

Jednym z wyznaczników wyboru było poszukiwanie miejsca z ogrodem, co nawiązuje do naszej polskości, sielanki, odpoczynku i natury. Pavillon Royal oferuje 1000 metrów kwadratowych ogrodu oraz 1000 metrów kwadratowych przestrzeni zabudowanej. To idealne miejsce na zorganizowanie wspaniałego doświadczenia zarówno dla fanów, jak i sportowców oraz wszystkich odwiedzających.

Post A

Jakie atrakcje są planowane?

Razem z naszym partnerem adidas zbudowaliśmy w ogrodzie muli-funkcyjną arenę sportową z dużą diodą oraz dedykowanym boiskiem do koszykówki 3×3. Razem z galerią sztuki Art In House, zaprosiliśmy trzech artystów, którzy będą wystawiać swoje obrazy i rzeźby. Będziemy także organizować panele dyskusyjne z ich udziałem. Chcemy, aby wieczory artystyczne były częścią tego wydarzenia.

Dom będzie również pełnił funkcję głównego centrum medialnego z dedykowanym piętrem dla telewizji. Swoje studia będą tam miały miedzy innymi Polsat i Eurosport.

Planujemy również różnorodne panele dyskusyjne, debaty na różne tematy, a także spotkania z artystami, sportowcami, zaproszonymi gośćmi i naszymi partnerami. Oprócz transmisji na żywo igrzysk olimpijskich, w programie znajdą się również muzyka, degustacje, rozgrywki sportowe i inne atrakcje.

Jak można wziąć udział w tych wydarzeniach i ile kosztują bilety?

Bilety do Domu Polskiego można już kupić na stronie dompolski.pkol.pl. Dom będzie otwarty codziennie od godziny 14:00 do 22:00. Cena biletu wynosi 30 euro dla osoby dorosłej, młodzież i dzieci w wieku od 9 do 18 lat płacą połowę tej stawki, a dzieci poniżej 9 roku życia wchodzą bezpłatnie, ale pod opieką dorosłych. W cenie biletu zawarte są wszystkie atrakcje, w tym poczęstunki i otwarte dla wszystkich pełnoletnich bary.

Jakie są limity osób mogących wejść każdego dnia do Domu Polskiego?

Ze względów ubezpieczeniowych i logistycznych mamy limit między 600 a 700 osób dziennie, wliczając w to zaproszonych gości. Bilety będą sukcesywnie udostępniane na stronie internetowej, a w przypadku dużego zainteresowania będziemy je uzupełniać w miarę możliwości. Po dokonaniu zakupu, na adres email zamawiającego zostanie przesłany kod QR, który podczas wejścia zamienia się na bransoletkę.

Czy osoby z innych krajów również mogą kupić bilety?

Każdy Dom Olimpijski, w tym Polski, jest otwarty dla wszystkich, nie tylko dla rodaków. Nasz Dom jest domem hybrydowym – zapraszamy gości z zewnątrz, kibiców, wszystko w środku jest za darmo, ale jest mała opłata za wstęp.

Zapraszamy i do zobaczenia w Paryżu!

Bilety do Domu Polskiego w Paryżu można nabyć na stronie dompolski.pkol.pl

Post C
Bądź na bieżąco
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edek
Edek
2 miesięcy temu

28 milionów to chyba można już było kupić coś w tej lokalizacji..do tego adidas, dwa studia komercyjnych stacji no i bilety po 30e pomnożyć razy 600s- 20tys e..
Myślę 80% tej kwoty przytulono- niewiem kto niewiem jak ale to już bezczelne

Jakub Jelonek
Jakub Jelonek

Były chodziarz, który nieustannie dokądś zmierza (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor biografii Henryka Szosta, Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota oraz książki „Trening mistrzów". Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Pracownik Uniwersytetu Jana Długosza, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV L.O. w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.