Już 27 lipca ulice Warszawy zapełnią się biegaczami chcącymi upamiętnić 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. To już drugie wydarzenie z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” organizowanej wspólnie przez Fundację „Maraton Warszawski” i Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa. Poznaliśmy trasy biegów na 5 i 10 kilometrów. Trwające w stolicy remonty sprawiły, że trasy będą różnić się o zeszłorocznych. Biegacze będą zadowoleni z utrzymania tradycyjnej lokalizacji startu i mety.
W roku 2024 – roku olimpijskim, uczcimy pamięć tych, którzy walczyli zarówno o wolność, jak i o wyniki sportowe. Motyw przewodni nadchodzącego 33. Biegu Powstania Warszawskiego to „Olimpijczycy W Powstaniu”. Wątek olimpijski pojawi się także na medalach, które wszyscy uczestnicy otrzymają na mecie biegu.
Na zawodników czekają biegi na dystansach 5 i 10 km. Są nowości w przebiegu tras!
Obie trasy zaczynają się na ulicy Bonifraterskiej. Krótszy dystans prowadzi przez ul. Stawki, a następnie Gen. Władysława Andersa (której częściowa zabudowa uległa zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego), Mickiewicza, Plac Inwalidów, w kierunku ulicy Czarnieckiego. Dalej następuje nawrotka ulicą Krasińskiego i zwrot w kierunku mety Wybrzeżem Gdyńskim, Krajewskiego i Zakroczymską, która również ma swoje znaczenie historyczne. 30 sierpnia 1944 roku zamordowano na niej 32 żołnierzy AK Batalionu „Zośka”. W wyniku działań wojennych zabudowa tej ulicy uległa zniszczeniu, ale w późniejszym okresie została częściowo zrekonstruowana tak, by nawiązywać do historycznego wyglądu. Meta biegu znajduje się na ulicy Konwiktorskiej.
Uczestnicy biegu na 10 km z ulicy Krasińskiego skierują się w stronę ulicy Gwiaździstej, aż za most Grota Roweckiego. W stronę mety przebiegać będą Wybrzeżem Gdyńskim. Następnie ulicami Krajewskiego i Zakroczymską aż do finiszu przy ul. Konwiktorskiej.
– Zapraszam wszystkich do aktywnego uczczenia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. 33. Bieg Powstania nabierze wyjątkowo sportowej aury, gdyż wydarzenie odbędzie się w czasie Igrzysk Olimpijskich. W związku z tym, hasłem przewodnim będą „Olimpijczycy w Powstaniu”. Jak co roku wydarzeniu towarzyszyć będzie podniosła atmosfera. Start biegu zaplanowano na ul. Bonifraterskiej, a meta znajdzie się na ul. Konwiktorskiej, wzdłuż której w sierpniu 1944 roku przebiegała linia frontu. Trasy biegu są nowe, ale tradycyjnie wiodą przez miejsca związane z Powstaniem Warszawskim. Tym bardziej zachęcam do sportowej rywalizacji i oddania hołdu bohaterom! – zaprasza na bieg Wiceprezydent m. st. Warszawy, Renata Kaznowska.
Tegoroczny motyw przewodni biegu – „Olimpijczycy W Powstaniu” łączy walkę o wolność i sport. W najbliższych tygodniach uczestnikom i obserwatorom wydarzenia przybliżane będą sylwetki postaci, które zostawiły swój ślad zarówno w historii Polski, jak i w historii sportu.
– Podczas Biegu Powstania Warszawskiego zawsze przywołujemy pamięć Bohaterów, a od tego roku chcemy jeszcze bardziej wykorzystać tą sportową i patriotyczną okazję do wspominania ważnych postaci, wydarzeń, do opowiadania historii, którą należy ocalić od zapomnienia. W tym roku – olimpijskim – przywołamy pamięć sportowców, którzy walczyli nie tylko o olimpijskie medale, ale także o wolność. – mówi Magda Skrocka, dyrektor biegu.
Pierwszym, wyjątkowym, bohaterem cyklu jest Janusz Kusociński – rekordzista świata i mistrz olimpijski na 10 000 m z Los Angeles (1932), żołnierz i patriota. Choć „Kusy” zginął tragicznie jeszcze przed wybuchem Postania Warszawskiego, nie sposób nie wspomnieć jego postaci w kontekście osiągnięć sportowych i patriotyzmu.
Bohaterowie, którzy zostaną zaprezentowani w ramach akcji #OlimpijczycyWPostaniu to między innymi: Tadeusz Komorowski „Bór”, Henryk Fronczak „Papa” czy Barbara Grocholska „Kuczerawa”.
Oddaj cześć bohaterom i weź udział w historycznym biegu! Listy startowe zapełniają się! Zarejestruj się na wydarzenie – spotykamy się już za miesiąc, 27 lipca.
Zapisy na 33. Bieg Powstania Warszawskiego odbywają się przez stronę: https://rejestracja.maratonwarszawski.com/pl/.
Strona WWW biegu: https://biegpowstaniawarszawskiego.pl/