Ewa Swoboda
31 stycznia 2024 Artur Kozłowski Newsy

Swoboda i Skrzyszowska z rekordami w Ostrawie, Wyderka poprawia rekord Polski

Świetnie zaprezentowali się polscy reprezentanci w mitingu World Athletics Indoor Tour, rozgrywanym w Ostrawie. Pia Skrzyszowska oraz Ewa Swoboda pobiły rekordy mitingu, pewnie wygrywając swoje konkurencje, a Maciej Wyderka ustanowił nowy halowy rekord Polski U23 w biegu na 1500 metrów.

W rywalizacji kobiet na dystansie 60 metrów jak zwykle bardzo dobrze zaprezentowała się Ewa Swoboda. Nasza reprezentantka kolejny raz miała znakomity start, dystansując rywalki już na pierwszych metrach biegu. Trzykrotna halowa medalistka mistrzostw Europy i liderka światowych list w biegu 60 metrów uzyskała na mecie czas 7.07, który jest nowym rekordem mitingu.

Wyniki finałowego biegu na 60 metrów kobiet World Athletics Indoor Tour Ostrawa 2023

8Karolína MAŇASOVÁCzechy7.56

Mistrzyni Europy w biegu na 100 metrów przez płotki Pia Skrzyszkowska zwyciężyła z kolei w biegu na 60 metrów przez płotki z rekordem mitingu wynoszącym 7.82. Nasza zawodniczka w tyle zostawiła dwukrotną złotą medalistkę mistrzostw Europy w hali Nadine Visser z Holandii, która uzyskała czas 7.93. Trzecia była Irlandka Sarah Lavin z czasem 7.93.

Wyniki finałowego biegu na 60 metrów przez płotki kobiet World Athletics Indoor Tour Ostrawa 2023

8Tereza Elena ŠÍNOVÁCzechy8.14

Bardzo wysoki poziom miał bieg mężczyzn na 1500 metrów. Prowadzony przez Adama Czerwińskiego peleton minął tysiąc metrów w czasie około 2 minut i 24 sekund. Ostatecznie najszybszy okazał się Portugalczyk Isaac Nader, ubiegłoroczny finalista mistrzostw świata, który ustanowił nowy rekord kraju w hali, a także został liderem tegorocznych tabel światowych (jest to również 10 czas all-time w Europie w hali). W biegu padły jeszcze dwa rekordy krajowe:

• Samuel Pihlstrom ustanowił halowy rekord Szwecji z czasem 3:35.47,
  • Raphael Pallitsch ustanowił 39-letni halowy rekord Austrii, który od teraz wynosi 3:37,36.

Do bardzo udanych swój start może zaliczyć również Maciej Wyderka. Nasz 22-letni zawodnik uzyskał znakomity czas 3:38.49, który jest nowym halowym rekordem Polski w biegu na 1500 metrów do lat 23, a jednocześnie trzecim wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki (za Marcinem Lewandowskim i Michałem Rozmysem). Poprzedni rekord w ubiegłym roku ustanowił Filip Ostrowski (3:39.82).

8Brian KOMENKenia 3:40.90 PB

Po wielu miesiącach przerwy do ścigania na bieżnię wróciła także Justyna Święty-Ersetic, która w biegu na 400 metrów wystartowała w serii B. Ostatecznie zajęła w nim trzecie miejsce z czasem 53.36. Najlepszy czas dnia 50.54 uzyskała Lieke Klaver, która została liderką światowych tabel.

Trzecie miejsce w biegu na 800 metrów zajął Mateusz Borkowski (1:47.33). Wygrał Tshepiso Masalela z wynikiem 1:46.41.