Wypełniona po brzegi aula zakopiańskiego COS w trakcie konferencji „Biegowe 360 stopni” oraz blisko dwustu uczestników biegu „Dycha po Krokwią” tak wyglądała stolica Tatr w ostatni weekend. Przyjechali biegacze z całej Polski i widać było, że wszyscy wyjeżdżali bardzo zadowoleni – mówi Joanna Jóźwik, czołowa polska biegaczka ostatnich lat, która współorganizowała kongres dla biegaczy.
Konferencja rozpoczęła się od bardzo ważnego dla biegaczy tematu, czyli Techniki Biegu, który poprowadziła dr Urszula Biernat. Uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu merytorycznych aspektów techniki i jej poprawy tak, aby móc biegać szybko i przede wszystkim zdrowo. Zaraz po tej prelekcji mieliśmy okazję wysłuchać wystąpień Biegowego Wariata na temat doboru obuwia, ale również roli social mediów, którą przedstawiła Nadia Smolarek.
Drugi panel to gwiazdy polskiej lekkiej atletyki. Mieliśmy przyjemność wysłuchać doświadczeń zawodników i trenerów, którzy na lekkiej atletyce znają się od wielu lat i wyszkolili swój warsztat do poziomów mistrzowskich. Adam Kszczot przedstawił rolę siły biegowej w treningu biegacza, Aleksander Matusiński pokazał, jak wygląda szybkie bieganie, Joanna Jóźwik podzieliła się swoimi doświadczeniami z bieżni, a trener Jacek Kostrzeba pokazał jak naszykować formę docelową, aby cieszyć się sukcesami sportowymi na mecie.
Na koniec pierwszego dnia konferencji wystąpiła Edyta Lewandowska, znana polska biegaczka długodystansowa, która podkreślała przede wszystkim niesamowite zaangażowanie w dyskusję publiczności. – Szkoda, że czas nie jest z gumy, bo pytania właściwie się nie kończyły, a kolejni prelegenci godzinami na nie odpowiadali – mówiła Lewandowska, ambasadorka marki Mizuno, która w rozmowie z Arturem Kozłowskim opowiadała m.in. o treningu biegowym po ukończeniu czterdziestego roku życia. Po niej mogliśmy również usłyszeć rozmowę Marka Plawgi z Marcinem Drogorobem, który pokazywał rosnącą popularność lekkiej atletyki w Polsce na przestrzeni ostatniej dekady.
Atrakcją biegowego weekendu w Zakopanem był też wieczorny bieg „Dycha pod Krokwią”. Trasa wiodła głównie odcinkami asfaltowymi po oświetlonych ścieżkach zakopiańskiego COS. W kategorii open najlepsi byli Martyna Budziłek (Kadzidło) i Patryk Rydziński (Zakopane). Największe emocje były w rywalizacji mężczyzn, bo Rydziński zaledwie o osiem sekund wyprzedził Filipa Inglota (Katowice), a trzeci do mety dobiegł Robert Jachymiak (Nowy Targ). Z kolei Martyna Budziłek o ponad dwie minuty wyprzedziła drugą Katarzynę Frączystą (Kościelisko) i trzecią Maggie Kraszpulską (Warszawa). Pula nagród w biegu wyniosła dziesięć tysięcy złotych, a biegacze mogli liczyć m.in. na vouchery i plecaki Mizuno (partnera konferencji), czy sprzęt biegowy od Sklepu Biegacza. Bieg na żywo komentował Marek Plawgo, który wytworzył fantastyczną atmosferę wydarzenia.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się od Shakeout Runu, który poprowadził Adam Kszczot, a biegacze mieli okazję potrenować również z rekordzistą Polski w maratonie Henrykiem Szostem. Tuż po treningu rozpoczął się kolejny panel wykładowy, w którym mogliśmy usłyszeć wykłady Piotra Herzoga z Dolnośląskiego Festiwalu Biegowego na temat rosnącej popularności biegów górskich oraz Adama Kszczota na temat treningu wysokogórskiego.
Tuż po przerwie swoje wystąpienie miała Biegająca BIO Mama, która opowiadała o diecie biegacza, a następnie mogliśmy dowiedzieć się o skutecznych sposobach regeneracji, które przedstawił dr Mateusz Janik. – To wydarzenie przerosło moje oczekiwania. Sam jestem aktywnym biegaczem i cieszę się, że mogłem podzielić się swoją wiedzą z tak dużym gronem zainteresowanych, a Szpital Carolina, w którym pracuję, mógł być głównym partnerem wydarzenia. Na pewno chcę wrócić tu za rok – powiedział dr Janik.
W ostatnim panelu wystąpili prelegenci związani z bieganie.pl, czyli Henryk Szost oraz Mikołaj Raczyński, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami treningowymi i pokazywali różne biegowe szkoły.
W konferencji udział wzięli biegacze amatorzy z całej Polski, m.in. z tak odległych od Zakopanego ośrodków jak Gdańsk, Olsztyn, Warszawa czy Szczecin. Partnerami wydarzenia dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki były m.in. portal bieganie.pl, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Akademicki Związek Sportowy, Kujawy i Pomorze, marka Mizuno, Polanik, Domtel-Sport, MCC Medale oraz aplikacja Stepler.
„Nie wiedziałam czego się spodziewać, sądziłam, że będzie mniej profesjonalnie, a bardziej dla amatorów, a okazało się, że wykłady były bardzo ciekawe. Niektóre były w luźnej konwencji, więc nie było nudno. Prowadzący mocno różnili się swobodą wypowiedzi, ale przygotowani byli naprawdę świetnie i dostosowywali to co mówili do wszystkich osób na sali i fajnie odpowiadali też na pytania. Nie był to rodzaj wykładu naukowego, ale było dużo przykładów, żeby dobrze przedstawić dany temat” – mówi jedna z uczestniczek konferencji.
Jako portal bieganie.pl dziękujemy wszystkim uczestnikom za cudowną atmosferę podczas konferencji i już zapraszamy na kolejne edycje.
Uczestniczyłem w tym evencie oraz biegu. To była wielka przyjemność poznać gwiazdy tego pięknego sportu i legendy trenerskie. Sam bieg bardzo trudny, wielu przeliczyło się z siłami po 1-2 okrążeniach. Podbiegi bardzo strome i kamieniste. Chwilę nawet zaczepiłem się za Adamem Kszczotem, ale nie utrzymałem jego tempa jak depął na drugiej rundzie 🙂