Prof. Jakub Adamczyk – Nauka wspiera sport w wielu aspektach | podcast Bieganie.pl
Gościem kolejnego odcinka naszego podcastu jest prof. Jakub Adamczyk.
Jakub Adamczyk to doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej, profesor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie jest Kierownikiem Zakładu Teorii Sportu i Dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego. Pracował również w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W przeszłości specjalizował się głównie w biegu na 400 m przez płotki, zdobywając brązowy medal mistrzostw Polski w Bydgoszczy 2006 r. i złoty medal w sztafecie 4×400 m w 2002 r. w Szczecinie. W biegu na 400 m przez płotki dziesięć razy występował w finale mistrzostw Polski. Aktualnie pracę naukową łączy z treningami i startami w kategorii masters na dystansach sprinterskich, zdobywając medale mistrzostw Europy i świata oraz poprawiając kolejne rekordy Polski.
W rozmowie z Jakubem Jelonkiem prof. Adamczyk zdradza, kiedy możemy już skorzystać ze zdobyczy nauki, a kiedy wciąż musimy czekać na kolejne wyniki badań. Z odcinka dowiesz się ponadto:
Jak AWF Warszawa pomaga sportowcom łączyć naukę z treningami?
Jak wygląda współpraca uczelnia-klub?
Dlaczego warto trenować i startować w kategorii masters?
Dlaczego tak trudno stworzyć „Model Mistrza”?
Czym charakteryzują się wybitni sportowcy?
Kto najwięcej skorzysta z butów z karbonową wkładką?
Czy można już wykorzystywać badania genetyczne w sporcie?
W jaki sposób możemy ocenić poziom regeneracji?
Czy trenerzy PZLA wiedzą, że zawodnik „zarwał noc”?
Były chodziarz, który nieustannie dokądś zmierza (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor biografii Henryka Szosta, Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota oraz książki „Trening mistrzów". Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Pracownik Uniwersytetu Jana Długosza, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV L.O. w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.