Dariusz Korzeniowski
Na co dzień realizuje się w pracy w międzynarodowej korporacji ale w przerwach i po pracy z pasji do biegania jest promotorem aktywnego stylu życia. Bawi się sportem i inspiruje innych do biegania.
On Cloudswift 3 to kolejna odsłona dynamicznych butów do biegania, które z założenia mają pozwalać użytkownikowi na maksymalnie wydajne i komfortowe przemierzanie miejskiej dżungli. Konstruktorzy tego modelu chcieli połączyć wsparcie stóp i stawów, zachowując jednocześnie możliwość maksymalnie dynamicznego biegu. Testując modele butów On, odczuwa się ich indywidualny i niepowtarzalny charakter, który jest nieporównywalny z innymi markami butów biegowych. On przyzwyczaił rynek do ponadprzeciętnej jakości swoich produktów oraz nietuzinkowego wyglądu swoich butów. System chmurek jest znakiem rozpoznawalnym marki na całym świecie. Czy najnowsza odsłona On Cloudswift również trzyma wysoki poziom jakości?
– Waga: 330g (rozmiar 44,5)
– Drop: 8mm
– Poziom amortyzacji: średni
– Typ stopy: neutralny
– Typ buta: treningowy z płytką z polipropylenu
– Zastosowanie: codzienne treningi
– Nawierzchnia: utwardzona, miejska
Na bazie On Cloudswift 3 bardzo wyraźnie widać, iż konstruktorzy tego modelu nie spoczęli na laurach i reagują na sugestie użytkowników, ciągle wprowadzając unowocześnienia i innowacje. Zasadniczo jest to nowy but. Każdy użytkownik jest w stanie od razu zauważyć różnice w stosunku do jego poprzednika, głównie na podstawie całkowicie zmienionej konstrukcji cholewki.
Widoczna różnica jest zasadniczo w grubości i konstrukcji cholewki. W modelu testowanym warstwa cholewki jest siateczkową dzianiną dokładnie przylegającą do stopy. Moje odczucie integralności buta ze stopą potęgowało bardzo dobre trzymanie stopy przez dobrze dopasowany zapiętek, nawet w bardzo luźno zawiązanych butach. Do tego w bucie jest zintegrowana skarpeta, która dopasowuje się do kształtu stopy.
Moje wcześniejsze uprzedzenia co do cholewki ze zintegrowaną skarpetą zostały w pełni rozwiane, a to najprawdopodobniej za sprawą cholewki wykonanej z siateczki z funkcjonalnymi strefami oraz trójwymiarową wyściółką. Z pełnym przekonaniem mogę w tym momencie powiedzieć, że wykonanie cholewki jest perfekcyjne, a nawet ponadprzeciętne. System bezszwowego i jednolitego wykonania robi kolosalną różnicę i niewiarygodnie podnosi komfort. Testowane buty nad wyraz łatwo udawało mi się nakładać na stopy, a cholewka w górnej części śródstopia i okolicy zapiętka była bardzo elastyczna i zarazem bardzo dobrze utrzymywała stopę w bucie. Zewnętrzna cześć zapiętka jest natomiast elastyczna, a w środku aksamitna i bardzo gładka.
Kolejny element, będący godny podkreślenia i godny pochwały to fakt, że w około 30 procentach buty wykonane są z materiałów pochodzących z recyclingu.
Oceniając model On Cloudswift 3 trzeba jasno powiedzieć, że nie jest on butem miękkim i nie jest butem z olbrzymią amortyzacją, ale w końcu jest zoptymalizowany tak, aby był skuteczny jako szybki i wydajny. Bez wątpienia ma on swój indywidualny charakter i biorąc go do ręki, od razu widać wysoką i nienaganną jakość, a wsunięcie stopy do buta daje poczucie ekskluzywności i wysokiego komfortu.
Minimalistyczny wygląd będzie miał z pewnością swoich zwolenników jak i przeciwników. Dla mnie osobiście im dłużej go używam, tym dużo więcej mam z niego frajdy i dostrzegam większą wszechstronność jego stosowania. Coraz częściej można go dostrzec na nogach osób niekoniecznie wykonujących trening, bardziej outdoorowy, co jest również ogromnym atutem.
Sztywność, która nie każdemu może przypaść do gustu w On Cloudswift 3, z powodzeniem rekompensowana jest przez zwrot energii w trakcie szybszego biegu oraz dużego wsparcia dla biegacza. Mam tu na myśli wsparcie związane ze stabilizacją stopy w różnych kierunkach, za które odpowiada system CloudTec®. System ten tworzy połączenie poszczególnych składowych podeszwy:
Całość jest tak zaprojektowana, aby biegacz w trakcie pokonywania dystansu odczuwał jak najmniej wstrząsów i nierówności od podłoża.
Jak już pewnie większość biegaczy zdążyła się zorientować, standardem u producentów obuwia sportowego staje się stosowanie w butach treningowych sztywnych płytek z tworzywa sztucznego. W przypadku On Cloudswift 3 nie jest inaczej. Użyta w podeszwie środkowej płytka Speedboard działa jak łuk lub kołyska, zginając się w trakcie lądowania, amortyzuje siłę uderzenia o podłoże i akumuluje energię, którą następnie oddaje w momencie wybicia.
Osobiście uważam, że stosowanie płytek w butach treningowych ma sens i duże znaczenie w usztywnieniu i stabilizacji buta, a przy odpowiedniej technice biegu podnosi ona dynamikę wybicia. Projektanci modelu On Cloudswift 3 z pewnością starali wyważyć między amortyzacją, nadającą butowi komfort i tłumiącą nierówności, a dynamiką biegu i większą responsywnością.
Dla odpowiedniego ułożenia i adaptacji buta do profilu stopy pierwsze testy przypadły na luźnie kilku-kilkunastokilometrowe rozbiegania. Na tym etapie zazwyczaj sprawdzam różne sposoby wiązania, siłę sznurowania czy nawet kwestie stosowania lub nie skarpetek. Jest to idealny moment, aby weryfikować najdrobniejsze elementy, które mogą na późniejszym etapie wpływać na jakość i komfort naszego treningu.
Biegając po betonowych czy asfaltowych chodnikach, czyli w typowych miejskich warunkach, buty w optymalny sposób spełniały swoje zadanie. Zarówno pod względem amortyzacji czy dynamiki, dla mnie jako biegacza o wadze 75 kilogramów, oba parametry były zadowalające. Zmiana terenu na mniej równy: płyty chodnikowe, kostka brukowa czy ubite ścieżki parkowe dużo bardziej dają pole do popisu dla On Cloudswift 3. W tych warunkach niezależnie czy był to wolniejszy bieg, czy szybsze przebieżki czuć bardziej amortyzację i wsparcie w stabilizacji stopy.
Kolejnymi jednostkami treningowymi były szybsze biegi ciągłe. W trakcie testów były to dystanse około 10-kilometrowe, wykonane na prędkościach około 3,55-4,00min/km. Testy wykonywałem na różnorodnej trasie, na której są ostre zakręty, delikatny zbieg, krótki podbieg oraz sporo zmian rodzaju nawierzchni. Utrzymanie prędkość na prostych odcinkach nie sprawiało problemów, a spora reaktywność butów, wspierała mnie w biegu. W tym momencie także zwróciłem uwagę na mały detal. On Cloudswift 3 mają kołyskową budowę podeszwy, co dodatkowo powinno pomagać i wspierać biegnącego w przetaczaniu stopy. Wyprofilowany kształt podeszwy połączony jest z obniżoną wartością dropu do 8mm, co zachęca do biegania ze śródstopia. Dla osób, które biegały w butach z klasycznym dropem 10-12 mm nie powinno mieć to większego znaczenia, w teorii powinno to wpłynąć i zachęcać na bardziej dynamiczne bieganie
Pokonując zakręty miałem natomiast miłe wrażenie, ponieważ buty bardzo stabilnie utrzymywały stopy w trajektorii biegu, a inteligentny system amortyzacji za sprawą chmurek umieszczonych w podeszwie odpowiednio dopasowywał ugięcie, kąt buta i stopy do podłoża. Dla pewnego trzymania stopy w bucie, szczególnie w nierównym terenie czy w trakcie pokonywania zakrętów, warto ciaśniej zasznurować but, aby stopa nie miała zbyt dużo luzu.
W On Cloudswift 3 zastosowano specjalny system szerokiej taśmy mocowania sznurówek, będącym jednocześnie usztywnieniem śródstopia i dodatkowym wsparciem stabilizacyjnym dla stopy.
Integralną częścią podeszwy zewnętrznej jest bardzo charakterystyczny dla marki On bieżnik, wykonany z odpornej na ścieranie gumy. Umieszczona jest ona tylko w miejscach bezpośredniego kontaktu stopy z podłożem. Od okolic śródstopia do końca buta wzdłuż podeszwy zewnętrznej jest bardzo charakterystyczne wycięcie, w którym hipotetycznie mogłoby coś utknąć (szyszka, kamień).
Bieżnik natomiast bardzo dobrze radzi sobie na mokrym, utwardzonym podłożu, ale ma spory problem, jak większość butów innych marek, z utrzymaniem przyczepności w momencie kiedy trafimy na rozsypany na chodniku czy ścieżce asfaltowej piach.
Moje wcześniejsze spostrzeżenia związane z pokonywaniem wzniesień i podbiegów w Cloudswift 3 potwierdziły się w 100%. Wykonując klasyczne podbiegi, nogi musiały mocniej popracować, ale przy zbiegu chmurki spisywały się fenomenalnie, tłumiąc i amortyzując siłę reakcji od podłoża.
On Cloudswift 3 idealnie sprawdzą się jako buty treningowo-startowe do biegania krótszych i średnich dystansów, po utwardzonych nawierzchniach. W przypadku dłuższych biegów radzą sobie także nieźle, ale na moim przypadku przy 12-14-kilometrowym biegu odczuwałem już pierwsze zmęczenie nóg.
Buty całkiem nieźle radzą sobie podczas jednostek tempowych na stadionie. Są w stanie dobrze współpracować z biegaczem w tempach 3,00-3,20 bez żadnych obostrzeń. Jednak tak jak wcześniej wspominałem wcześniej, duża amortyzacja trochę tłumi dynamikę i reaktywności na wyższych prędkościach.
On Running Cloudswift 3 jest konstrukcją skierowaną dla osób w średniej wadze, szukających butów treningowych na krótko i średniodystansowe treningi oraz dynamiczniejsze przebieżki. Ze względu na dostępną bardzo ciekawą kolorystykę i minimalistyczne wykonanie, buty także bardzo dobrze sprawdzą się w odpowiedniej stylizacji na wypad ze znajomymi do kawiarni czy klubu.
Buty mogę polecić nawet początkującym biegaczom, którzy niezależnie od techniki biegu, jaką prezentują, docenią system wsparcia w tym zakresie.
Plusy | Minusy |
---|---|
optymalna amortyzacja | rowek w podeszwie, w który potrafią utkwić kamienie |
bardzo dobra stabilizacja i wsparcie dla biegacza | zbyt ciepła cholewka |
ponadprzeciętne wykończenie i jakość buta | cena |
optymalna dynamika | |
możliwość stosowania nie tylko na trening |
But dostępny w 8 wersjach kolorystycznych.
Damskie wersje w klepie Sportofino – Męskie wersje Sportofino
Recenzja zlecona przez markę On, jednak w 100% jest rzetelną oceną testera.