bieganie.pl Marsza ek 1
31 lipca 2020 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Ćwicz z Marszałkiem – Zdrowotny twister. Kondycja powięzi lędźwiowo-krzyżowej.


Powięź lędźwiowo-krzyżowa jest strukturą ściśle powiązaną z jakością ruchu podczas biegania. Jej głównym zadaniem jest transmisja sił między tułowiem, a kończynami dolnymi. Pełni również inne funkcje, a zaniedbana – owocuje dość nieoczekiwanymi i bolesnymi ograniczeniami. Jak dbać o jej kondycję i dlaczego należy skręcać się na zdrowie – o tym dowiecie się w następnym materiale przygotowanym dla nas przez dr. hab. Sławomira Marszałka.

Zaburzenie w obrębie powięzi lędźwiowo-krzyżowej może rzutować na zmniejszenie możliwości wysiłkowych. Prowokuje ponadto dolegliwości bólowe oraz uczucie napięcia, czy też „spięcia” w obrębie łydek, kolan, tylno-bocznej części uda, pośladka, okolicy lędźwiowo-krzyżowej, a także rejonu łopatek… czy nawet barków i ramion!

Odpowiednia profilaktyka okolicy przejścia lędźwiowo-krzyżowego wymaga, abyśmy szczególną uwagę poświęcili mięśniom pośladkowym, czworobocznym lędźwi, a także (o dziwo!) mięśniom najszerszym grzbietu.

Przyjrzyjmy się bliżej problemowi. Przestrzeń tylnej części tułowia umiejscowiona nad kością krzyżową jest bardzo interesująca z punktu widzenia anatomicznego i funkcjonalnego. Możemy zauważyć tam duże nagromadzenie tkanki łącznej, oplatające przyczepy mięśni pośladkowych i najszerszych grzbietu. Obszar ten potocznie nazywany jest „podwójnym szyciem”. Jest to punkt kulminacyjny napięć przenoszonych podczas wykonywania aktywności ruchowej związanej z ruchami skrętnymi – do takich zaliczamy także krok biegowy. Dodatkowo mniej więcej w tej okolicy zlokalizowany jest środek ciężkości ciała w pozycji stojącej.

Technika zademonstrowana na poniższym filmie pozwala również w odpowiedni sposób aktywować przeponę, a co za tym idzie – narządy wewnętrzne, których zmniejszona ruchomość (mobilność/motylność) także negatywnie wpływa na potencjał wysiłkowy naszego organizmu, zarówno z punktu widzenia biomechanicznego jak i fizjologicznego.

A więc do roboty. Skręcajmy się jak najwięcej!


Zapraszamy na kolejne spotkania z dr. hab. Sławomirem Marszałkiem – pierwszym wykształconym w Polsce dyplomowanym osteopatą oraz fizjoterapeutą i samodzielnym uniwersyteckim pracownikiem naukowym. Łączy on 20-letnie doświadczenie kliniczne z naukowym oraz z 30-letnim stażem zawodniczo-trenerskim.Dowiedzcie się, gdzie tkwią Wasze rezerwy i jak konkretnie pracować choćby nad rozciąganiem czy rozluźnianiem – by unikać typowych dla biegaczy kontuzji. Odwiedźcie stronę marszalek-osteopatia.pl oraz obejrzyjcie inne filmy o terapii mięśniowo-powięziowej dla biegaczy na dedykowanym kanale Youtube.

Możliwość komentowania została wyłączona.