Redakcja Bieganie.pl
W warszawskim centrum hipoksji AirZone ruszyły zapisy na noclegi dla biegaczy. To rozwiązanie wykorzystywane przez wyczynowych sportowców może przynieść proporcjonalnie więcej korzyści ambitnym amatorom biegania. Trenerzy rekomendują 2-3 tygodnie noclegu w warunkach wysokościowych jako świetny boost dla formy przed jesiennymi startami.
Na horyzoncie już pojawiają się jesienne zawody biegowe. Co zrobić, aby na koniec przygotowań dostarczyć swojemu organizmowi bodziec, który wyraźnie podbije formę i pozwoli zrealizować ambitne cele? Rozwiązaniem stosowanym przez wyczynowych biegaczy, które teraz dostępne jest dla każdego, jest hipoksja – czyli trening lub ekspozycja na warunki o obniżonej zawartości tlenu.
Protokół polegający na wykorzystaniu warunków wysokogórskich w AirZone zastosowali między innymi nasz olimpijczyk, maratończyk Arkadiusz Gardzielewski oraz vice-mistrz Polski w maratonie Kamil Karbowiak uzyskując tej wiosny swoje najlepsze wyniki w karierach. Pod okiem trenera Henryka Szosta odbyli oni 3-tygodniowe zgrupowanie, które podbiło ich formę przed najważniejszym startem sezonu.
Ty również możesz zastosować taki model przygotowań, który w przypadku amatorskiego sportu proporcjonalnie jeszcze bardziej zwiększy możliwości wysiłkowe Twojego organizmu. Adaptacja na ostatnie 3 tygodnie przygotowań do zawodów może zostać zrealizowana zgodnie z dwoma protokołami treningowymi:
Do dyspozycji są pokoje 1 lub 2 osobowe, a sztab trenerski: Artur Kozłowski i Henryk Szost – podczas indywidualnej konsultacji pomogą uczestnikom zaplanować bodźce treningowe, które wesprą działanie hipoksji i optymalnie podbiją formę na dzień startu.
Długotrwała, bierna ekspozycja, taka jak spanie na wysokości, może stymulować erytropoezę (proces, w którym powstają czerwone krwinki). Prawie każdy sportowiec, który używa protokołu LHTL, może czerpać korzyści wynikające ze zwiększonej zdolności przenoszenia tlenu.
Zalety:
• poprawia wytrzymałości i wydolność aerobowej,
• zwiększenie objętość czerwonych krwinek/hemoglobiny,
• zwiększenie transportu tlenu w organizmie
Noclegi w AirZone realizowane są w indywidualnych pokojach z dostępem do telewizji i internetu.
Symulacja wysokogórska rozpoczyna się o godzinie 20:00 i trwa do godziny 08:00.
Karnety można kupić tu, poprzez aplikacje Gymsteer
Więcej informacji można uzyskać telefonicznie: Katarzyna Kornio – manager AirZone +48 793 454 924