Redakcja Bieganie.pl
Grafen jest najcieńszym materiałem na ziemi, ma grubość jednego atomu. Można go więc uznać za materiał dwuwymiarowy. Pomimo tego jest 200 razy mocniejszy od stali. Pierwszy raz został wyizolowany na uniwersytecie w Manchesterze w 2004 roku przez Andre Geima i Konstantina Novoselova i już wtedy wiadomo było, że zrewolucjonizuje wiele dziedzin techniki.
Michael Price, dyrektor ds. produktów i marketingu w firmie Inov–8, powiedział: „Biegacze terenowi poruszają się w ekstremalnych warunkach i potrzebują najlepszych, najbardziej przyczepnych podeszew. W ten sposób mogą zoptymalizować swoje możliwości, czy to podczas biegu po mokrych szlakach, czy na siłowni, w czasie treningu funkcjonalnego. Zbyt długo musieli godzić się na kompromis pomiędzy efektywną przyczepnością podeszwy, a świadomością, że miękka guma wyciera się szybko.”
„Teraz, wykorzystując przełomowe właściwości grafenu, nie trzeba iść na kompromisy. Nowa guma opracowana przez National Graphene Institute na uniwersytecie w Manchesterze pozwala nam daleko przesunąć granice przyczepności. Nasze lekkie buty z serii G zapewniają połączenie trakcji, rozciągliwości i trwałości, jakich nigdy wcześniej nie widziano w obuwiu sportowym” – dodaje Price.
Grafen wytwarzany jest z grafitu, który wydobywano w Lake District w północnej Anglii już ponad 450 lat temu. Co ciekawe Inov–8 ma podobne korzenie. Firma powstała w 2003 roku w okolicach grafitowych złóż. Dziś brytyjska marka jest obecna w 68 krajach na całym świecie.
Komentując współpracę z naukowcami i oczekującą na patent technologię, dyrektor generalny Inov–8, Ian Bailey, zapowiada: “Innowacje produktowe to priorytet dla naszej marki. To także jedyny sposób, w jaki możemy konkurować z głównymi sportowymi markami. Pionierska współpraca między Inov–8 a The University of Manchester stawia nas – i Wielką Brytanię – w rewolucyjnej czołówce technologii produkcji obuwia grafenowego, a to dopiero początek. Potencjał grafenu jest naprawdę nieograniczony i jesteśmy bardzo podekscytowani widząc, dokąd nas ta podróż zabierze”.
Andre Geim i Konstantin Novoselov, którzy jako pierwsi wyizolowali grafen, otrzymali w 2010 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Zespół pracujący na uniwersytecie w Manchesterze w oparciu o ich rewolucyjną pracę jest pionierem w projektach sportowych samochodów, urządzeń medycznych i samolotów ulepszonych grafenem. Teraz uniwersytet może dodać obuwie sportowe do swojej listy innowacji.
„Pomimo tego, że grafen jest najcieńszym materiałem na świecie, uznaje się go także za najmocniejszy – jest 200 razy silniejszy od stali. Jest również niezwykle elastyczny i może być zginany, skręcany, składany i rozciągany bez żadnych uszkodzeń” – wyjaśnia dr Aravind Vijayaraghavan z uniwersytetu w Manchesterze.
“Po dodaniu do gumy użytej w butach z serii Inov–8, grafen nadaje wszystkie swoje właściwości, łącznie z wytrzymałością. Nasza wyjątkowa formuła sprawia, że te podeszwy są o 50% mocniejsze, 50% bardziej rozciągliwe i 50% bardziej odporne na zużycie. Mieszanka wzmocniona grafenem może elastycznie uginać się i niezawodnie chwytać różne powierzchnie, nie zużywając się szybko. To rewolucyjny produkt konsumencki, który będzie miał ogromny wpływ na rynek sprzętu sportowego” – zapewnia Aravind Vijayaraghavan.
Fakty:
– Grafit składa się z milionów warstw grafenu ułożonych jeden na drugim.
– Grafit został po raz pierwszy odkryty i wydobywany w dolinie Borrowdale (Anglia) w 1555 roku. Miejscowi rolnicy uznali go za przydatny do znakowania owiec. Wydobywano go tam do końca XIX wieku.
– Grafen został wyizolowany z grafitu po raz pierwszy na uniwersytecie w Manchesterze w 2004 roku. Dwóch naukowców, którzy to zrobili, Andre Geim i Konstantin Novoselov, otrzymało nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2010 roku.
– Grafen jest 200 razy silniejszy od stali. Jest również niezwykle elastyczny, można go zginać i skręcać, składać i rozciągać bez żadnych uszkodzeń.
– Grafen dodany do gumy wyprodukowanej dla Inov–8 nadaje jej wytrzymałość. Dzięki temu jest jest o 50% mocniejsza, 50% bardziej rozciągliwa i 50% bardziej odporna na zużycie.