Redakcja Bieganie.pl
Czas zwycięzcy to jednak tylko jedna z wielu płaszczyzn, za pomocą których możemy ocenić poziom największych biegów maratońskich na świecie. Kilka innych zastosowaliśmy przy naszej analizie, której wyniki możecie zobaczyć na wykresach.
Dane do wykresów pochodzą z maratonów zaliczanych do cyklu World Marathon Majors oraz Maratonu Paryskiego. Dla porównania dodaliśmy również wyniki z dwóch największych biegów maratońskich w Polsce – w Poznaniu i Warszawie.
Zestawienie najlepszych wyników
Na wykresie znaleźć można informację o najlepszych wynikach uzyskanych przez najlepszych zawodników. Zestawienie obejmuje czasy zwycięzców (kolor jasnoniebieski), średnią z 10 najlepszych wyników (kolor błękitny) i wynik 10 zawodnika na mecie (kolor ciemnoniebieski).
Z wykresu można zauważyć, że najlepszy wynik uzyskano w Berlinie, jednak to w Tokio cała czołówka osiągnęła najbardziej wartościowe rezultaty (czas 10 zawodnika oraz średnia 10 najlepszych wyników na mecie był najlepszy), a 14 zawodników złamało granicę 2 godzin i 10 minut.
Wysoka średnia najlepszych wyników w Tokio nie wystarczyła jednak do tego by japoński maraton okazał się pod tym względem najlepszym na świecie. W tym roku najniższą średnią z 10 najlepszych wyników może pochwalić się maraton w Dubaju (2:07:12).
W Polsce najszybszym maratonem był Orlen Warsaw Marathon, podczas którego zwycięzca osiągnął czas 2:06:55, zaś średnia z 10 wyników wynosiła 2:10:09.
Ciekawostką jest to, że wynik zwycięzcy Maratonu Warszawskiego jest lepszy od rezultatu uzyskanego przez tegorocznego triumfatora maratonu w Nowym Jorku – Wilsona Kipsanga.
100, 1000 wynik oraz mediana
Na początek wykres przedstawiający wyniki jakie osiągnęli zawodnicy, którzy zajęli 100 miejsce w poszczególnym maratonie.
Mediana pokazuje także, że mimo słabszych wyników uzyskiwanych przez zawodników, którzy zajęli 100 i 1000 miejsce, polskie maratony nie są gorsze od tych najlepszych. W tym przypadku należy jednak zwrócić uwagę na limity czasowe na pokonanie poszczególnych maratonów lub nawet ich całkowity brak (np. w Poznaniu wynosi on 6 godzin, w Berlinie 6:15, w Warszawie 6,5 godziny, w Nowym Jorku 8,5, natomiast w Londynie aż 24 godziny).
Poniżej dodatkowe wykresy, które prezentują klasyfikację na podstawie czasów uzyskanych przez biegaczy zajmujących miejsca na poziomie 10 i 25% liczby zawodników, którzy ukończyli poszczególne biegi.
Struktura płci
Abstrahując od poziomu sportowego ciekawą statystyką jest także udział kobiet w wymienionych maratonach. Pokazuje on jak wiele polskim maratonom brakuje pod tym względem do największych biegów europejskich, a biegom europejskim do największych biegów w USA.