15 lipca 2014 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Narodowy Spis Biegaczy, przepytaliśmy „Wielką Spisujacą”.


Jaki jest w Polsce biegacz średni? W ilu procentach jest kobietą, a w ilu mężczyzną? Od jak dawna biega? Jak dużo biega, jak często? Czy trenujac słucha muzyki? A tak w ogóle, to dlaczego biega? Tego mniej więcej chce dowiedzieć się Gazeta Wyborcza dzięki akcji Narodowy Spis Biegaczy. Postanowiliśmy znaleźć osobę, która za tym stoi i zadać jej te same pytania, które znajdziecie w ankiecie Spisu. W tym celu niepostrzeżenie przeniknęliśmy do siedziby Agory. 

agora wejscie
Wejście do siedziby Agory

Kobieta?
Tak.

Podasz swój wiek?
27.

W jakim mieszkasz województwie?
Mazowieckim.

agora stolowka

Korporacja, setki, tysiące pracowników, wśród nich także pewnie sporo biegaczy.

Jakiej wielkości jest miejscowość w której mieszkasz, zakładam, że to Warszawa?
Zgadza się – w miejscowości powyżej 500 tys. mieszkańców.

"Do jakiej grupy się zaliczasz ze względu na obecną sytuację zawodową?"
Pracująca.

Od jak dawna biegasz?
"od 5 lat lub dłużej" – tak brzmi moja odpowiedź w Spisie. A dokładniej biegam od ok. 10 lat. Początkowo robiłam to w ramach treningu do innej dyscypliny sportu – narciarstwa. A dziś biegam dla siebie, dla dzikiej przyjemności, dla podróżowania&startowania.

agora kobiety

W Agorze jest dużo kobiet, na pewno biegaczki.

Jak często?
4 razy w tygodniu.

Ile tygodniowo?
To zależy ile pracuję i do jakiego wyzwania właśnie się przygotuję. Generalizując biegam ok. 40-60km tygodniowo.

Startowałaś w zawodach?
Tak.

agora dealing

Prześlizgujemy się po korytarzach. Szukamy naszej rozmówczyni.

Dlaczego biegasz? Wymień wszystkie powody przewidziane w ankiecie.
– dla zdrowia/kondycji
– bo to mnie odstresowuje
– bo lubię biegać
– bo to najłatwiej dostępny sport
– inne
jakie? bo uwielbiam podróżować i trenować lub startować w zawodach w różnych częściach Polski i Europy. Lubię patrzeć jak ludzie biegają i reagują na biegaczy w różnych miejscach. Lubię biegać w naturze. Lubię biegając odkrywać nowe miejsca, poznawać ludzi i kulturę.

Przepisz kod z obrazka
dolnapa

To jest pierwsza część ankiety. Czy masz jeszcze chwilę?
Pewnie!

agora gospodarka
Przechodzimy przez dział Gospodarka. Kiedyś, wiele lat temu czytanie Wyborczej zaczynałem od tego działu, ale przestałem, kiedy na przełomie 2008-2009 dali się wpuścić w maliny spekulantom na opcjach walutowych, którzy zaczęli udawać nieświadomych ryzyka.

Czy druga część jest obowiązkowa?
Nie, w drugiej zadajemy jeszcze więcej pytań biegowych: w jakich porach roku biegasz, po jakich nawierzchniach, czy biegasz sam czy z kimś, czy używasz akcesoriów biegowych, itd. Nie trzeba wypełniać drugiej części, aby zostać spisanym, ale bardzo do tego zachęcamy, bo dzięki tym dodatkowym pytaniom nasze badanie będzie pełniejsze.

O co chodzi z tym spisem? Jaki to ma cel?  Ludzie się boją, że to jest zbierane w jakichś marketingowych celach.
Pomysł Spisu narodził się w naszych głowach ok. rok temu. Co chwilę ktoś próbował szacować ilu jest biegaczy w Polsce. Wszelkie takie próby opierały się przede wszystkim na frekwencji w biegach ulicznych. Ale przecież jest masa ludzi, którzy biegają wyłącznie rekreacyjnie. Postanowiliśmy policzyć wszystkich, którzy czują się biegaczami – i tych truchtających raz na jakiś czas i multimaratończyków. To oczywiście idealistyczne podejście. Realistycznie, chcemy pokazać jak wielką społecznością są biegacze w Polsce i dowiedzieć się o nas, jako grupie społecznej, czegoś więcej.

A co z tą prywatnością?

Rzeczywiście spotykamy się z zarzutami, że sprzedamy dane osobowe producentom butów, itp. Po pierwsze: nie zabieramy danych osobowych. Ankieta jest anonimowa. Nie prosimy o padanie imienia i nazwiska. Pytania metryczkowe (wiek, płeć, województwo) są nam potrzebne do celów statystycznych. Reszta pytań dotyczy biegania. Podanie maila jest dobrowolne. Nie trzeba tego robić – możesz, jeśli chcesz dostać raport w formie elektronicznej. Nigdy też nie łączymy podanych danych z Twoim adresem e-mail. Te dane trafiają do dwóch różnych baz. Nikomu tych baz nie sprzedajemy. To w gwoli ścisłości.

agora grubasy
Kobieca firma, ale kiedy mijamy jakieś strefy "executives", to jednak mężczyźni. Na pewno biegacze.

Ile osób się narazie zapisało?
Prawie 40 tys. osób. Efekt końcowy zobaczymy w listopadzie. Spis kończy się 30 września. Na początku listopada opublikujemy raport na postawie danych, które zbierzemy. Raport o biegowej społeczności w Polsce. Wyniki badań będziemy też omawiać na konferencji nt. biegaczy i rynku biegowego w Polsce organizowanej w dn. 6-7 listopada przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Rozumiem, że wypełniłaś drugą część ?
Oczywiście! Swoją drogą to trochę taki biegowy rachunek sumienia. Nad wieloma kwestiami dawno się nie zastanawiałam. "Czy bieganie zmieniło moje nawyki żywieniowe?", "Ile par butów do biegania posiadam?". Przejście przez tę drugą część to fajne ćwiczenie, pozwala uświadomić sobie swoje biegowe zwyczaje.

No i ile par butów do biegania posiadasz?
Eh, strasznie dużo. Zanim zawodowo zaczęłam zajmować się bieganiem, miałam dwie pary. Teraz jestem w uprzywilejowanej sytuacji, bo piszę o bieganiu, więc dostaję od producentów buty na testy. Część przekazuję potem dalej, biegającym znajomym. Ale w niektórych genialnie mi się biega lub mam jakieś megamiłe wspomnienia i trudno mi się z nimi rozstać. I w ten sposób posiadam teraz chyba 8 par.

agora polskabiega
Zbliżamy się do strefy Polska Biega. Tutaj na pewno wszyscy biegają.

A do chodzenia na co dzień latem?
Pewnie połowę mniej! Ale zazwyczaj, jak gdzieś chodzę, to biegnę (albo jeżdżę na rowerze). To widać po mojej szafie 🙂 A latem najbardziej lubię chodzić boso.

Imię i Nazwisko?
Magda Sołtys – choć muszę zaznaczyć, że tego pytania w Spisie nie znajdziecie!

agora magd

Znajdujemy w końcu tę, która za tym stoi.
Przejdź do spisu:

narodowyspisbiegaczy

Możliwość komentowania została wyłączona.