2 kwietnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Forreruner 220 v. 2.60. – recenzja


Forreruner 220  jest najnowszym zegarkiem Garmina z segmentu biegowego ze średniej półki cenowej. Postanowiliśmy go sprawdzić i ocenić jak sprawuje się obecnie, po kilku aktualizacjach oprogramowania.

na rece
Garmin Forerunner 220 w  trybie treningu.

Pierwsze wrażenie

Plastikowa koperta zegarka sprawia wrażenie bardzo delikatnej. W pierwszym kontakcie ciężko mi było pozbyć się wrażenia, że trzymam w rękach zabawkę, a nie zegarek za ponad tysiąc złotych (moje obawy w tej kwestii zostały rozwiane, gdy po upadku z metra wysokości na chodnik, na zegarku nie pojawił się nawet najmniejszy ślad). Jest bardzo lekki, waży zaledwie 41 gramów.
Dużo lepsze wrażenie sprawił za to gumowy pasek, wygląda na solidny i mogący wiele wytrzymać. To on stanowi lwią część ciężaru całego zegarka. Dziurki, którymi jest w całości pokryty nie tylko służą do jego zapinania, ale również zapewniają wentylację, która pod sporym kawałkiem gumy byłaby w innym przypadku mocno utrudniona.

Estetycznie zegarek nie przypadł mi zbytnio do gustu. Stało się to z prostej przyczyny – trafiła do mnie damska wersja 220 w kolorach biało-wrzosowych. Wersja czarno-czerwona miałaby zdecydowanie większe szanse trafić w moje gusta. Tę widziałem jednak tylko na zdjęciach, a w przypadku tego produktu zdjęciom nie do końca można wierzyć, ale o tym za chwilę.

Po włączeniu odczułem lekki zawód. Wielką nowinką tego zegarka jest kolorowy wyświetlacz. Zdjęcia, które widziałem w materiałach Garmina były bardzo obiecujące. Rzeczywistość okazała się mniej kolorowa i to dosłownie. Kolory są wyblakłe i nie posiadają takiej głębi jak ta z materiałów reklamowych. Po czasie doszedłem jednak do wniosku, że pomimo mojego zawodu wyświetlanie jest świetne – wyraźne o wysokiej rozdzielczości. Garmin po prostu zbytnio rozbudził moje nadzieje.

Pierwszy kontakt

Po włączeniu zegarka po raz pierwszy (także po każdym przywróceniu ustawień fabrycznych) należy uzupełnić podstawowe dane: język, jednostki (kilometry lub mile), format czasu (12h lub 24h), płeć, rok urodzenia, wagę oraz wzrost.

klawisze
Tryb zegara z białym tłem. Funkcje przycisków.

Mój zegarek posiadał tylko angielską wersję językową. Wersję polską bez problemu zainstalowałem przy pomocy aplikacji Garmin WebUpdater.

Sterowanie zegarkiem

Sterowanie odbywa się przy użyciu czterech przycisków: start/stop – ENTER, lap – cofnij, strzałki – góra, dół. Poruszanie się po menu jest bardzo intuicyjne. Spokojnie można radzić sobie nie zaglądając do instrukcji.

Menu
Schemat menu Forerunnera 220.

Pola Danych

Dostępne mamy dwa ekrany danych, na których możemy w dowolnej kolejności ustawić od jednej do trzech wyświetlanych wielkości. Dostępne pola danych to:

– stoper,
– czas okrążenia,
– dystans,
– dystans okrążenia,
– tempo,
– tempo okrążenia,
– średnie tempo,
– prędkość,
– rytm (liczba kroków obiema nogami na minutę),
– kalorie,
– tętno,
– średnie tętno,
-strefa tętna (dostępnych jest pięć stref, ustalane są automatycznie po wprowadzeniu tętna maksymalnego. Po wprowadzeniu dodatkowo tętna spoczynkowego można ustawić opcje tak, by strefy były wyliczane na podstawie rezerwy tętna. Zakres i szerokość poszczególnych stref – wyrażane w procentach – można ręcznie zmieniać).

3 pola
Tryb treningu z trzema polami danych.

Te dane wystarczają do określania intensywności większości treningów. Do pełnego zadowolenia w tej kwestii zabrakło mi przede wszystkim tętna okrążenia oraz informacji na temat ostatnio ukończonego okrążenia (tempo, czas, dystans, tętno).
Po podłączeniu pulsometru odblokowuje się dodatkowy ekran danych, na którym wyświetla się na stałe (nie ma możliwości zmiany wyświetlania) tętno i strefa tętna.

Kolejny dodatkowy ekran danych pojawia się, gdy wykonujemy trening z określonymi celami dla kolejnych odcinków np. dystans i tempo. W tym wypadku na dodatkowym ekranie wyświetlać będzie się para danych definiujących aktualne okrążenie.

Wyświetlane dane są wyraźne i nawet przy trzech polach czcionka jest na tyle duża, że nawet podczas szybkiego biegu nie miałem kłopotów z odczytaniem wartości. Trudność sprawiało za to odczytanie podpisów pól danych (wyświetlane zdecydowanie mniejszą czcionką). W przypadku gdy nie zmienia się co chwilę wyświetlanych danych, konfiguracja zapada w pamięć i nie stanowi to żadnego problemu.

Zmianę ustawień wyświetlanych danych wykonuje się z poziomu zegarka i można dokonać jej w trakcie treningu (wymaga zatrzymania stopera).

Trening

Aby rozpocząć trening wystarczy jedynie wcisnąć przycisk start. To odblokuje zegarek i wprowadzi do menu „Bieg”. Po chwili potrzebnej na złapanie sygnału satelitów należy ponownie nacisnąć start i trening jest rozpoczęty. Za pomocą przycisku Lap (lub przy użyciu funkcji autolap) można łapać kolejne międzyczasy. Wyświetlać będą się dwa ekrany danych plus trzeci z wartościami tętna (jeśli używamy pulsometru). Ten sposób sprawdzi się na spokojnych wybieganiach czy wycieczkach biegowych.

BIEG
Menu bieg – najbardziej kolorowe miejsce Forerunnera 220. 

Jeśli jednak chcemy przeprowadzić bardziej skomplikowany trening warto skorzystać z opcji dostępnych w menu trening:
– treningi własne,
– kalendarz treningów,
– interwały.

Z poziomu zegarka zaplanować możemy jedynie najprostszy trening interwałowy, gdzie definiujemy:
– rozgrzewka: tak/nie (do naciśnięcia przycisku Lap),
– typ interwału: czas, dystans, otwarty (do naciśnięcia przycisku Lap),
– długość interwału (kilometry, minuty),
– typ przerwy: czas, dystans, otwarty (do naciśnięcia przycisku Lap),
– długość przerwy (kilometry, minuty),
– ilość powtórzeń
– schłodzenie (nieszczęśliwie przetłumaczone z angielskiego cooldown jako ćwiczenia rozluźniające).

Do planowania złożonych treningów należy korzystać z aplikacji Garmin Connect, gdzie zaplanować można nawet bardzo złożone sekwencje o wielu zapętleniach. Można je projektować samodzielnie lub skorzystać z gotowych z Garmin Connect. Do zegarka przesyłać można pojedyncze treningi (do treningów własnych lub kalendarza treningów) lub całe programy treningowe (do kalendarza). Po rozpoczęciu aktywności z menu bieg mamy dostępne te same ekrany danych co w menu bieg plus dodatkowy z określonymi celami etapu.

Powyższe metody pozwalają na zaplanowanie praktycznie dowolnych treningów i są świetnym narzędziem pozwalającym dostosować je do naszych indywidualnych potrzeb.

piramidka
Przykładowy plan treningu „Piramidka” wykonany w Garmin Connect i przesłany przeze mnie do Forerunnera 220.

bni

Kolejny przykład wykonywanego przeze mnie treningu – bieg z narastającą intensywnością.

GPS

Miłą niespodzianką okazała się prędkość z jaką 220 łapie sygnał satelitów. W przeważającej liczbie przypadków zajmowało to mniej niż 15 sekund, a nie rzadko mniej niż 5 s. Jest to wynik więcej niż zadowalający. Zapewne wpływ na to ma GPS pre-caching, czyli wgrywanie z wyprzedzeniem informacji na temat przewidywanego położenia satelitów. Jest to funkcja, która uruchamia się automatycznie przy każdym połączeniu zegarka z Garmin Connect. Jej praca odbywa się całkowicie w tle, tak że początkowo w ogóle nie dostrzegałem żadnych jej śladów. Dopiero po pewnym czasie zauważyłem pojawiający się komunikat o wykonanej synchronizacji.

Raz złapany pełen sygnał, ANI RAZU się nie zgubił. Dawał radę w lesie, przy sporym zachmurzeniu jak i podczas przebiegania pod wiaduktami (30-40 m).

Porównując ślad rysowany na mapach Googla z realnie pokonywanymi trasami nie zauważyłem żeby występowały jakieś dziwne zmiany kierunku, cofnięcia itp. Zauważyłem jednak drobne różnice. Na zdjęciu z treningu wokół stawu wygląda to tak jakbym skracał sobie trasę wpław, co oczywiście nie miało miejsca. Na tym  treningu pokonałem tę trasę dwukrotnie i dwukrotnie ślad był błędny w ten sam sposób. W innych przypadkach gdy pokonywałem te same ścieżki wielokrotnie podczas jednego biegu wyglądało to podobnie – ślady nie zawsze pokrywały się z ścieżkami z map, ale robiły to w sposób spójny. Może to sugerować, że problem nie leży w samym odczycie położeń GPS, a w sposobie wyrysowywania tras w samym Garmin Connect.

gps
Przykładowy ślad treningu z Forerunnerem 220.

Tempo chwilowe jest dość stabilne i jak już sygnalizowałem wcześniej jest wyznaczane na podstawie około pięciosekundowej średniej. Na stabilność dodatkowo wpływa fakt, że bieżące tempo wyświetlane jest z dokładnością do 5 s/km (możliwe prędkości 5:30/km czy 5:35/km, ale już 5:33/km nie). Takie zaokrąglenia tempa chwilowego Garmin zastosował we wszystkich swoich tegorocznych zegarkach.

Czujnik inercyjny

W zegarku zamontowano czujnik inercyjny, który ma wspomagać moduł GPS w wyznaczaniu tempa chwilowego lub w przypadku braku sygnału całkowicie przejmować jego rolę. Czujnik dostarcza także informacji na temat kadencji.

Porównując odczyty uzyskane na tych samych trasach z czujnikiem GPS i czujnikiem inercyjnym, zauważyłem, że dystanse odczytywane przez ten drugi są średnio o 5% (50 metrów na 1 kilometrze) krótsze. Nie ma możliwości ręcznej kalibracji, ale ta powinna dokonywać się automatycznie wraz z każdym biegiem z włączonym GPS. Każda kolejna aktualizacja oprogramowania deklaruje, że coś w tej kwestii poprawia, więc może w przyszłości będzie lepiej.

histroia
Tryb historii. Są dostępne podsumowania tygodniowe, miesięczne, całościowe, pojedynczych aktywności i pojedynczych okrążeń.

Porównałem także odczyty kadencji z danymi z wyposażonego w footpoda Forerunnera 50. Różnica wyników mieściła się w przedziale +/-2 kroki na minutę (zazwyczaj wyniki były zbieżne), wyższą kadencję podawał raczej stary FR50.

Funkcja pomiaru odległości przy wyłączonym GPS przydać się może tym, którzy biegają na bieżniach elektrycznych lub osobom, które przez dłuższy czas nie mają możliwości naładować zegarka (wyłączenie modułu GPS zmniejsza znacznie zużycie energii). Mi się nie przydawała.

Pulsometr

Pulsometr dostępny w wersji HR składa się z paska wyposażonego w czujniki i odpinany transmiter danych. Po zwilżeniu w miejscach wskazanych przez instrukcję tętno wykrywane jest właściwie od razu (bez moczenia raczej też, tylko przy jednej „suchej” próbie zajęło to chwilę dłużej).

Nie zauważyłem żadnych dziwnych skoków tętna odczyty wydają się ok.

pasek HR
Pasek pulsometru wraz z nadajnikiem.

Funkcją, o której nie znalazłem żadnych informacji w instrukcji, a którą 220 posiada, jest podawanie tętna po dwóch minutach od zatrzymania stopera – podaje aktualne tętno i o jaką wartość przez 120 sekund spadło. Jeśli zakończymy lub wznowimy aktywność w czasie tych dwóch minut informacja nie zostanie wyświetlona. Nie udało mi się znaleźć informacji, czy Gramin Connect przechowuje gdzieś te dane.

Alerty

Forerunner 220 daje użytkownikowi możliwość ustawienia alarmów przekroczenia zakresów tętna i tempa. Zdefiniować można górną jak i dolną granicę (lub obie na raz) interesującego nas przedziału. Po przekroczeniu ustawionych widełek otrzymamy sygnał wizualny oraz dźwiękowy lub wibracyjny (lub wszystkie trzy na raz).

Nie ma możliwości regulowania głośności czy intensywności wibracji alarmów. Sygnał dźwiękowy nie jest zbyt głośny i zdarzyło mi, że w czasie słuchania muzyki (dość cicho) go nie zauważałem. Dużo skuteczniejsze są wibracje. Gdy zegarek znajduje się bezpośrednio na ręce, nie ma możliwości przegapienia takiego sygnału. Kiedy zegarek zapinałem na bluzie to wibracje, choć zdecydowanie słabsze, wciąż były wyraźnie odczuwalne. Przy dwóch warstwach garderoby oddzielającej zegarek od ciała zdarzyło mi przegapić wibracje, ale i to zdarzało się sporadycznie.

Alerty zdefiniowane z poziomu zegarka dotyczą tylko aktywności z menu Bieg. Dla aktywności z menu Trening alerty ostrzegają przed wyjściem poza granice określające cele aktualnego okrążenia.

Podczas używania zegarka dużo praktyczniejsze okazały się alerty dotyczące tętna niż tempa. Zawężanie widełek w tym drugim przypadku sprawia, że alarm włącza się często (przez niestabilności w odczycie tempa chwilowego, choć i tak zdaje się że tempo chwilowe jest w tym przypadku odczytywane jako średnia pięciosekundowa), znaczne ich rozszerzenie ogranicza sens sterowania prędkością treningu.

wielkosc 1
Porównanie wielkości Forerunnera 220 z złotówką.

Funkcje automatyczne

Autolap – automatyczne łapanie międzyczasów co określoną odległość (np. co 1 km). Działa świetne, jedna z ważniejszych funkcji przy wybieganiach.

Autopause – automatyczne zatrzymywanie stopera po zatrzymaniu się (lub spadku tempa poniżej określonej granicy) oraz automatyczne ponowne jego  uruchomienie po wznowieniu biegu. Ta funkcja nie działa zbyt dobrze. Autopausa często włącza się na krótkie chwile w czasie gdy tempo biegu na pewno nie spada poniżej deklarowanego progu (zapewne na wskutek wahań odczytu prędkości chwilowej zachowuje się tak, jakby w tym wypadku nie posługiwał się średnia pięciosekundową, a realnym bieżącym odczytem).

Autoprzewijanie – automatyczne zmienianie się ekranów danych. Dostępne są trzy prędkości przewijania – zmiana ekranu co dwie, cztery lub sześć sekund. Rzadko korzystałem i nie przypadła mi ta funkcja do gustu, ale przy trzech polach na ekranie może być przydatna.

Osobiste Rekordy

Forerunner 220 posiada funkcję zapamiętywania rekordów życiowych (na 1 km, 1 mila, 5 km, 10 km, półmaraton, maraton) oraz dystansu najdłuższego biegu. Jeśli podczas aktywności pokonamy, któryś odcinek w rekordowym dla nas czasie to po jej zakończeniu zostaniemy o tym niezwłocznie poinformowani. Ponadto można przesłać wcześniej osiągnięte rekordy z Garmin Connect. Najlepsze osiągnięcia stale są dostępne do przeglądania w menu Rekordy.

rekordy
Tryb przeglądania rekordów

Podświetlenie

Do podświetlenia tarczy służy przycisk włącznika/wyłącznika zegarka. Można również ustawić aby tarcza podświetlała się po naciśnięciu dowolnego klawisza. Długość podświetlenia jest stopniowo regulowana, dostępne ustawienia to: 8 s, 15 s, 30 s, 1 min. Można także włączyć podświetlenie na stałe co jest bardzo wygodne podczas treningów po zmroku, choć oczywiście zwiększa zużycie baterii.

Nawigacja

Forerunner 220 nie posiada żadnych funkcji nawigacyjnych. Jeśli ktoś takowych potrzebuje musi poszukać innego produktu.

Bateria

Deklarowany przez producenta czas życia baterii w trybie treningu to 10 godzin, 6 tygodni w trybie zegarka. Ta pierwsza wartość pokrywa się z moimi obserwacjami, drugiej nie sprawdzałem.

adowarka
Ładowarka

Ładowanie odbywa się poprzez umieszczenia zegarka na podstawce ładowania/zapisu danych i podłączenia kabla do gniazda USB (lub ładowarki USB). Czas ładowania od całkowicie wyczerpanej baterii do pełnego naładowania wynosi ok. 120 minut. W trakcie ładowania na ekranie wyświetlana jest informacja o aktualnym procentowym naładowaniu baterii, a wszystkie funkcje zegarka są niedostępne.

Przesyłanie danych

Dane z jak i do zegarka przesłane mogą być na dwa sposoby: za pomocą kabla USB do komputera lub za pomocą Bluetooth do urządzenia mobilnego. Aplikacją do analizy danych wspieraną przez producenta jest Garmin Connect.

Aby przesłać dane do komputera należy umieścić zegarek na podstawce ładowania/zapisu, a tę podłączyć do gniazda USB. Prosty i niezawodny sposób.

Ze smartfonem (Nexus 4) udało mi się połączyć dopiero po aktualizacji oprogramowania do wersji 2.50 (wcześniej urządzenia nie wykrywały się wzajemnie). Parowanie podczas pierwszego połączenia trwało kilka minut. Następne połączenia odbywały się błyskawicznie. 
Telefon, by móc połączyć się z Forerunnerem 220, musi być wyposażony w Bluetooth 4.0.

trening1
trening2
Dane z treningu analizowane w Garmin Connect.

Live Track

Funkcja Live Track pozwala na żywo, wyznaczonym przez nas osobom obserwować przez Internet nasze aktualne położenie, średnie tempo i pokonany dystans. Jej minusem jest to, że musimy mieć przy sobie telefon by mogła zadziałać.

Użyłem jej tylko raz by sprawdzić czy działa. Po połączeniu się zegarka z telefonem, na wskazane adresy e-mail zostały wysłane linki. „Kibicom” wystarczyło je kliknąć i mogli śledzić moje poczynania. Sygnał nie urwał się w ciągu kilkukilometrowej przebieżki.

mobile
Zrzuty z trzech ekranów smartfona z aplikacji Garmin Connect Mobile.

Zegarek sportowy

Forerunner 220 w zamyśle może służyć nie tylko do treningów, ale także jako zegarek codziennego użytku. Ważnym udogodnieniem, by rzeczywiście móc go na stale używać, jest blokada ekranu zegara. Aby przełączyć się z zegara na funkcje treningowe czy ustawienia należy wcisnąć dowolny przycisk, a następnie przycisk Start. Dzięki temu prostemu zabezpieczeniu zerkając na zegarek mamy zdecydowanie większe szanse ujrzeć na nim aktualną godzinę, a nie przypadkowe menu.

Ustawić można jasne liczby na ciemnym tle lub odwrotnie (taka możliwość istnieje jedynie dla trybu zegarka). Posiada opcję budzika z alarmem dźwiękowym i wibracyjnym.

Podsumowanie

Zalety:
– 220 jest urządzeniem bardzo prostym w obsłudze, spokojnie można obejść się bez zaglądanie do instrukcji,
– bardzo szybkie łapanie sygnału GPS,
– pozwala na prowadzenie zaawansowanego treningu, szczególnie opierającego się o tempo,
– posiada wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości,
– jest tak lekki, że prawie nie czuć go na ręce,
– wbudowany czujnik inercyjny.

Wady:
– brak narzędzi nawigacyjnych,
– brak możliwości wyświetlania niektórych przydatnych danych,
– tylko dwa ustawialne ekrany danych.

Cena:

– wersja podstawowa 1059 zł,
– wersja z pulsometrem 1259 zł.

zegar czarne t o
Forreuner 220 w trybie zegara z czarnym tłem.

Generalne

 

Czujniki

GPS,
pulsometr , czujnik inercyjny, footpod

Gwarancja

3
lata

Rozmiar

45 x 45 x 12
[mm]

Waga

40,7 g

Czy
przeznaczony także do pracy jako zegarek

TAK

Bateria
Typ

Akumulator
litowo jonowy

Bateria
Wymienialna

NIE

Czas
ładowania (z pełnego wyładowania do 100%)

2h

Czas
życia baterii

6
tygodni

Czas
życia w opcji treningu

10
godzin

Temperatura
pracy

-20
do 60 oC

Wodoodporność

 

Typ

Wodoszczelność
50m

Pływanie

Możliwe,
ale nie jest to zegarek dedykowany pływaniu

Pamięć

 

Maksymalna
liczba treningów, plików

1000
międzyczasów

Pulsometr
(nadajnik)

 

Typ

Opaska
na klatkę piersiową

Wskazania
tętna pod wodą

NIE

Wodoodporność

Wodoszczelność
30m

Pływanie

NIE

Wyświetlacz

 

Technologia

LCD
kolorowy

Rozmiar

25
x 25 [mm]

Rozdzielczość

180
x 180 [pix]

Dotykowy

NIE

Uderzeniowy

NIE

Ekran
danych

 

Maksymalna
liczba ekranów treningowych

4

Maksymalna
liczba pól na ekranie

3

Ekrany
danych

Programowalne
przez użytkownika

Autoprzewijanie

TAK

GPS

 

Typ

Wbudowany

Częstość
próbkowania

1s

Wgrywanie
map

NIE

Wgrywanie
ścieżek

NIE

Waypoints

NIE

Auto
pausa

TAK

Auto
lap

TAK

Auto
lap opis

na
podstawie: dystans

Nawigacja

NIE

Kompas

NIE

Wysokościomierz

NIE

Czujnik
inercyjny

 

Czy
możliwość treningu w oparciu o czujnik inercyjny

TAK

Konieczność
kalibracji

NIE

Kadencja

TAK

Czas
kontaktu z podłożem

NIE

Amplituda
wahan

NIE

Trening

 

Programowanie
treningów

TAK

Programowanie
treningów – szczegóły

Duża
dowolność w komponowaniu treningu.
Możliwe wielokrotne zapętlenia.
Programowalne z poziomu komputera.

import
planów treningowych

TAK

Trening
interwałowy

TAK

Komunikacja

 

Z
komputerem

Kabel
USB

Z
smartfonem

BlueTooth
4.0

Z
dodatkowymi akcesoriami

Ant+

Analiza
danych

Garmin
Connect, Garmin Connect Mobile, każda aplikacja obsługująca pliki TCX lub GPX

Możliwość
eksportu plików

Tak
formaty TCX lub GPX

Automatyczna
synchronizacja

TAK

Alerty

tempo,
tętno

wizualne

TAK

dźwiękowe

TAK

wibracyjne

TAK

Funkcje
dodatkowe

 

LiveTrack

Daje
możliwość rodzinie/znajomym śledzenia za pomocą Internetu położenia biegacza.
Wymaga połączenia z telefon przez Bluetooth.

GPS
Pre-caching

Daje
możliwość wgrywania z tygodniowym
wyprzedzeniem przewidywanego położenia satelitów. Znacznie skraca czas łapania
Fixa.

Możliwość komentowania została wyłączona.