Carolina Medical Center, Klinika Ortopedii i Medycyny Sportowej, została Partnerem Medycznym ORLEN Warsaw Marathon
Już po raz drugi podczas ORLEN Warsaw Marathon wsparciem lekarzy, fizjoterapeutów, trenerów i masażystów służyć będzie Carolina Medical Center. Warszawska Klinika, Partner Medyczny Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Polskiego Baletu Narodowego, jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków ortopedii i medycyny sportowej w Europie.
fot. L.Nazdraczew, LIVE
Dzięki podjętej współpracy uczestnicy ORLEN Warsaw Marathon zostaną otoczeni opieką wysokiej klasy fizjoterapeutów. Bieg maratoński to ekstremalny wysiłek dla organizmu. Aby mu podołać, biegaczom niezbędna jest wiedza z dziedziny fizjologii. Podczas ORLEN Warsaw Marathon medyczne i fizjoterapeutyczne wsparcie zapewnią specjaliści z Carolina Medical Center. W ubiegłym roku nasza współpraca była bardzo udana, stąd decyzja o jej kontynuacji również przy tegorocznej edycji – mówi Leszek Kurnicki, szef komitetu organizacyjnego ORLEN Warsaw Marathon.
Każdy biegacz, chcąc bezpiecznie i z przyjemnością realizować swoje sportowe cele, powinien korzystać z wiedzy zespołu uzupełniających się ekspertów mających na co dzień kontakt z ludźmi uprawiającymi sport wyczynowo i rekreacyjnie. Dlatego cieszę się, że ponownie będziemy mogli służyć naszą wiedzą i doświadczeniem z zakresu medycyny sportowej uczestnikom ORLEN Warszaw Marathon – mówi Paweł Daroszewski, fizjoterapeuta, trener przygotowania motorycznego Carolina Medical Center.
fot. L.Nazdraczew, LIVE
Eksperci Carolina Medical Center przypominają, że oprócz rozsądnie zaplanowanych treningów, bardzo ważnym elementem przygotowań jest dbałość o dietę i nawodnienie zarówno przed, w trakcie, jak i po biegu. Dostarczanie organizmowi zróżnicowanego pokarmu, bogatego we wszystkie substancje odżywcze z uwzględnieniem cukrów prostych i złożonych zapewni energię do wysiłku. W czasie biegu utrata wody może sięgać 2-4 litrów na godzinę, a odwodnienie odpowiadające 4-5% masy ciała może zredukować siłę mięśniową o 20-30%. Picie tylko wody może być niewystarczające bez odpowiedniego odżywiania. Alternatywą mogą być napoje izotoniczne zawierające zbilansowaną ilość węglowodanów i sodu, które ułatwiają odzyskanie równowagi elektrolitowej w organizmie – tłumaczy Mateusz Janik, lekarz z Centrum Leczenia Urazów Sportowych Carolina Medical Center. Izotoniki mają osmolalność (stężenie) zbliżoną do osmolalności komórek w ciele, dzięki czemu są lepiej wchłaniane przez organizm. Najprostszym sposobem na ocenę odwodnienia jest zważenie się przed i po biegu. Na każdy utracony kilogram powinniśmy wypić 1,2-1,5l płynów – dodaje Janik.
W Miasteczku Biegaczy na błoniach Stadionu Narodowego zawodnicy będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach funkcjonalnych i Teście FMS (Functional Movement Screening). Na stanowisku będzie można także skorzystać z porad fizjoterapeutycznych i trenerskich oraz uzyskać szczegółowe informacje nt. Pakietu dla Biegacza, opracowanego specjalnie na potrzeby osób uprawiających bieganie. Przed startem eksperci z Carolina Medical Center przeprowadzą także oficjalną rozgrzewkę.
Więcej informacji: