Redakcja Bieganie.pl
W październiku ubiegłego roku w naszym serwisie pojawił się artykuł mówiący o tym, że sportowcy trenujący kilka dyscyplin odczuwają mniejszy ból niż osoby uprawiające sport tylko dla zdrowia (przeczytaj: Triatloniści są bardziej odporni na ból).
W tekście opartym na badaniach przeprowadzonych przez izraelskich naukowców można było znaleźć informację o tym, że mniejsze odczuwanie bólu przez triatlonistów może być związane zarówno z czynnikami fizycznymi, jak i psychologicznymi. Jednakże nie wiadomo było czy triatloniści startują w triatlonach, bo są bardziej odporni na ból, czy dlatego odczuwają mniejszy ból, gdyż uprawiają tę trudną dyscyplinę.
Ostatnie badania przeprowadzone przez australijskich naukowców pozwala na częściowe wyjaśnienie tego problemu.
Nowe badanie polegało na pomiarze tolerancji na ból w dwóch etapach. Najpierw owego pomiaru dokonano wśród 24 zdrowych osób nie uprawiających sportu. Następnie podzielono tę grupę i połowie z nich kazano rozpocząć trening. Kolejnego pomiaru, na obu grupach, dokonano po 6 tygodniach.
Porównanie wyników uzyskanych z badania wykazało, że wśród osób, które rozpoczęły trening tolerancja na ból zwiększyła się aż o 20%, podczas gdy próg odczuwania bólu nie zmienił się. Oznacza to, że dla tych osób uczucie bólu następowało w tym samym momencie co przed rozpoczęciem badania, jednak potrafili oni radzić sobie z tym dyskomfortem dłużej niż poprzednio.
Warto zwrócić uwagę, że dość duży wzrost tolerancji na ból nie wywołały bardzo trudne i angażujące ćwiczenia. Badani podczas tych 6 tygodni jeździli na rowerze 3 razy w tygodniu przez 30 minut z umiarkowaną intensywnością.
Badania pokazały więc, że już umiarkowana intensywność ćwiczeń aerobowych – w tym biegania – sprawia, że u osób zdrowych tolerancja na ból wzrasta.